Yetersiz Uykunun Zararları Nelerdir?

Yetersiz Uykunun Zararları Nelerdir? Az Uyku Problemi Neden Olur?, Yetersiz uykunun nedenlerini sizlere yazımız da hazırladık.

Yetersiz Uykunun Zararları Nelerdir? Az Uyku Problemi Neden Olur?

Yetersiz Uykunun Zararları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Yetersiz Uykunun Zararları Nelerdir, Az Uyku Problemi Neden Olur, Yetersiz Uykunun Nedenleri Ve Zararları, Yetersiz Uyku Hangi Hastalıkları Oluşturur, Yetersiz Uyku Nedenleri, Az Uyku Kilo Aldırır Mı, Yetersiz Uyku Zararları, Az Uyku Problemi Neden Olur

Yetersiz uykunun zararları nelerdir, ile ilgili bilinmesi gereken bazı sorunları siz değerli dostlarımız için yazımız da mercek altına aldık. Az uyku problemi neden olur? hakkın da merak ettiğiniz her şeye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Yetersiz uykunun nedenleri ve yetersiz uykunun beraberin de yaşanan sorunları sizler için hazırladık. Peki yetersiz uykunun zararları nelerdir? detayları ile yazımız da paylaştık.

Uykusuzluk günümüz de en çok yaşanan sorunlar arasın da yer almaktadır. Uykusuzluk yaşayan kişiler de ciddi sağlık sorunları görülmektedir. Uykusuzluk ise ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Genellikle de beyin fonksiyonlarını alt üst eden yetersiz yada kalitesiz uyku konsatre eksikliği, stres ve yorgunluk gibi problemlere zemin hazırlamaktadır. Araştırmalara göre sağlıklı bir kişinin gece kesintisiz 7/8 saat yatması gerektiğini belirtmektedir. Fazla uyuyanların ise uyku düzenini bozduğu açıklanmıştır.

YETERSİZ UYKUNUN NEDENLERİ VE ZARARLARI

Vücuttaki kan toparlanamadığı için kan yenilenemiyeceğinden diyabete neden olan insülin seviyesi yükselmektedir. Bu da kişide gizli şekerin başlamasına sebep olur. Dinlenmeyen beyinde unutkanlık vede ani bunalıklaşan hafıza olayları yaşanmaktadır.

Yetersiz uyku sebebi ile toparlanamayan vücutta çıkan bir diğer hastalık ise kalp rahatsızlığıdır. Özellikle görülen yüksek tansiyon vede damar tıkanıklığı az uyku sonrası yaşanmaktadır.

Bazı uzman hekimler kışları vede mevsim geçişlerin de sıklık ile üst solunum yolu hastalıklarına yakalanan kişilerin bu durumu yaşama nedenini az uyku ile belirtmektedir.

Araştırmalara göre yetersiz uyku bağışıklık sistemini kendisini yenileyememesinden dolayı serbest radikal hücrelerin sayısı artmaktadır. Zamanla kanserli hücrelerin oluşumuna neden olmaktadır. Sindirimin yeterince yenilenmemesinden dolayı, genellikle kişilerde bağırsak kanseri görülmektedir.

Beynin gün boy yaşadığı stresi, yoğunluğu atması vede hücrelerini yenilemesi için ortalama 7 saat düzenlemesi gerekmektedir. Bunun da en ideal olduğu zaman uyku zamanıdır. Uyku sırasında dinlenen beyindeki damarlar genişler kan akışı sağlanmaktadır. Beyindeki hücreler bu sırada yenilenir. Yalnız yeteri sürede uyumayan beyin aniden uyanınca kan akışı sağlayan damarlar tıkanabilmekte vede inme felç gibi riskli hastalıklar da görülebilmektedir.

Yetersiz uyku hormonları bozduğu için gün içerisin de vücuda alınan karbonhidratlı yiyecekler enerji yerine yağa dönüşmektedir. Bu yağlanma da zaman içinde kilo artışına hatta obeziteye bile zemin hazırlamaktadır. Yetersiz uyku iştah oranını arttırmaktadır.

Yetersiz Uykunun Zararları Nelerdir, yazımız da hazırladığımız yetersiz uykunun zararları ve nedenlerini öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki yetersiz uykunun zararları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Yetersiz uykunun zararları nelerdir, sayfamızı siz de arkadaşlarınızın bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da sayfamızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kaliteli Vernik Nasıl Anlaşılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − 5 =

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2020 Kardesiz Blog Designed