Trans Yağların Zararları Nelerdir?

Trans Yağların Zararları Nelerdir? Trans Yağlardan Nasıl Korunuruz? Bir çok tüketilen besinlerde trans yağ bulunmakta buda vücudu olumsuz etkilemekte.

Trans Yağların Zararları Nelerdir? Trans Yağlardan Nasıl Korunuruz?

Trans Yağların Zararları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Trans Yağların Zararları Nelerdir, Trans Yağlardan Nasıl Korunuruz, Trans Yağların Bulunduğu Besinler, Trans Yağ Nedir, Trans Yağ Nerelerde Kullanılır, Trans Yağların İnsan Vücudu Üzerindeki Etkileri

Trans yağların zararları nelerdir hakkında bilmeniz gereken zararlar ile ilgili bilgilere sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Trans yağlardan nasıl korunuruz? ile ilgili merak edilenleri yazımızın devamından ulaşabilir vede trans yağların vücuda ne gibi zararları olduğunu öğrenebilirsiniz. Sizde trans yağlar hakkında bilgi sahibi olmanız için yazımızın devamına gidebilirsiniz.

İnsanlar tükettiği besinlerin içlerinde trans yağ bulunduğunu bilmemektedir. Trans yağlar insan vücüuduna bir çok zararı bulunmakta. Hazır besinlerde özellikle fastfoodlar’da bolca bulunan trans yağ, işlenmiş yağ türüdür. Trans yağ nelerde bulunur? Trans yağının vücuda zararları nedir? soruların cevaplarını yazımızdan ulaşabilirsiniz. Hidrojenasyon ismi verilen trans yağ, kimyasal işleme tabi tutulması ile elde edilmektedir. Hidrojenasyon işlemi sıvı yağları katılştırmaya vede raf ömrünün uzamasını sağlamaktadır. Bazı bitkisel katı yağlarda, margarinlerde, kurabiyelerde, karaker, çerez vede diğer besinlerde trans yağ bulunmaktadır.

TRANS YAĞLARIN ZARARLARI

Trans yağ, arter damarlarının daralmasına vede aynı zamanda ise sertleşmesine sebep olmaktadır. Buda kandaki kolesterol miktarını artırarak kalp sağlığı riskini arttırır.

Kanser, diyabet, alzheimer, karaciğer bozukluğu, kadınlarda kısırlık, obezite vede depresyon gibi sğalık sorunları açısından tehlikeye yol açmakta.

Trans yağlar kanımız da yer alan HDL isimli iyi kolesterolü düşürürken, LDL isimli verilen kötü kolesterolün’de yükselmesine neden olur. Bu durum ise kalp krizi riskini oldukça arttırmaktadır.

TRANS YAĞLARIN BULUNDUĞU BESİNLER

Fast food ürünleri.
Kahve kreması.
Soğutmalı hamur ürünlerinde.
Aperatif yiyecekler.
Kraker, kurabiye, kek, dondurulmuş pizza, dondurulmuş börek vede diğer unlu mamuller.
Margarinler de trans yağ bulunduran besinlerdir.

TRANS YAĞLARDAN NASIL KORUNURUZ?

Zeytin yağını kullanmayı daha çok tercih ediniz.

Besin paketleri üzerindeki içerik listesinde hidrojene yağlar vede trans yağ miktarını inceleyin. Aşırı fazla miktarda olanları tercih etmeyin.

Kullanmak isterseniz eğerki, yumuşak margarin kullanmayı tercih edin.

Kızartma et vede buharda pişirilmiş et daha sağlıklı olmaktadır.

Süt ürünleri vede süt seçerken az yağlı yada yağsız seçin.

Fasulye, meyve vede sebze, kepekli tahıllar gibi doğal yağ oranı az lif oranı yüksek gıdaları tercih ediniz.

Fast food ürünelrinden mutlaka uzak durun. Hamburgerler, kızartılmış patatesler de trans yağ oranı çok fazladır.

Trans Yağların Zararları Nelerdir, hakkında bilgi sahibi olmanız için hazırladığımız trans yağların zararlarını bulabilirsiniz. Sizin de eğerki trans yağların zararları nelerdir yazımız hakkında sormak istediğiniz soruları bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Trans yağların zararları nelerdir sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Hamileliği Eşinize Müjdeli Açıklamanın Yolları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed