Tulum Peyniri Nasıl Yapılır?

Tulum Peyniri Nasıl Yapılır? Tulum Peyniri Evde Hazırlanır Mı? Tulum peyniri yapmanın püf noktaları nelerdir? Hakkında bazı bilgileri yazımızda derledik.

Tulum Peyniri Nasıl Yapılır? Tulum Peyniri Evde Hazırlanır Mı?

Tulum Peyniri Nasıl Yapılır
Sayfa İçeriği: Tulum Peyniri Nasıl Yapılır, Tulum Peyniri Evde Hazırlanır Mı, Tulum Peyniri Nasıl Hazırlanır, Evde Tulum Peyniri Yapımı, Tulum Peyniri Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir, Tulum Peyniri Evde Hazırlanır Mı

Tulum peyniri nasıl yapılır ile ilgili bilinmesi gereken bazı bilgileri siz değerli dostlarımız için yazımız da ayrıntılı olarak mercek altına alarak düzenledik. Tulum peyniri evde hazırlanır mı? Hakkında merak ettiğiniz tüm her şeye yazımızın devamına giderek bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Tulum peyniri yapmanın püf noktaları nelerdir? ve Tulum peyniri nasıl hazırlanır? Sorularının cevaplarına sayfamızdan yardım alarak ulaşabilirsiniz. Peki tulum peyniri nasıl yapılır? Detayları ile yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sevilerek tüketilen tulum peyniri, her evde olmazsa olmazdır. Genellikle Erzincan tulum peyniri olarak geçse de aslında ülkemizin bir çok illerinde yapımı mevcuttur. Bu peynir hayvan postunun içine basılarak yapılmaktadır. 2-3 ay bekletilerek sofralara hazır hale gelmektedir. Tulum peyniri yapımı uğraştırıcıdır. Kaliteli Erzincan tulumu elde etmek için elde yapılmış doğl maya tercih edilmelidir. İlkbahar aylarında ilk çiçekler çıktığında otlatılan koyunlar tulum peyniri için kullanılmaz. Çünkü bu hayvanların sütü sulu olmaktadır. Sonbahar aylarında zamanı geçen otlar ile koyunların sütü daha yağlı olmaktadır. Bu da tulum peynirini daha lezzetli hale getirmektedir. İçeriğin de bol miktarda B vede A vitamini barındıran tulum peyniri, fosfor, kalsiyum vede demir açısından oldukta zengindir.

TULUM PEYNİRİ NASIL HAZIRLANIR?

EVDE TULUM PEYNİRİ YAPIMI

Tulum peyniri hazırlanışında süt çiğ olarak kullanılır. Çiğ sütü bir bez parçasından süzerek vede sıcaklığı el ile dokunmak şartı ile kontrol edilir. Mayalama sıcaklığı da her süt türünde olduğu gibi, tulum peyniri içinde oldukça önemlidir. Mayaladığınız sütü yaklaşık olarak bir saat sonra ince vede temiz bezden yapılmış süzeklere alarak, peynir haline getirin. Peynir bir gece bekledikten sonra mandıraya koyulur, şeker torbaları büyüklüğünde torbalara yerleştirilir. Yaklaşık 1 hafta veya 10 gün üzeri bez ile örtülür.

Suyunu tamamen çekmesi sağlanmalıdır. 10 gün içinde bakır tenekelere ufalanarak koyulur. Kemah tuzu ile de tuzlanır. Daha sonra yeni torbalara sıkı şekilde basılır vede torbaların ağzı güzelce dikilir. 10 gün bekledikten sonra suyu tamamen süzülen tulum peyniri bidonlara vede deriye basılmak üzere soğuk hava depolarına gönderilmektedir. Bidonlara vede deriye makineler ile ya da elle basılan peynir soğuk havada bir süre bekletilerek kıvama gelmesi sağlanır ve en son olarak sofralara koyulmak üzere hazır duruma getirilir. Tulum peynirinin yapımı aslında zor gibi gözükse de, bir o kadar kolaydır. Önemli olan dikkatli vede özen gösterilerek yapılırsa kıvamı tutturmak zor değildir.

Tulum Peyniri Nasıl Yapılır, yazımız da hazırladığımız tulum peyniri yapımı ile ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz. Sizin de eğer ki tulum peyniri nasıl yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Tulum peyniri nasıl yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da tulum peyniri hazırlanışı yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Bioderma Sebium Foaming Gel Nasıl Uygulanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed