Menemen Konservesi Nasıl Yapılır?

Menemen Konservesi Nasıl Yapılır? Menemen Konservesi Tarifi Yapılışı, Menemen konservesi hazırlanışı ile ilgili tarifin malzemelerine ulaşabilirsiniz.

Menemen Konservesi Nasıl Yapılır? Menemen Konservesi Tarifi Yapılışı

Menemen Konservesi Nasıl Yapılır
Sayfa İçeriği: Menemen Konservesi Nasıl Yapılır

Evde kışa hazırlık için hazırlanan menemen konservesinin tarifine yazımızın içeriğinden ulaşabilirsiniz. Yazımızın devamına giderek menemen konservesi yapılışı ve menemen konservesi malzemelerine ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Peki Menemen konservesi nasıl yapılır?

Salatanın vede yemeklerin vazgeçilmezi olan domatesin bir çok faydaları bulunmaktadır. Güçlü antioksidan özelliği olan domates, konservesini sadece köyde yaşayan kadınlar değil, artık şehirde yaşayan tüm kadınlar da yapmaktadır. Sizler için yazımızın içeriğin de menemen konservesinin hazırlanışını ayrıntılı olarak hazırlayıp derledik. Siz de yazımızın devamına giderek menemen konservesinin yapılışını öğrenebilirsiniz.

Menemen Konservesi Tarifi

Menemen Konservesi Malzemeleri

2 Kg domates,
Tuz,
1/2 Kg sivri biber,
5 Kaşık ay çiçek yağı,
1 Çay bardağı zeytin yağı,
5 Sivri acı biber.

Menemen Konservesi Hazırlanışı

Menemen konservesini hazırlamak için öncelik ile domateslerin kabuğunu güzelce soyarak küp küp doğrayın. Daha sonra biberleri de çekirdeklerini çıkararak doğrayın. Zeytin yağı vede ay çiçek yağı karıştırılarak tencereye koyun. Isıttığınız yağa önce acı biber ilave edilir vede kavrulur. Daha sonra sarı biberler ilave edilir vede kavrulur. Biberlere sonra domatesler eklenir vede kaynatılır. Domateslerin öncelikle suyunun salıp, sonra çekmesi için ağzı açık şekilde 45 dakika pişirilir. Suyu çeken menemene tuz ilave edilir vede 3 dakika daha pişirilir. Daha sonra kavanozlar sıcak suda bekletilir vede kurulanır. Suyunu çeken menemen ocakta kaynar iken kavanozlara doldurulur. Sonra ağzını kapattığınız kavanozlar, ters şekilde çevrilir. Üstüne de örtü örtülerek bir gün bekletilir. Ertesi gün kavanozlar çevrilir, serin vede kuru yerde saklanır. Menemen kavanozlarını kullanacağınız zaman tavaya az sıvı yağ ilave ederek kavanoz boşaltılır. Menemen ısınınca da yumurta kırılarak ailenize ya da misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

Menemen Konservesi Nasıl Yapılır, domatesleri kavurur iken mutlaka zeytin yağı tercih etmelisiniz. Pişen menemeni daha sıcakken konserveye koyun. Bu adım kapaklarının kolaylıkla kapanmasını sağlayacak. Domateslerin çoğalması için kesinlikle su ilave etmeyin. Bu yöntem eski zamanlar da çok tercih edilirdi. Yalnız menemenin lezzetinin bozulmasına neden olabilmektedir. Konservenin ağzını sıkı şekilde kapattıktan sonra, üzerine mutlaka kalın bez veya battaniye kapatın. Eğer sizin de menemen konservesi nasıl yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Menemen konservesi nasıl yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da menemen konservesi tarifi yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Dirsek Kararması Nasıl Geçer?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed