Tarayıcılarda Gizli Mod Nedir?

Tarayıcılarda Gizli Mod Nedir? Tarayıcılarda Gizli Mod Nasıl Kullanılır? Tarayıcılarda gizli mod ne işe yarar? Hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Tarayıcılarda Gizli Mod Nedir? Tarayıcılarda Gizli Mod Nasıl Kullanılır?

Tarayıcılarda Gizli Mod Nedir
Sayfa İçeriği: Tarayıcılarda Gizli Mod Nedir

İnternet üzerinde gezinti yapılırken, verilerin kayıt edilmemesi için gizli mod tercih edilebilir. Bu mod, web tarayıcınızı gizlilik içerisin de kullanabilmenizi sağlamaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için tarayıcılarda gizli mod ne işe yarar? ve tarayıcılarda gizli mod nasıl kullanılır? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Tarayıcılarda gizli mod nedir?

Gizli mod, özellik ile size ait olmayan cihazlar da işlem yapar iken, bilgilerinizi gizli tutarak internet üzerinde daha güvenli vede rahat dolaşabilmenize yardımcı olmaktadır. Gizli pencere olarak da bilinen bu özellik, fonksiyonellik açısından tarayıcıdan tarayıcıya farklılık göstermektedir. Gizli mod özelliği ile internet üzerinde gezinir iken, tarayıcılar, formlara girdiğiniz bilgileri, web siteleri üzerinden verdiğiniz izinleri, tarama geçmişinizi vede site verileriniz kayıt tutmaz. Gizli mod, önbellek dosyaları dahil, bir çok veriyi oturum kapandıktan sonra otomatik olarak silmektedir. Yalnız internet servis sağlayıcınız vede mail gibi bir web hizmeti ile oturum açtığınız etkinliklerden bazıları hala görülebilmektedir. Gizli mod özelliği, hem mobil tarayıcılar da, hem de bilgisayarda kullanılabilir. Cihazlar da bağımsız olarak özel gezinti alanı oluşturmaktadır.

Gizli mod sayesin de, banka kartı vede benzeri verilerinizin çalınmasının önüne geçebilir, şifrelerinizin kayıt altına alınması durumundan kurtulabilirsiniz. Gizli mod da iken indirdiğiniz dosyalar ise tarayıcı üzerinde saklanmaz. Yalnız bu dosyalar bilgisayarnız da durmaya devam etmektedir. Gizli mod özelliği ile web tarayıcıları ile internet üzerinde dolaşırken gerçekleştirdiğiniz etkinliklerin kaydedilmesini engellemeyen özelliktir. Bu uygulama sizi tarayıcı üzerinde tamamen görünmez yapmaz. Gizli mod özelliği, sizi sadece web tarayıcınız üzerindeki etkinliklerinizi gizlemektedir. Bu sebeple de, sizden sonra cihazı kullanan diğer kişiler hareketlerinizi göremez vede tespi edemezler. Bu gibi durumlar için gizli mod özelliği oldukça yardımcı olmaktadır. Yazımızın devamına giderek tarayıcılarda gizli mod nasıl kullanılır? İle ilgili bilmeniz gerekenleri ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Tarayıcılarda Gizli Mod Ne İşe Yarar?

Tarayıcılarda Gizli Mod Nasıl Kullanılır?

Gizli mod özelliği, nerede ise tüm tarayıcılar da bulunmaktadır. Çevrim içi kimliğinizi gizleme olanağı sunmaktadır. Yalnız bu uygulamalar, tam bir gizlilik sunmamaktadır. Ip adresi vede diğer bilgileriniz kayıt altına alınabilir vede ziyaret ettiğiniz web siteleri tarafından da görülebilmektedir. Gizli mod özelliğini açtığınız da, web uygulamaları sizi yeni ziyaretçi olarak görmektedir. İndirdiklerinizi vede yer işaretlerinizi de kaydeden pek çok tarayıcı, gizli mod açtığınız zaman hangi bilgilerin kayıt altına alınıp alınmadığını ekran üzerinde belirtmektedir. Gizli mod özelliği sadece bazı bilgilerin vede verilerin, kullandığınız cihaza yüklenmesinin önüne geçmektedir. Mesela; Bilgisayarınız da veri kullanımı takip eden eklentiler vede uygulamalar varsa, bu yazılımlar gizli mod özelliğin de çalışmaz. Arama motorları üzerinden gerçekleştirdiğiniz sorguları da kayıt altında tutmaz. Reklam vede Pop-Up gibi içeriklere engel olmaz. Yalnız hedefli reklamlara maruz kalmadan daha rahat dolaşabilmenizi sağlamaktadır.

Gizli mod özelliği, web ziyaretlerinizi vede sorgulamalarınızı cihazınız üzerinde tutmadan, rahatlıkla internette gezebilmenizi sağlar. Yalnız tüm internet aktiviteleri gerçek IP adresiniz üzerinden yapıldığından, bu özellik tam bir gizlilik sağlamaz. Çevrim içi kimliğinizi gizleme konusun da yetersiz olsa da, çerez vede tarayıcı geçmişi silme gibi işlemler ile uğraşmadan internette dolaşabilme imkanı tanımaktadır.

Gizli mod özelliği, web tarayıcılarının yanı sıra, bir çok platform da kullanılabilen gizli mod youtube gibi video izleme sitelerinde de bulunmaktadır. Gizli mod özelliği kullanarak youtube uygulamasın da gezindiğiniz de arama vede izleme geçmişi gibi hesap etkinlikleri kayıt edilmez. Bu özellik normal izleme deneyiminizi etkilemez. Youtube da gizli mod aç, seçeneğine tıkladığınız da alt bölümde hatırlatıcı çubuk görünmektedir. Youtube oturumunuz açık iken, gizli mod kullanırsanız uygulama, hesabınız da oturum açmamışsınız gibi davranmaktadır. Gizli mod özelliğini devre dışı bıraktığınızda da, tüm etkinlikleriniz otomatik olarak silinmektedir. Gizli mod özelliğini kullanabileceğiniz diğer yerler ise Gmail, eposta servisidir. Akıllı cihaz uygulamaları üzerin de bulunan gizli mod özelliği ile epostalarınızı daha rahat kontrol edebilmenize olanak sunar.

Epostalarınıza çeşitli kısıtlamalar getirebilmenize de yardımcı olan gmail gizli mod özelliği, gönderdiğiniz iletiler için son kullanma tarihi belirleme imkanı vermektedir. Şifre koyma, kopyalama vede yazdırma engelleme gibi kısıtlamalar ile epostalarınızı koruma altına alabilirsiniz. Görderdiğiniz epostalara erişimi iptal edebilme olanağı sunan gizli mod özelliği, hassas içeriklerinizi güvenli şekilde iletebilmenize yardımcı olmaktadır.

Tarayıcılarda Gizli Mod Nasıl Açılır?

Google Chrome Gizli Mod Nasıl Açlır?

Google chrome gizli mod özelliğini, bilgisayar üzerinden etkinleştirir iken, ilk olarak chrome tarayıcınızı açmanız lazım. Daha sonra sağ üst tarafa yerleştirilen üç noktaya tıklayın. Açılan menüde yer alan ‘Yeni Gizli Pencere‘ sekmesine tıklayarak gizli mod özelliğini açabilirsiniz. Kısa yol olarak klavyeden ‘CTRL + ÜST KARAKTER + N‘ tuşlarına basarak da açabilirsiniz.

iOS vede Android işletim sistemi kullanan kişiler gizli mod özelliğini açmak için, öncelik ile adres çubuğunun sağında yer alan ‘Diğer‘ sekmesine tıklamalı. Çıkan menüden ‘Yeni Gizli Sekme‘ seçeneğine basarak açabilirler. Gizli mod özelliğinden çıkmak için, tüm sekmeler kapatılır vede böylelikle tarayıcınızı normal şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

Firefox Gizli Mod Nasıl Açılır?

Firefox tarayıcınız da gizli mod özelliğini açmak için, tarayıcının sağ üst köşesin de bulunan üç çizgiye basın. Sonra açılan menüden ‘Yeni Gizli Pencere‘ kısmına basılarak gizli mod açılır. Herhangi bir bağlantı üzerine gelinip, sağa tıklanarak da, açılan menüden ‘Yeni Gizli Pencerede Aç‘ seçeneğine basılarak gizli mod açılarak dolaşmaya devam edebilirsiniz.

Tarayıcılarda Gizli Mod Nedir, tarayıcılar üzerinde gizli mod özelliğini açmak oldukça kolay vede basittir. Siz de internet üzerinde güvenli şekilde dolaşmak vede bilgilerinizi korumak istiyorsanız gizli mod özelliği ile gönül rahatlığı ile dolaşabilirsiniz. Eğer ki sizin de tarayıcılarda gizli mod nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Tarayıcılarda gizli mod nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da tarayıcılarda gizli mod nasıl kullanılır yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Marka Tescili Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed