Un Helvası Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Un Helvası Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Un Helvasının Püf Noktaları, En kolay un helvası tüyoları ile ilgili bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Un Helvası Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli? Un Helvasının Püf Noktaları

Un Helvası Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli
Sayfa İçeriği: Un Helvası Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Helva geleneksel tatlı çeşitidir. Az malzeme kullanılarak yapıldığı için tüm evlerde sıklıkla yapılmakta. Helvalar kandil gecelerinin olmazsa olmazı olarak bilinmekte ve un helvası ile irmik helvasının kıvamını tutturmak için de bazı ipuçlarını yazımızda siz değerli dostlarımız için derledik. Siz de yazımızın içeriğin den un helvasının püf noktaları vede en kolay un helvası nasıl yapılır öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamına giderek en kolay un helvası tüyolarına ulaşabilirsiniz. Peki un helvası yaparken nelere dikkat edilmeli?

Un helvası ile irmik helvası sofraların vazgeçilmez tatlıları arasındadır. Ramazan ayında da sofraları süsleyen bu tatlılar, yapımı ile ilgili bir çok merak edilen soruların cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Helva az malzemeler ile yapıldığından, yapımı marifet vede beceri istemektedir. Eğer ki helvayı doğru şekil de pişirimi olmazsa topak topak olmaktadır. Bu nedenle kolay şekilde helva yapmak isteyenler un helvası ile irmik helvasını yapar iken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları yazımızın içeriğinden ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Un Helvasının Püf Noktaları

Un Helvası İle İlgili Pratik Bilgiler

Un helvasını hazırlarken ilk dikkat edilmesi gereken püf noktası tere yağı vede unun kaliteli seçimidir. Un helvasının lezzetini belirleyecek en önemli nokta da tereyağının kalitesi olmaktadır. Un helvasını kavurmak için, mutlaka teflon yanmaz yapışmaz tava tercih edilmelidir. Helva kavrulur iken en çok yaşanan sorunlardan biri unun topaklanması. Unun topaklanmaması için unu eklemeden önce elek yardımı ile eleyin. Eledikten sonra ise kısık ateş de unu vede yağı güzelce karıştırarak kavurmaya başlayın.

Helvanın enfes lezzet alması için yağ ile birlikte güzelce bütünleşmesi vede hafif sarımsı kıvam alması lazım. Un helvasında unun kokusu iyiden iyiye çıkmaya başladığın da şerbetini verme vakti geldiği bilinmelidir. Süt veya su hangisi ile şerbeti hazırlamaya karar verdi iseniz o malzemenin soğuk olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer süt veya su koyacaksınız mutlaka soğuk olması gerekmektedir. Oda sıcaklığın da bir ısı, şerbet için yeterlidir. Eğer ki şerbet sıcak olur ise un helvası koyacağız şerbeti çekmez vede bu yüzden de beklediğiniz kıvamı elde edemezsiniz. Son olarak da dikkat etmeniz gereken püf nokta şerbeti helvaya ekler iken yavaş yavaş ekleyip karıştırmanız gerekmektedir.

İrmik Helvası Yaparken Bilmesiniz Gereken Tüyolar

İrmik helvasını hazırlarken yapmanız gereken püf noktalar, su, süt vede şeker gibi malzemelerin öncesin de bir minik tencere içinde toz şeker eriyene kadar güzelce karıştırılması lazım. Ocağın üzerin de belli ısıya gelene kadar toz şekeri eritmeseniz bile oda sıcaklığın da güzelce karıştırmanız oldukça önemlidir. Tere yağını irmik ile çok iyi bir şekilde kavurmak, helvanın kıvamını en çok etkileyen faktörler arasında gelmektedir.

İrmik Helvası İle İlgili Pratik Bilgiler
İrmik Helvası İle İlgili Pratik Bilgiler

Tere yağını çok bolca veya çok az eklemeyin. Tarifte belirtilen miktarları bibebir tercih edin. İrmik helvasını hafif kavurduktan sonra içine dolmalık fıstıkları ilave ederek kavurmaya yavaş yavaş yaparak devam edin. Bu kavurma işlemini en kısık ateşte en az 20 dakika kadar yapınız. İyice kavurduktan sonra helvayı şerbet ile buluşturun. Burada dikkat edilmesi gereken bir detay da bir yandan karıştırmaya, değer yandan ise şerbeti çok yavaş bir şekilde dökmeniz oldukça önemlidir. Yavaş yavaş şerbetini ekledikten sonra bir kaç dakika yüksek ateş, sonra yeniden kısık ateşe alarak karıştırma işlemine geçin. Şerbeti iyice çektiğinden emin olduktan sonra da ocağın altını kapatın. Ocağın altnı kapattıktan sonra irmik helvası tenceresini temiz bez ile kapatın ve kapağını kapatarak da demlenmeye bırakın.

Un Helvası Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli, un helvası ve irmik helvası hazırlarken sizin de pratik olarak bilmeniz gereken bazı tüyoları yazımızın içeriğin de hazırlayıp, derledik. Siz de helva yaparken dikkat etmeniz püf noktaları öğrenebilirsiniz. Eğer ki sizin de un helvası yaparken nelere dikkat edilmeli, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Un helvası yaparken nelere dikkat edilmeli, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da un helvası yaparken nelere dikkat edilmeli yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kalp Sağlığını Olumsuz Etkileyen Faktörler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed