Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk Dikeni Neden Olur? Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir? Topuk dikeni belirtileri ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler yazımız da.

Topuk Dikeni Neden Olur? Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk Dikeni Neden Olur
Sayfa İçeriği: Topuk Dikeni Neden Olur

Topuk kemiği ile taban çukuru arasın da kalsiyum birikmesi neden ile meydana gelen sivri uçlu kemiksimi oluşum ile kendini gösteren ortopedik rahatsızlığa topuk dikeni denir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için topuk dikeni nasıl tedavi edilir? ve topuk dikeni belirtileri nelerdir? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Topuk dikeni neden olur?

Tıp literatürü; kalkaneal spurs, ayak spursları vede osteofitler ismi verilmektedir. Genellik ile kas vede bağ dokusun da rastlanan uzun süreli gerginliğin sonucu meydana gelmektedir. Topuğun önünde başlayan sorun zaman ile ayağın diğer kısımlarını da etkilemektedir. Topuk dikeni yaklaşık 0.5 cm boyun da olduğun da çıplak gözle görülmediği için, tanısı zor konulmaktadır. Nadiren de olsa, topuk dikeni 1 ila 1,5 cm kadar çıkıntı biçimin de görülebilmektedir. Röntgen de görünür kanıt olmadığı için durum bazen topuk dikeni sendromu olarak da tanımlanabilmektedir. Yazımızın devamına giderek topuk dikeni belirtileri ile ilgili daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Topuk Dikeni Nedenleri Nelerdir?

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk iltihabı vede topuk şişmesi,
Ayağın ön kısmın da ağrı vede şişlik,
Gün için de diken batma hissi,
Sabah ilk adım da, topukta ki, keskin ağrı,
Topuk da yürümeyi zorlaştıran hassasiyet,
Topuk altın da kemik benzeri çıkıntı,
Topuk bölgesin de vede çevresin de ısı artışı.

Erken dönem de belirti gösteren topuk dikeni, sabah ilk ayağın, ilk yere basması ile acı hissedilmektedir. Bu acı da, yürüdükçe azalır. Hastalık ilerledikçe, sabah acıları her adım da hissedilmektedir. Acı vede batmaya dönüşür. İnsan faaliyetleri vede plantar fasiit nedenli topuk dikeni meydana gelebilir. Bunun yanında bazı risk faktörleri de, topuk dikenine neden olur. En temel nedeni, insan faaliyetleri olmaktadır. Sert yüzeyler de yapılan koşma, yürüme vede zıplama faaliyetleri kalsiyum ayak tabanın da yığılma yapması neden ile, ayak dikenine neden olur. Kişinin kilolu olması, ayağa binen yükün fazla olması da rahatsızlık ihtimalini yükseltir. Ayakkabı seçimi de, rahatsızlığa etki eder. Desteksiz ayakkabılar, parmak arası terlik vede topuklu ayakkabılar ayak duruşunu etkileyip, kalsiyum birikmesine neden olur. Uzun süre ayakta çalışan kişiler de, ayaklarına binen yük nedeni ile, ayak dikeni olur. Ayağını yere sert biçim de çarpan kişilerin yumuşak dokuya yaptığı basınç aşınmaya neden olarak, topuk dikenine neden olmaktadır.

Plantar fasya da ayak dikenine neden olur. Topuk vede ayak parmaklarınız arasında uzanan sert, lifli dokunun zedelenmesi ile, yürür iken acı vermesi plantar fasya olarak bilinir. Bu hastalık ayak da kalsiyum yığılmasına neden olduğundan, ayak dikenine de neden olmaktadır. Bu hastalık ise ayak dikeni ile karıştırılır. Plantar fasya, askerler vede sporcular da sık görülür. Reiter hastalığı, omurga vede bel romatizması vede yaygın idiyopatik iskelet hiperostozu hastalıkları da, ayak dikenine neden olur. Ayak dikeni için, bazı risk faktörleri vardır. Bunların başında ise, sporcular gelir. Ayaklarına sürekli olarak, yüksek basınç uygulamaları neden ile, ayak dikeni hastalığına yatkınlardır. Ayak travmaları da, hastalığın risk faktörleri arasındadır. Kişinin kilolu olması, ayağa binen yükün artması nedeni ile risk faktörü arasındadır. Ayak ligament elastikiyetin de meydana gelen, azalma nedeni ile 40 yaş üstü kişiler de, ayak dikeni hastalığı riski bulunur. Kadınların topuklu ayakkabı vede desteksiz ayakkabı kullanması nedeni ile, erkeklere göre daha fazla risk faktörü bulunmaktadır.

Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir?

Topuk dikeni tedavisi aslında uygun tekniklerle tedavi edilebilen hastalıktır. Cerrahi operasyon geçirmeden kurtulma imkanı da yüksektir. Topuk dikeni tedavi yöntemlerindeki amaç ayağa binen basıncı azaltmak, topuk ağrısı vede iltihabını kontrol altına almak, doku iyileşmesini sağlamak vede yumuşak dokuların esnekliğini artırmak olarak planlanır.

Her hastalık da olduğu gibi, istirahat topuk dikeni hastalığında da iyi gelmektedir. İstirahat ile ayağa binen yükün azalması ile ağrı vede şişlik azalmaktadır. Topuk dikeni olan bölgeye, uygulanan buz ile şişliğin azalması sağlanabilir. Darbe emici özellikli, yeni nesil spor ayakkabılar, ayağın yere uyguladığı kuvveti azaltarak, topuk dikeni olan bölgenin korunmasını sağlamaktadır. Rahatsızlığın neden olduğu iltihap vede ağrıyı azaltmak için, ilaçlar tercih edilebilir. Kişinin ayağına uygun olarak özel yapılan tabanlık, ayakkabının tabına yerleştirilebilir. Tabanlık ayağı darbelere karşı koruması, yürümeyi kolaylaştırması vede ayağa baskı hissini en aza indirmesi ile rahatsızlığa sahip kişilere konfor sağlar. Topuk dikeni hastalığı olan bölgeye uygulanan enjeksiyon işlemi ile ağrının azalması planlanır. Topuk dikeni tedavisin de, kullanılan bu teknik ile lazer ışınları, cilt altındaki kemikleşmiş yapının çözülmesi planlanır. Topuk bölgesinin üst bölgesin de, yer alan geniş alandaki sinir uçları vede kasların gevşetme işlemi yapılarak rahatsızlığın giderilmesi planlanır.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer?

Topuk dikeni egzersizi için, ilk olarak bir havlu vede uzun bir bez kullanarak ayağınızın tam altına gelecek biçim de yerleştirerek, havlu vede bezi kendinize doğru çekerek 5’e kadar sayıp bırakılır. Bu hareket tekrarlanır. Diğer egzersiz de, ayağınızın altına top ya da cam şişe yerleştirilerek çok bastırmadan hafif biçimde, 3 dakika boyunca ileri geri masaj uygulanmasıdır. Son egzersiz ise bacağınızı diğer, bacağınızın üstüne atarak oturur, pozisyon olabilir, bir eliniz de ayak parmaklarınızı diğer elinizde de, topuğunuzu tutarak ters yönlere doğru ayağınızı esnetilerek yapılan egzersiz olmaktadır.

Topuk Dikeni Neden Olur, topuk dikenin de geleneksel tedavi teknikleri arasın da kekik tedavisi, epsom tuzu, eansiyel yağlar ile masaj, elma sirkesi, limon vede karbonat yöntemleri gelmektedir. Eğer ki sizin de topuk dikeni nedne olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Topuk dikeni neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da topuk dikeni belirtileri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Timus Bezi Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed