İnternet Gizlilik Nedir?

internet Gizlilik Nedir? İnternette Gizlilik İçin Yapılması Gerekenler, İnternet ortamında gizlilik ve güvenlik nasıl sağlanmalı? Hakkında bazı bilgiler.

İnternet Gizlilik Nedir? İnternette Gizlilik İçin Yapılması Gerekenler

internet Gizlilik Nedir
Sayfa İçeriği: internet Gizlilik Nedir

İnternet gizlilik ile ilgili bilmeniz gereken, internet arasında özel ağ geçidi sağlanarak iletişiminizi şifreler vede böylelikle kimenin neler yaptığınızı görememesini sağlamaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için internet ortamında gizlilik ve güvenlik nasıl sağlanmalı? ve internette gizlilik için bazı püf noktalar ile ilgili soruların cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki İnternet gizlilik nedir?

İnternet gizlilik, herkese açık wifi kullansanız bile, VPN size kendi ağınız da sahip olmak istediğiniz güvenliği sunmaktadır. Güvenliğinizi sağlamak için kullanabileceğiniz bazı internet security programları, sizin güvenliğinizi sağlamaktadır. Bir çok güvensiz programları, kesinlikle kullanmaktan vazgeçmeniz risk alanından uzak kalmanız demektir. Bazı uygulayacağınız püf noktaları sayesin de internet ortamında güvenli olarak dolaşabilir vede bilgilerinizi koruyabilirsiniz. Yazımızın devamına giderek internette gizlilik için bazı püf noktaları, bulabilir vede öğrenebilirsiniz.

İnternette Gizlilik Ve Güvenlik Nasıl Sağlanmalı?

İnternette Gizlilik İçin Bazı Püf Noktalar

Takibe karşı kendinizi korumalısınız,
Kişisel bilgileriniz için, herkes açık depolama alanlarını kullanmaktan vazgeçin,
Sosyal gizlilik ayarlarınızı her zaman kontrol edin,
Telefon numarası vede ana e-posta adresinizi gizleyin,
Uçtan uca şifreleme özelliği olan, mesajlaşma uygulaması tercih edin,
Güvenli parolalar tercih edin,
Wifi ağların da, gizliliği koruyun,
Kilit ekranı bildirimlerini devre dışı bırakın,
Telefon vede bilgisayarınızı şifreler ya da parolalar ile koruyun,
Mobil uygulamaların vede tarayıcı uzantılarının izinlerini her zaman gözden geçirin.

Herkese açık olan wifi ağları genellik ile trafiği şifrelemez. Bu durum ise aynı ağdaki herhangi kişinin, sizin trafiğinize sızmaya çalışmasına neden olur. Herkese açık ağlar da, oturum açma bilgileri, kredi kartı verileri vs. hassas bilgileri yazmaktan kaçının vede verilerinizi şifrelemek hatta korumak için VPN tercih edin. Telefonunuzu güvenli vede uzun parola ile koruduktan sonra, kilit ekranın da bildirimleri açık bırakmak hiç doğru tercih değildir. Telefonunuzun yanından geçen, herhangi biri gizli bilgileriniz görebilir. Bu bilgilerin kilit ekranın da görünmesini önelemek için, bildirim ayarlarını doğru biçimde yapmalısınız.

Telefon vede bilgisayarınız, gizli kalmasını istediğiniz bir çok veriyi saklamaktadır. Bu neden ile bu cihazların parolalar ile korunması lazım. Tercih edeceğiniz parolalar karmaşık vede benzersiz olmak zorunda değil. Yalnız en azından sıradan birinin erişimini engelleyecek parolalar oluşturmanız daha mantıklıdır. Mobil cihazlar da, biraz daha güçlü koruma yöntemleri tercih edin. 4 haneli PIN’ler vede ekran kilidi desenleri yerine 6 haneli PIN’ler ya da gerçek parolalar kullanın. Parmak izi okuma ya da yüz tanıma gibi biyometrik kimlik doğrulama özelliklerini destekleyen cihazlar da, genellik ile bu yöntemleri kullanmak daha doğru karardır.

Sosyal ağ platformların da, hesabınızın olması bu ağların sizin ile ilgili bir çok bilgiye sahip olduğu anlamına gelmektedir. Varsayılan ayarlara göre, bu bilgilerin internetteki herkese açık olduğunu görmek ise sizi şaşırtabilmektedir. Bu neden ile gizlilik ayarlarınızı kontrol etmenizi sağlamalısınız. Hangi bilgilerinizi arkadaşlarınızla, yabancılarla ya da yalnızca kendiniz ile paylaşacağınızı belirlemelisiniz. Çok fazla paylaşım, yalnızca sosyal ağlar ile sınırlı değildir. Kişisel verilerinizi bilgi paylaşımı amacı ile kurulan çevrimiçi hizmetler de depolamayın. Mesela; Google Docs, şifre listenizi saklamak için ideal yer değildir. Gizli bir arşivde saklanmadıkları sürece Dropbox’da pasaport taramalarınız için, en uygun yer olarak görünmemektedir.

İnternette Gizlilik İçin Yapılması Gerekenler

Bir web sitesini ziyaret ettiğiniz de, tarayıcınız sizinle vede internet geçmişiniz ile ilgili bir çok bilgiyi siteye vermektedir. Pazarlamacılar ise, bu bilgilerin sizin profilinizi çıkarmak vede size yönelik reklamlar göstermek için kullanmaktadır. Gizli mod bile bu tür takibi önleyemez. Bu durum için özel araçlar tercih etmeniz gerekmektedir. Telefon numaranızı vede eposta adresinizi paylaşmamaya dikkat edin. Her zaman gizli kalmasını sağlayın. Bu bilgileri internet hizmetleri vede çevrimiçi mağazalar ile paylaşmak zorunda kalsanız bile, sosyal ağlardaki herhangi kişiyle paylaşmayın. Bu gibi durumlar için ayrı vede silinebilir eposta adresi vede mümkün ise ayrı telefon numarası tercih edebilirsiniz.

Modern mesajlaşma uygulamalarının, nerede ise bir çoğu şifreleme yöntemi kullanmaktadır. Yalnız çoğu kız, bu şifreleme, aktarımda şifreleme ismi verilen bir teknik ile gerçekleştirilmektedir. Bu teknik de, mesajlar sağlayıcı tarafından çözülür vede sağlayıcı sunucuların da saklanmaktadır. Bu yüzden uçtan uca şifreleme yöntemini tercih etmeniz gerekmektedir. Bu sayde mesajlaşma hizmeti sağlayıcısı bile mesajlarınız ulaşamaz ve göremez. Mobil uygulamalar insanlara ya da cihaz deposunda ki dosyalara erişim izni vermenizi isteyebilmekte ya da mikrofonu, kamerayı, coğrafi konumu vede buna benzer özellikleri kullanmak için izin isteyebilmektedir. Bazı uygulamalar gerçekten, bu izinler olmadan çalışamaz, yalnız bazıları bu bilgileri pazarlama amacı ile profilinizi çıkartmak için kullanmaktadır. Bu gibi durumlar da, uygulamaları yüklerken izinlerine oldukça dikkat edilmesi gerekmektedir.

İnternet Ortamında Güvenlik Nasıl Sağlanmalı?

Gizli bilgilerinizi korumak adına, zayıf parolalar tercih etmek yerine daha güçlü parolalar ulaştırmak sizi bir adım önde yapar. Kullanmakta olduğunuz tüm hizmetler için, uzun vede benzersiz şifreleri ezberlemek ise nerede ise imkansız olsa da, parola yöneticisi kullanmanız durumun da, yalnızca tek bir ana parolayı aklınız da tutmanız yeterli olmaktadır.

İnternet Gizlilik Nedir, her yerde uzun 12 karakter vede daha fazla şifreler tercih etmeye özen gösterin. Her hizmet için ise, farklı şifreler oluşturun. Güvenli şifreler kullanmayı kolaylaştırmak için, bazı virüs programlarının passaword manager uygulamasını kullanabilirsiniz. Eğer ki sizin de internet gizlilik nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. İnternet gizlilik nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da internette gizlilik için yapılması gereken bazı püf noktalar yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; WordPress Kategori Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed