Yasemin Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Yasemin Çiçeğinin Faydaları Nelerdir? Yasemin Çayı Nasıl Tüketilir? Yasemin çiçeği nerede yetişir? Hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler yazımızda.

Yasemin Çiçeğinin Faydaları Nelerdir? Yasemin Çayı Nasıl Tüketilir?

Yasemin Çiçeğinin Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Yasemin Çiçeğinin Faydaları Nelerdir, Yasemin Çayı Nasıl Tüketilir, Yasemin Çiçeği Nerede Yetişir, Yasemin Çayının Faydaları, Yasemin Çiçeği Neye İyi Gelir, Yasemin Çiçeği Yağı Ne İşe Yarar, Yasemin Çiçeği Yağı Nasıl Tüketilir, Yasemin Çiçeği Yağının Faydaları

Yasemin çiçeğinin faydaları nelerdir ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgileri ayrıntılı olarak siz değerli dostlarımız için yazımız da mercek altına aldık. Yasemin çayı nasıl tüketilir? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeyi yazımızın devamına giderek ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Yasemin çiçeği nerede yetişir? ve Yasemin çayının faydaları sorularının cevaplarına sayfamızdan yardım alarak bulabilirsiniz. Peki yasemin çiçeğinin faydaları nelerdir? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yasemin çiçeği, Kuzey Amerika kökenli bir bitkidir. Bu bitki yabani çiçekler arasında yer almaktadır. 300’den fazla türü bulunmakta ve en çok tercih edilenleri ise Çin vede Arap yasemin çiçekleridir. İçeriğinde bulunan uçucu yağ, yıllar sonra keşfedilmiştir. Bu yağ ise kozmetik vede parfüm sanayisinde sıklıkla kullanılmıştır. Yasemin çiçeği Çin ülkesinde çay olarak sık sık tüketilmektedir. Stres vede depresyon gibi ruhsal hastalıkları rahatlatmak için kullanılmaktadır. Doğada yer alan en etkili rahatlatıcı çaylar arasında bulunmaktadır. Yasemin çiçeğinin, beyaz yaprakları bulunur, olgunlaştıkça meyve üretmektedir. Yasemin çiçeği çoğunlukla beyaz olarak yetişmekte, enderde olsa mor vede pembe renklerde de görülmektedir. Eski dönemlerde şiddetli adet sancısı çeken kadınlara vede böbrek ağrısı bulunan hastalara çayı doğal ilaç olarak verilirmiş.

Yasemin çiçeği bilimsel literatürde oleaceae olarak geçmektedir. Çin ülkesinde ise molihua cha olarak bilinmektedir. Yasemin çayının bir çok faydası bulunmaktadır. Kandaki kırmızı hücre sayısını arttırmaktadır. Bağışıklığı güçlendirmede etkili olduğu da bilinmektedir. Sizde yasemin çiçeği vede yasemin çayı hakkında daha fazla bilgilere yazımızın devamına giderek ulaşabilirsiniz.

YASEMİN ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

YASEMİN ÇİÇEĞİ NEYE İYİ GELİR?

Yasemin çiçeği, yapraklarından, yağına vede tohumlarına kadar bir çok faydası bulunmaktadır. Bahçeler de süs bitkisi olarak yetiştirilebilmektedir. Yasemin çiçeği kokulu bitkiler arasında yer almaktadır. Eski dönemlerde kaynatılıp, lapa haline getirilerek yaraların üzerine konulurmuş. Yaraların hızlı iyileşmesini sağlamasının yanı sıra cildin lekeli, hasarlı olmasını da önlemektedir. Bazı yöreler de ise bu çiçek kurutulur evin içinde yakılırmış. Bu yöntem sayesinde de baş ağrısı veya sinüzit gibi rahatsızlıkların azaldığı görülmüştür. Özellikle de baş ağrısına iyi gelen yasemin tütsüsünü günümüz de alternatif tıp uzmanları da tavsiye etmektedir.

YASEMİN ÇAYININ FAYDALARI

Vücutta bazı noktalar bulunmaktadır, buraya yapılan masajlar sayesinde vücudun rahatlamasını sağlamaktadır. Ayak tabanı, ense, avuç içi, alnın tam ortası bu noktalar arasında yer almaktadır. Lavanta, sardunya, nane vede yasemin çiçeğinin yağlarını karıştırarak bu noktalara dairesel masajlar yaparak rahatlatabilir ve ferahlayabilirsiniz.

Portakal yağı, lavanta yağı vede kekik yağıyla karıştırılarak doğal parfüm elde edilebilir.

Yasemin çiçeği uyarıcı etkiye sahiptir. Günümüz de ise sıklıkla yaşanan halsizlik vede yorgunluk gibi sağlık problemlerine iyi gelmektedir. Bazı alternatif tıp uzmanlarının bu bitkiyi kaynatıp banyoda durulama suyu olarak kullanacağınız suya ilave etmenizi önermektedir. Bu su ise tüm vücuttaki gözeneklerin temizlenmesine vede vücudun rahatlamasına yardımcı olmaktadır.

Bazı kadınların hormonal sorunlarından dolayı adetlerinde düzensizlik meydana gelmektedir. Bu da regl zamanlarında şiddetli kanama vede sancılara neden olmaktadır. Kurutulmuş bir avuç yasemin çiçeğini, bir bardak kaynar su içine ilave ederek demleyin. Daha sonra süzerek içine limon sıkarak tüketin. Kısa süre içinde sancısız adet sökmeye destek olacaktır.

YASEMİN ÇİÇEĞİ YAĞI NE İŞE YARAR?

Mevsim geçişlerinde insanlar da sıklıkla rastlanan üst solunum yolları enfeksiyonlarından sonra görülen kuru öksürük boğazı ağır tahribat etmektedir. Bu enfeksiyon sinüs kanallarını tıkayarak burundan nefes alışverişi de oldukça zorlaştırmaktadır. Akciğerlerde ciddi hasar yaratan bu iki durumu önlemek için güçlü antibiyotiklere ihitiyaç vardır. Yalnız ilaç olan antibiyotikler vücutta farlı sağlık sorunlarına neden olabileceğinden bu rahatsızlılar esnasında uzman hekimlerin önerdiği ilk şey doğal ilaçlar olmaktadır. Doğal ilaçlar olarak en etkili olanı ise yasemin çiçeği yağı olmaktadır. Sıcak su içine yasemin yağı damlatıp soluyabilirsiniz. Bu buhar etkisi enfeksiyonların sıvı şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

Antibiyotik özelliği ile sadece cildi yenilemez aynı zaman da vücudun içinde gezen serbest radikalleri de temizlemektedir. Yasemin çiçeği yağı bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklara karşı vücut direncini arttıran yasemin çiçeği kansere meyilli hücreleri de önlemektedir.

İçermiş olduğu sakinleştirici maddeler ile sinirlerin daha sakin çalışmasına yardımcı olur. Bu durumda hormonların salgılanmasını arttırarak beyin sağlığını korumaktadır. Gün boyu hem çevresel etkiler, hem de sağlıksız beslenme ile meydana gelen depresyon vede stres için en doğal ilaç olmaktadır. Araştırmalara göre düzenli tüketilen yasemin çiçeği yağı uykuyu düzenlediği melotanin hormonunu arttırdığı vurgulanmıştır.

Antiviral, antifungal vede antibiyotik özelliği bulunan yasemin çiçeğinin yağı uçucu yağ olarak bilinmektedir. Bu özellikleri ile hücrleri yenileyerek, erken yaşlanmanın da önüne geçmektedir. Cilt vede saç için oldukça faydası vardır. Yıpranmış saçları güçlendirir ve sivilceye meyilli cildin dermis tabakasını da yenilemektedir.

Yasemin Çiçeğinin Faydaları Nelerdir, yazımız da hazırladığımız yasemin çiçeğinin faydaları ve yasemin çayının faydalarını bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki yasemin çiçeğinin faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Yasemin çiçeğinin faydaları nelerdir? sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da yasemin çiçeği yağının faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kurban Eti Keserken Nelere Dikkat Edilir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed