3 Aylarda Akşam Ezanı Kaçta Okunacak?

3 Aylarda Akşam Ezanı Kaçta Okunacak? 2018 Oruç Kaçta Açılacak? 3 ayların girmesiyle oruçla karşılayan vatandaşlar,19 mart akşam ezanı saatini merak etmekte

3 Aylarda Akşam Ezanı Kaçta Okunacak? 2018 Oruç Kaçta Açılacak?

Akşam Ezanı Kaçta
Sayfa İçeriği: 19 Mart Akşam Ezanı, Akşam Ezanı Kaçta Okunacak, 19 Mart Ezan Vakitleri, Akşam Ezanı Kaçta, Akşam Ezanı Kaçta Kılınacak, 2018 Oruç Kaçta Açılacak

19 Mart 2018 tarihinde akşam ezanı kaçta okunacak soruları bir çok vatandaşlar tarafından araştırılmakta. 3 ayların girmesiyle milyonlarca müslüman oruç tutarak gözlerini diyanet’in ezan vakitlerine çevirdi. Akşam ezanı saatini merak eden müslümanlar, akşam namazı kaçta kılınacak? sorularınıda merak etmekte. Türkiye’in 19 mart namaz vakitlerini öğrenmek için sayfamızdan detaylarına bakabilirsiniz.

AKŞAM EZANI KAÇTA?

Diyanetin son güncellemelerine göre akşam ezanu saatlerinde henüz değişiklik yaşanmamaktadır. Her zaman ki gibi akşam ezanı saatini öğrenmeniz için aşağıda bulunan diyanet resmi sayfasına gidebilirsiniz.

İLLERİN NAMAZ SAATLERİNİ ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

19 MART AKŞAM EZANI KAÇTA? ORUÇ KAÇTA AÇILACAK?

RECEP AYINDA TUTULACAK ORUÇLAR ve FAZİLETLERİ

Recep ayında müslümanların 13-14-15. gününü oruç tutarak geçirmesi, büyük faziletlere erişmektedir.

‘Recepin 13. günün orucu 3.000 sene oruç gibidir. Recepin 14. günün orucu 10.000 sene oruç gibidir. Recepin 15. günün orucu 13.000 sene oruç gibidir.’ (Suyuti, El-Le’ali)

Recep ayında, yarısını oruçla geçiren müslüman 30 senelik oruç tutmuş sayılmaktadır.

‘Recep’in yarısının orucu, 30 senelik oruca denktir.’ (Nüzhetül-Mecâlis)

Recep ayını tamamen oruçla geçiren müslüman, hesapları suhuletli olmaktadır.

‘Recep’in tamamını tutanı Allah (cc) çok kolay bir hesap ile muhasebe eder.’ (Suyuti, El-Le’ali)

RECEP AYI FAZİLETLERİ

– Recep Ayı’nın 1. Günü oruç tutan mümine, bir aylık oruç sevabı yazılmaktadır.

Resulullah (asm) buyurdu ki: ‘Bir kimse Recep’in birinci gününü oruçlu geçirirse, bir aylık oruç tutmuş gibi sevap verilir.’ (Gunyetü’t Talibin, Kenzül-Ummal)

– Recep Ayı’nın 1. günü oruç tutan bir Müslümanın tüm günahları affolunur. İşte, Recep Ayı’nın ilk günü oruç tutmanın fazileti şu ayetle müminlere aktarılmıştr.

Recep’in ilk günü oruç tutan kimseden günahları –bir rivayette cehennem- yerle gök yer arası kadar uzaklaşır. (Gunyetü’t Talibin, Nüzhetül-Mecâlis)

‘Bir kimse Recep’in ilk günü oruç tutsa, Allahü Teala, onun iki yıllık günahlarına kefaret olur.’ (Gunyetü’t Talibin)

– Bir kimse Recep Ayında bir gün oruç tutarsa, kıyamet günü azaptan emin olur ve sıratı tevhid ile geçer.

‘Her kim Recep’ten bir gün oruç tutar ve gecelerinden bir geceyi ibadetle geçirirse, Allah-ü Teala onu kıyamet günü azaptan emin olarak diriltir ve sırat köprüsünü Kelime-i Tevhid ve tekbirlerle geçer.’ (Deylemi)

– Recep ayında bir gün oruç tutan kişi için, gök kapıları istiğfar eder.

‘Recep, haram aylardandır. Onun günleri, altıncı kat semanın kapıları üzerinde yazılıdır. Bir kişi ondan bir gün oruç tutsa ve orucunu, Allah-ü Teâlâ’nın takvasına tamamen ayır(arak günahsız tamamla)sa, (gökte bulunan) o kapı ve o gün dile gelerek: Ya Rabbi! Onu bağışla. Eğer orucunu Allah-ü Teala’nın takvasıyla tamamlamazsa, onun için istiğfarda bulunmazlar ve o kişiye: Nefsin seni aldatmış, denilir.” (Nüzhetül Mecâlis, Gunyetü’t Talibin)

Akşam Ezanı Kaçta sayfamızda siz değerli dostlarımız için hazırladığımız 19 mart günü akşam ezanı kaçta okunacak? ve oruç kaçta açılacak? sorularını merak edilenler için yardımcı olmaya çalıştık. Sizinde Akşam Ezanı Kaçta yazımız hakkında sorularınızı bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Akşam Ezanı Kaçta sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; MSÜ Sınav Sonuçları Açıklandı Mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed