Yabani Havuç Neye İyi Gelir?

Yabani Havuç Neye iyi Gelir? Yabani Havuç Faydaları Nelerdir? Yabani havuç nasıl tüketilir? Hakkında merak edilenleri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yabani Havuç Neye İyi Gelir? Yabani Havuç Faydaları Nelerdir?

Yabani Havuç Neye iyi Gelir
Sayfa İçeriği: Yabani Havuç Neye iyi Gelir

Yabani havuç, turuncu olarak bilinen havuçun akrabasıdır. Orta Asya ülkesin de yüzyıllardır tüketilmekte olan bu havuç oldukça faydalıdır. Yabani havuçun, hem bitkisi, hem de sebze olarak kendisi tüketilmektedir. Özellikle de K vitamini bakımından oldukça zengindir. Yazımızın içeriğin de ise, siz değerli dostlarımız için derlediğimiz yabani havuç faydaları nelerdir? ve yabani havuç nasıl tüketilir? Soruları ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Yazımızın devamına giderek yabani havuç nerede yetişir? Bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki yabani havuç neye iyi gelir?

Yabani havuç, bilimsel literatür de Patinaca sativa olarak bilinmektedir. Maydanoz familyasına ait olan bu besin, turuncu havuç ile akrabadır ve etli sebzedir. Yabani havuç’un rengi kirli beyazdır ve Anavatanı ise Avrasya topraklarıdır. Asya topraklarında da üretimi ve tüketimi bulunmakta. K vede C vitaminleri bakımından oldukça zengin olan yabani havuç, alternatif tıp uzmanları tarafından tüketimi önerilmektedir. Güçlü lif kaynağıdır. Uzun süre vücudun hem tok, hem de enerjik kalmasına yardımcı olmaktadır. Tohumlarının topraktan çıkması Temmuz ayı veya Ağustos ayını bulmaktadır. Tüketimi de sonbahar aylarında yapılmaktadır. Yabani havuç çiçeklerinin rengine göre de, kızılbehmen vede akbehmen gibi iki çeşidi vardır. Yazımızın devamına giderek yabani havuç ile ilgili daha ayrıntılı bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Yabani Havuç Nasıl Tüketilir?

Yabani Havuç Faydaları

Yabani havuç, vücudun ihtiyacı olan potasyumu sağlayarak, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır. Organ fonksiyonlarını kuvvetlendirir. Bu da saç vede cilt için oldukça önem taşımaktadır. Günümüz de sağlıksız beslenme vede çevresel faktörler nedeni ile cilt vede saçlar da deform oldukça artmaktadır. Saç dökülmesi vede cilt yüzeyin de sivilce oluşumuna neden olan komplikasyonları önlemek için yabani havuç birbir fayda sağlamaktadır. Uykusuzluk vede romatizmaya da oldukça faydası vardır. Vücuttaki toksinleri vede enfeksiyonları kısa süre içinde atarak bağışıklığın kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır. K ve C vitaminleri ile bağışıklıkta ki antikor sayısını artırarak, özellikle üst solunum yolları hastalıklarının meydana gelmesini önlemektedir. Uzman hekimler sıtma vede zatürre gibi şiddetli hastalıklar için tavsiye ettikleri besindir.

Yabani Havuç Neye İyi Gelir

C vitamini güçlü antioksidan maddedir. Bu besin de ise C vitamini oldukça fazladır. Özellikle sinir hücrelerini yenileyen bu besin, kanserli hücrenin meydana gelmesini engellemektedir. Stres vede oksidatif stresi engellemeyen yabani havuç, kronik olan diyabet vede kalp hastalıklarının iyileşmesinde de güçlü tedavi olarak geçmektedir.

Yabani Havuç Besin Değeri Nedir?

Yabani Havuçun Besin Değeri
Yabani Havuçun Besin Değeri

Yabani havuç, yüksek oranda çözücü lif barındırdığından, özellikle diyet yapmak isteyenlerin tercih edebileceği besin arasındadır. Lif sindiirmi düzenler iken alınan diğer, besinlerdeki vitamin vede minerallerin kolaylıkla kana karışmasına yardımcı olmaktadır. Reflü, ülser vede hemoroit gibi sindirim hastalıklarının hızla iyileşmesine yardımcı olur. Barındırdığı lif kandaki şeker oranını da dengelemektedir. Kan basıncını vede içerdiği kötü kolesterol seviyesini de düşürerek herhangi bir sağlık problemi yaşanmasının önüne geçmektedir. Yabani havuç 100 gram besin değerin de kalori 50 g, protein 3 g, toplam yağ, 0,5 gram, demir 0 mg, potasyum 173 mg, A vitamini 0 IU, sodyum 0 mg, D vitamini 0 IU, karbonhidrat 24 g, magnezyum 10 mg, B6 vitamini 7 mg, diyet lifi 6,6 g, kalsiyum 13 mg, E vitamini 13 mg, K vitamini 30 mg, C vitamini 50 mg, kolesterol 0 mg

Yabani Havuç Neye İyi Gelir, yabani havuç da, normal turuncu havuç gibi çiğ olarak tüketilebilir. Salatalara vede yemeklere ilave edilebilir. Püre kıvamına getirilerek içine yoğurt vede limon ile zeytinyağı ilave edilerek ara öğün olarak tüketilebilir. Püre halini zeytin yağı ile birlikte saça maske olarak sürülüp bir, iki saat bekleterek ılık su ile yıkayabilirsiniz. Eğer ki sizin de yabani havuç neye iyi gelir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Yabani havuç neye iyi gelir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da yabani havuç faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; İncir Uyutması Tatlısı Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed