Tırnak Kararması Nedenleri Nelerdir?

Tırnak Kararması Nedenleri Nelerdir? Tırnak Kararması Nasıl Geçer?, Tırnak kararması tedavisi ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri yazımızda derledik.

Tırnak Kararması Nedenleri Nelerdir? Tırnak Kararması Nasıl Geçer?

Tırnak Kararması Nedenleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Tırnak Kararması Nedenleri Nelerdir

Tırnak kararması istenmeyen bir sağlık sorunudur. Çoğunluk ile ayak tırnaklarında görülmektedir. Tırnak ağır darbe ya da basınç altında kalır ise, damarların zedelenmesi vede yırtılması nedeniyle tırnağın altına kan toplanmaktadır. Tırnakların sürtünmeye maruz kalması da bu durumu tetikleyebilmektedir. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için tırnak kararması nasıl geçer? vede tırnak kararması tedavisi ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgileri ayrıntılı olarak bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Tırnak kararması nedenleri nelerdir?

Tırnaklardaki siyah, kırmızı ya da kahverengi görüntü oluşması vede tırnak bir süre sonra tamamen deriden ayrılmasının bir çok nedeni olabilmektedir. Bu durum tedavi vede takibi ilgilendiren bir durumdur. Tırnak bakımı hafife alınan bir şey olduğundan, insanlar genellikle buna özen göstermezler. Bu durum bazı hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Tırnakların bakımı vede hijyeni diğer hijyenler gibi oldukça önemlidir. Tırnak kararması durumlarında, tercihen cildiye doktoruna başvurulmaktadır. Tırnak kararması farklı hastalıklar nedeniyle de olabileceğinden bu durumlarda da bir dahiliye hekimine muayeneye gidilebilmektedir. Gerek görürse dahiliye hekime, bir takım tahliller isteyip genel bir değerlendirme yapabilmektedir. Tırnak siyahlaşması sorununa yol açan etkenleri kontrol altına alabilecek tedaviler planlayabilmektedir. Tırnak kararması hafife alınacak bir durum değildir, onun için tedavisine erken başlanırsa iyileşme süreci hızlanmaktadır. Yazımızın devamına giderek tırnak kararması nedenleri ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Tırnak Kararması Nasıl Geçer?

Tırnak Kararması Nedenleri

Genellik ile sporla ilgilenen uzun mesafe koşucuları, yoğun antrenman yapan bireylerde de tırnak kararması rastlanmaktadır. Tırnak kararması bazı hastalıklar ya da sağlık sorunları nedeniyle de meydana gelebilmektedir. Tırnağın altında kan toplamasına, sadece darbe neden olmaz endokardit kalp, C vitamini azlığı, karaciğer sirozu, damarların iltihabı, mikroembuli vede uyuşturucu ya da bazı ilaçların enjeksiyonu gibi durumlarda da tırnakların altında kan toplanabilmektedir.

Tırnak Kararması Kendiliğinden Geçer Mi
Tırnak Kararması Kendiliğinden Geçer Mi

Yumuşak doku travmaları, el vede ayağın bir yere çarpıp zedelenmesi gibi durumlarda da ardından tırnak kararması görülebilmektedir. Bu durumlar daha sık görülen tırnakta siyahlaşma nedenleri arasında yer almaktadır. Tırnak kararması aynı zamanda ayaklarını kullanan sporcularda da sıklıkla rastlanmaktadır. Koşu ile ilgilenen maratoncular, yürüme sporu ile ilgilenenler vede aşırı derecede yürüyen bireylerde de tırnaklara basınç nedeni ile kararmalar görülebilmektedir. Tırnak kararmasına bazı hormonal nedenler neden olabilmektedir. Mavi – siyah renk de ilaçlar ile meydana gelebilmektedir. Eğer ki siyah ya da siyah renge yakın leke sınırlı bir alanı tutuyor ise, ilk önce tırnak altı kanamaları akla gelmektedir. Yalnız aynı zamanda ‘MELANOMA’ isimli çok tehlikeli bir kanser türünün de habercisi olabilmektedir. Bu yüzden tırnak kararması eğer ki 1 hafta içinde geçmiyor ise, bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Tırnak Kararması Nedenleri Nelerdir, eğer ki sizin tırnak kararması nedenleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Tırnak kararması nedenleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da tırnak kararması nedenleri nelerdir, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Saç Sağlığı Nasıl Korunur?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed