Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli? Tüp Bebek Tedavisi Tekniği, Tüp bebek tedavisi öncesi nelere dikkat edilmeli? İle ilgili bilmeniz gerekenler.

Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli? Tüp Bebek Tedavisi Tekniği

Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli
Sayfa İçeriği: Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli

Günümüzde kısırlık nedeni ile yapılan başvuruların %50’sin de erkeğe bağlı sorunlar tespit edilmektedir. Yapısal ya da sayısal kromozonal bozukluklar, genetik mutasyonlar, geçirilmiş enfeksiyonlar, varikosel, azospermi vede spermim sayısal, hareketsel vede morfolojik yetersizliklerinin olması en sık rastlanan erkeğe bağlı kısırlık nedenleri olarak görülmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için tüp bebek tedavisi öncesi nelere dikkat edilmeli? ve tüp bebek tedavisi sonrası nelere dikkat edilmeli? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Tüp bebek tedavisinde nelere dikkat edilmeli?

Tüp bebek tekniği, anneden alınan yumurta ile babadan alınan spermin laboratuvar ortamında döllendikten sonra, anne rahmine yerleştirilerek hamileliğin başlatılması yöntemine denmektedir. Yardımcı üreme teknikleri içinde, en başarılı olanlardan biridir. Bir sene boyunca düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkiye rağmen, gebelik gerçekleşmemiş ise, tüp bebek seçeneğinin değerlendirilmesi tavsiye edilmektedir. Anne adayının yaşı 35’in üstünde ise 6 ay içinde, 40’ın üzerinde ise 3 ay içinde uzman hekime başvurulmalıdır. Tüp bebek tedavisinde beslenme, tedavinin başarısı açısından da oldukça önemlidir. Tedaviye başlamadan önce, ideal kilo da olmak tedavi başarısını da arttırmaktadır. Bu nedenle diyetisyen yardımı alınabilir. Uzman diyetisyenler tüp bebek tedavisinde neler yenmeli sorusuna da cevap vererek hastayı sağlıklı beslenme konusunda yönlendirebilmektedir. Tüp bebek tedavi sürecinde bol sıvı tüketmekte oldukça önemlidir. Çay, kola gibi içecekler yerine günde 8 ila 10 bardak su içmek faydalıdır. Tatlandırıcı kesinlikle kullanılmamalıdır. Sigara vede alkol alınmamalıdır. Tüp bebek tedavisinde, sigara kullananlar tedavinin başarı şansının düşmesine neden olmaktadır. Yazımızın devamına giderek tüp bebek tedavisi öncesi nelere dikkat edilmeli, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Baba adayı tedaviye başlamadan, 3 ay önce sigara vede alkolü kesinlikle bırakmalı,
Babanın sürekli kullandığı ilaçlar hakkında, doktorun bilgi sahibi olması lazım,
Baba adayı tüp bebek tedavisinden, 2 ay önce ateşli hastalık geçirmiş ise bunu doktora mutlaka belirtmeli,
Tüp bebek uygulamasından en az 3 ay öncesinden baba adayları çok sıcak ortamlarda bulunmamaya özen göstermeli. Çünkü sıcak hava sperm üretimini vede sperm kalitesini bozmaktadır,
İdeal kilo da olmak, tedavi başarısı üzerine olumlu etki gösterir,
Tüp bebek tedavisi öncesi sigara vede alkol kullanımı kesinlikle bırakılmalıdır.
Anne adayının var ise kullandığı ilaçları doktora bildirmesi lazım,
Taze sebze vede meyvelerden oluşan doğal vede sağlıklı beslenme rejimi uygulanmalı. Badem, ceviz vede fıstık tüketmek faydalıdır,
Tedaviye başlamadan önce, anne adayının geçirdiği tüm genital hastalıkları doktora bildirmesi lazım. Tüp bebek tedavisi başlamadan önce var ise, enfeksiyonlar tedavi edilir. Yapısal vede anatomik bozukluklar düzeltilmektir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tedavi öncesi gibi sonrası da, stresten uzak kalınmalıdır. Baba adayları anneye karşı hassas vede anlayışlı davranmalı,
Tranfer sonrası, hamam vede kaplıcaya gidilmemeli,
Transfer sonrası dokturun bilgisi olmadan, basit ağrı kesici dahi alınmamalı,
Aşırı yağlı vede şekerli gıdalardan uzak durmak lazım,
Gebelik testi uygulana kadar, cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Tüp bebek tedavisinde, cinsel ilişki hakkında tedaviyi uygulayan doktorunuza danışınız,
Tüp bebek tedavisi görmeye karar veren çiftlerin tedavi öncesinde, tedavi sırasında vede tedavi sonrasında asitli içecekler, siyah çay, bitki çayları vede kahve içmemeleri tavsiye edilir,
Embriyo transferinden 2 ila 3 gün bazı durumlarda da 8 ila 10 gün sonra anne de göğüslerde şişkinlik, dolgunluk, kasıklarda ağrı vede hafif kahverengi lekelenmeler olur. Bunlar gebeliğin erken belirtisidir,
Embriyo transferinden sonra basit ev işleri yapmanın bebeğe zararı yoktur. Öksürme, hapşırma embriyonun tutunmasını da etkilemez,

Tüp Bebek Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Embriyo transferi uygulandığı gün duş alınmamalı,
Embriyo tranferinden 1 ila 2 gün sonraya kadar uzun araç yolculuğu yapmamakta fayda var,
Embriyo rahme yerleştirildikten sonra, kadının 30 dakika klinikte yatarak dinlenmesi lazım. Embriyo transferinde özel bir durum söz konusu olmadığı sürece narkoz uygulanmaz. Anne adayının transfer sonrası, araç kullanmasının mahsuru da yoktur.

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisi vede gebelik boyunca alkol ve sigara tüketilmemelidir. Tüp bebek tedavisine başlandıktan sonra, anne adayı aşırı egzersiz vede spor yapmaktan kaçınmalıdır. Tüp bebek tedavisi boyunca annenin yapması gereken özel bir diyet bulunmamaktadır. Yalnız vitamin vede minerallerden zengin taze meyve vede sebze barındıran diyetler uygun görülmektedir. Annenin düzenli aralıklar ile beslenmesi oldukça önemlidir. Stres organizmayı olumsuz etkilemektedir. Anne adaylarının tedavi sırasında stresten uzak durmalı vede rahatlatıcı uğraşlar edinmeleri oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Nasıl Beslenmeli?

Baba adayının sperm örneği vereceği günden, 3 gün öncesine kadar cinsel ilişkiye girmemesi vede boşalmaması lazım. Tüp bebek tedavisinde, kullanılan ilaçların yan etkileri konusunda uzman doktor tarafından bilgi sahibi olmak oldukça önemldir. Enjeksiyonlar çok sık olmasa da, uygulama bölgesinde hafif tahrişe yol açabilmektedir. Nadiren de olsa göğüslerde hassasiyet, baş ağrısı, sıcak basması, yorgunluk veya duygusal hassasiyet de gözlenebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmeli, tüp bebek tedavisi öncesinde vede tedavi süreci boyunca sizin için planlanmış beslenme programını takip etmeli vede uzman hekime danışarak folik asit ile D vitamini kullanmak üreme sisteminin en iyi şekilde çalışmasına destek olacaktır. Eğer ki sizin de tüp bebek tedavisinde nelere dikkat edilmeli, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Tüp bebek tedavisinde nelere dikkat edilmeli, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da tüp bebek tedavisinde nelere dikkat edilmeli, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Erkeklerde Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed