Trombosit Düşüklüğü Neden Olur?

Trombosit Düşüklüğü Neden Olur? Trombosit Düşüklüğü Belirtileri Nedir? Trombosit düşüklüğü nasıl tedavi edilir? Hakkında her şeyi yazımız da derledik.

Trombosit Düşüklüğü Neden Olur? Trombosit Düşüklüğü Belirtileri Nedir?

Trombosit Düşüklüğü Neden Olur
Sayfa İçeriği: Trombosit Düşüklüğü Neden Olur, Trombosit Düşüklüğü Belirtileri Nedir, Trombosit Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir, Trombosit Düşüklüğü Nasıl Geçer, Trombosit Düşüklüğü Kimlerde Görülür, Trombosit Düşüklüğü Öldürür Mü, Trombosit Düşüklüğü Nedir, Trombositlerin Neden Olduğu Hastalıklar Nelerdir

Trombosit düşüklüğü neden olur ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da ayrıntılı şekilde düzenledik. Trombosit düşüklüğü belirtileri nedir? Hakkında tüm merak ettiğiniz her şeye yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz. Trombosit düşüklüğü nasıl tedavi edilir? ve trombosit düşüklüğü nasıl geçer? Soruları ile ilgili cevaplara sayfamızdan yardım alarak bulabilirsiniz. Peki trombosit düşüklüğü neden olur? Detayları ile yazımızda paylaştık.

Trombosti, kanın pıhtılaşmasını sağlayan renksiz kan hücrelerine denir. Yaralanmalar ile damarlardaki kanı pıhtılaştırarak kan kaybını engeller. Bu durum genellikle lösemi vede bağışıklık sistemi zayıf insanlarda görülmektedir. Bazı ilaçların yan etkileri de trombosit hücrelerini azaltmaktadır. Trombosit düşüklüğü nerede ise her yaş ortalamasında görülebilmektedir. En belirgin belirtisi ise ciltteki yersiz morluklardır. Trombositlerin düşük veya yüksek olması sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Trombositler, hemogram testleri ile tespit edilmektedir. Bu durum ciddi bir hastalığa neden olmadan hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Trompositlerin seviyesini karaciğer organı belirlemektedir.

Kemik iliği hücrelerinden ayrılan parçalar, trombositler kanda ortalama olarak 1/10 gün arası dolaşmaktadır. İşlevlerini tamamladıktan sonra dalak tarafından vücuttan atılmaktadır. Trombositler herhangi yaralanma sırasında kanda hızla çoğalır ve örümcek ağı gibi yaranın olduğu kısımda katılaşarak kanın akmasını önler. Sizde trombosit düşüklüğü ile ilgili daha fazla bilgiye yazımızın devamından ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

TROMBOSİT DÜŞÜKLÜĞÜ BELİRTİLERİ NEDİR?

TROMBOSİT DÜŞÜKLÜĞÜ NASIL GEÇER?

Trombosit düşüklüğü kan tesi ile ortaya çıkmaktadır. Değerleri vücut sağlığını etkilemeyecek derecede ise doktor sadece doğal tedavi yöntemlerini tavsiye etmektedir. Mesela, portakal, domates, kırmızı meyveler gibi besinler tüketilmesi önerilmektedir. Yalnız trombositler sağlığı olumsuz etkileyecek kadar düşük oranda ise doktor hastanın bağışıklık sisteminin güçlenmesi için ilaç tedavisine başlar. Bazı hastalar ilaç tedavisine yanıt vermediklerinde ise cerrahi operasyonla dalak vücuttan alınmaktadır.

TROMBOSİT DÜŞÜKLÜĞÜ BELİRTİLERİ

Hafif bir darbeyle o bölgenin kızarması.
Kollarda vede bacaklarda morarmalar.
Diş eti ya da burun kanamalarının uzun süre durmaması.
Yaralanma sonrası aşırı kanama.
İdrarda vede dışkıda kanama.
Dalak büyümesi vede dalağın kanı temizlememesinden kaynaklı şiddetli karın ağrılarının ortaya çıkması gibi belirtiler görülebilir.

Trombosit üretiminin azalması, kanın ciddi derecede mikrop kapması değerlerini olumsuz etkilemektedir. Doğum sırasında yaşanan aşırı kanama sonrası da trombosit oranını azaltır. Genetik bozukluk sonucu meydana gelen hemofili hastalığı trombositlerin tahribe uğramasına neden olur. Bazı hastalıkların yarattığı etkiler ile bağışıklık sistemi kalkan oluştururken, trombositlerin azalmasına neden olur. Yalnız bu durumun neden kaynaklandığı tam olarak bilinmiyor.

TROMBOSİTLERİN NEDEN OLDUĞU HASTALIKLAR NELERDİR?

Trombosit saysısı düştüğünde iç kanama riski de artmaktadır. Yüksek tansiyon, kalp ritim bozukluğu, felç vede inme gibi hastalıkların yaşanması yüksektir. Bazı kişilerde nadiren de olsa beyin kanamasına hatta ölüme bile neden olabilmektedir.

Trombosit Düşüklüğü Neden Olur, yazımız da hazırladığımız trombosit düşüklüğü belirtileri ve nedenleri ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Sizin de eğer ki trombosit düşüklüğü neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Trombosit düşüklüğü neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla da paylaşarak arkadaşlarınızı da trombosit düşüklüğü nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Karantina Alışverişinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed