Turner Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Turner Sendromu Belirtileri Nelerdir? Turner Sendromu Nedenleri Nelerdir? Turner sendromu nasıl tedavi edilir? Hakkında merak edilenler yazımızda…

Turner Sendromu Belirtileri Nelerdir? Turner Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Turner Sendromu Belirtileri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Turner Sendromu Belirtileri Nelerdir

Kromozomal hastalık olan vede kızlarda sık görülen turner sendromu, nedeni kadınlarda iki adet olması gereken X kromozomlarındna birinin yokluğu veya anormal olması dolayı meydan gelmektedir. Yazımızın içeriğin de ise turner sendromu belirtileri ve turner sendromu nedenlerine ulaşabilirsiniz. Sizde yazımızın devamına giderek turner sendromu nasıl tedavi edilir? Öğrenebilirsiniz. Peki turner sendromu belirtileri nelerdir?

Turner sendromunun en tipik belirtileri, geniş veya yele boyun, bebekler de şişmiş el vede ayaklar, düz vede dışa dönük tırnaklardır. Bu hastalığa yakalanan kızlar genellikle en fazla 1.50 cm’ye kadar uzamaktadır. Gençlerde, bebeklerde veya kadınlarda farklı belirtiler ile kendini gösteren turner sendromu hastalığı neyin sebep olduğu henüz bilinmemektedir. Östrojen ya da hormon tedavisi ile yumurtalık gelişimi desteklenmez isehastalar sağlıklı ergenlik geçiremez vede gebe kalamaz. Sizde yazımızın devamına giderek turner sendromu nedir? ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Turner Sendromu Nedir?

Turner Sendromu Belirtileri

Turner sendromu hastalığı belirtileri aslıda kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazı kızlar da belirtilerin varlığını anlamak son derece güçtür. Bir çok kısımda ise belirtilere erken yaşlarda rastlanmaktadır. Bazı kişilerde ise belirtiler yetişkinlik döneminde görülebilir. Belirtileri ise doğum öncesi, çocukluk, gençlik vede yetişkinlik döneminde görülen olarak sıralanmaktadır.

Doğum Öncesi Belirtiler; Anormal böbrekler, kalp anormallikleri vede boyun arkasında sıvı toplanması veya diğer anormal ödem oluşumları.

Doğumda ve Bebeklik Döneminde Görülen Belirtiler; Geniş ya da yele boyun, yutma güçlüğü, düşük kulaklar, gelişme geriliği, kilo alma sorunları, şişmiş el vede ayaklar, kısa el vede ayak parmakları, bebeğin ortalamadan daha kısa doğması, kafanın arkasında düşük saç çizgisi, düz veya dışa dönük el vede ayak tırnakları vede hafif düşük göz kapakları.

Yetişkinlerde Görülen Belirtileri; Erken menopoz, adet görememe, osteoporoz vede hamile kalamama.

Turner Sendromu Nasıl Tedavi Edilir
Turner Sendromu Nasıl Tedavi Edilir

Turner sendromu tedavisi öncelikle östrojen tedavisi, hormon tedavisi ve hamilelik vede doğurganlık tedavisi olarak uygulanmaktadır. Turner sendromunda gebelik yüksek risk taşıdığı için hastanın gebe kalmadan önce mutlaka, kadın doğum uzmanına danışması gerekmektedir. Turner sendromu hastalığın da belirtilerin vede komplikasyonların çeşitli olması, tedavi yönünde pek çok alternatifi de bünyesinde barındırır. Çocuğunuzun tüm yaşamı boyunca tıbbi vede zihinsel sağlık problemlerinin yakından izlenmesi ve değerlendirilmesi lazım.

Turner Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Baba vede anneden alınan genetik özelliklerdeki anormallikler sendromun asıl nedeni olmaktadır. Normal şartlar da sağlıklı kız çocuğun da iki adet X kromozumu vardır. Baba vede anneden çocuğa geçen X vede Y kromozomları çocuğun cinsiyetini belirlemekte ve cinsel gelişiminden sorumlu olmaktadır. Kızlar bir adet X kromozomunu anneden, diğer X kromozomunu ise babadan almaktadır. Erkek çocuklarında isee birer adet X vede Y kromozomları vardır.

X kromozomundaki genetik değişimler farklı sınıflara ayrılmaktadır. Bunların başlıcaları ise aşağıda sunduğumuz gibidir.

Monozomi; Monozomi x kromzomlarından birinin tamamen yokluğu demektir. Genellik ile anne yumurtasındaki veya baba spermindeki hatadan kaynaklı olmaktadır.

Mozaizm; Mozaizm fetal gelişimin erken döneminde görülen hücre bölünmelerindeki hatalardan kaynaklıdır. Bu durumda vücuttaki hücrelerin bir kısımında X kromozomunun iki kopyası var iken, diğerlerinde yalnızca bir kopyası bulunmaktadır.

X Kromozom Anormallikleri; X kromozom anormallikleri durumunda vücuttaki hücreler biri tam, diğeri değişik yani anormal olan X kromozom kopyalarına sahip olmalarıdır.

Y Kromozom Varlığı; Y kromozom varlığı durumunda hücreler de bir adet tam X kromozomu bulunsa da, diper kromozom X vede Y kromozomunun kopyasına sahip olmaktadır. Yani olması gereken diğer X kromozomunda, Y kromozom materyalinin varlığı yoktur. Turner sendromlu hasta kadın olarak gelişse de Y kromozom materyalinin varlığı hastada gonadoblastoma isimli kanser gelişim riskini arttırmaktadır.

Turner Sendromu Belirtileri Nelerdir, turner sendromlu kadınların çoğun da, yumurtalık yetmezliğine bağlı görülen hamile kalamama, adet görememe veya düşük ile sonuçlanan hamilelik gözlenmektedir. Cinsiyet hormonlarının az salgılanmasından kadınlar, erken menopoz dönemine girmektedir. Bu hastalığın zamanın da teşhisi vede doğurganlık tedavisiyle kınlar hamile kalmayı başarabilmektedir. Gebelik dönemin de görülebilecek yüksek tansiyon kaynaklı problemlere karşı da uzman hekime danışılmalıdır. Eğer sizin de turner sendromu belirtileri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Turner sendromu belirtileri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da turner sendromu nedenleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Alerji Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed