Aday Sürücü Kimlere Denir?

Aday Sürücü Kimlere Denir? Aday Sürücü Ne Zaman Bitiyor? Aday sürücü olduğu nasıl anlaşılır? İle ilgili bazı bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Aday Sürücü Kimlere Denir? Aday Sürücü Ne Zaman Bitiyor?

Aday Sürücü Kimlere Denir
Sayfa İçeriği: Aday Sürücü Kimlere Denir

Aday sürücü, Karayolları Trafik Yönetmeliğ ile, 2016 yılında yürürlüğe girmiştir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için aday sürücü olduğu nasıl anlaşılır? ve aday sürücü ne zaman bitiyor? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Aday sürücü kimlere denir?

Sürücü ehliyeti almak isteyen ve sürücü olmak isteyen bireylerin, sürücü kurslarında eğitim alıp bu süreci başarılı biçimde bitirdiklerinde aldıkları ehliyet türüne stajyer ehliyet denmektedir. Stajyer ehliyete sahip olan bireylere, stajyer sürücü yani sürücü adayı denir. Sürücü adayı olmak için, öncelikle 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir. Bundan sonraki durumda ise sürücü adayı olmak için bir sürücü kursuna kayıt olmanız ilk adım olarak geçmektedir. Kursta gerekli eğitimleri alıp, önce test biçiminde olan teorik sınava, daha sonra ise direksiyon sınavına tabi tutulursunuz. Sınavları başarılı olarak tamamladığınız da, sürücü adayı olmaya hak kazanırsınız. Yazınızın devamına giderek aday sürücü ne zaman bitiyor, ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Aday Sürücü Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Aday Sürücü Ne Zaman Bitiyor?

18 yaşını doldurmuş ve ilk defa ehliyet alan, herkese ilk olarak sürücü adayı yani stajyer ehliyet verilmektedir. Aday sürücüsü süresi de 2 yıldır. Normal ehliyet ile arasında çok az fark bulunur. Mesela; Aday sürücülerin 0.20 promil akolle trafiğe çıkmaları durumun da ceza puanlarına bakılmaksızın ehliyetleri iptal olmaktadır. Standart ehliyetliler için de, bu sınır 0.5 promil olmaktadır. Diğer fark ise aday sürücü ceza puanı sınırının farklı olmasıdır. Aday sürücü uygulamasın da bir sürücü 2 yıl boyunca 75 ceza puanına ulaşır ise, ehliyeti süresiz iptal edilir iken, normal ehliyetli sürücü için bu süre 1 yıldır. Normal sürücüde ceza puanı 100’dur. Ehliyeti 2 aylığına elinden alınır.

Trafikte kural ihlallerini, en aza indirmek adına ceza puanı sistemi uygulanmaktadır. Bu ceza puanları normal ehliyet için 1 yıl boyunca birikir vede sürücü 100 ceza puanına ulaştığında ehliyet 2 aylığına sürücüden alınmaktadır. Aday sürücü uygulamasında sürücü 2 yıl içinde 75 ceza puanına ulaşır ise, ehliyeti iptal edilmektedir. Yeniden ehliyetini alması için tekrar sürücü kursuna gidip psikoteknik raporu alması beklenmektedir. Psikoteknik raporu, sürücülerin zihinsel özelliklerinin, gerekli yetenek vede becerilerinin, tutum-davranış ve alışkanlık gibi özelliklerinin sürücülük açısından ölçümünü yapmaktadır. Bu durumda bireylerin sürücü olmaya yeterliliği olup olmadığı öğrenilmektedir. Eğer ki sürücü adayı, testi başarı ile geçerse ehliyet almak için sürücü kursu için başvuruda bulunabilir. Kursu da başarı ile tamamladığın da, 2 yıl sürecek aday sürücü olmaya hak kazanır.

Aday Sürücü Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Aday sürücü olduğunuz da ehliyet üzerinde Aday sürücü ibaresi yer almamaktadır. Aday sürücülerin stajyer olduğu bilgisi emniyet sistemindeki kayıtlarında vede e-devlet üzerinden görülebilmektedir. Sürücü belgesinin üzerindeki tarih 2 yıl aşmadı ise sürücünün, Aday sürücüsü olduğu da anlaşılmaktadır. Türkiye Cumhuriyetin de asli ehliyeti olan bireylerin Belçika, Almanya, Danimarka, Güney Kore vede Brezilya’nın bulunduğu 84 ülke de araç kullanılabilir. Yalnız Aday sürücü süresi dolmamış sürücüler, asli sürücü olana kadar söz konusu ülkeler de, ehliyetlerini kullanamazlar.

Aday sürücü olduktan sonra 2 yıl dolduruldu ise, artık Aday sürücü kuralları geçerli değildir. Tüm değerlendirmeler normal ehliyet kurallarına göre uygulanmaktadır. 2 yıl dolduktan sonra ehliyeti yenilemeye, değiştirmeye ya da tekrar para yatırmanıza da gerek yok. Eğer ki sizin de aday sürücü kimlere denir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Aday sürücü kimlere denir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla da paylaşarak, arkadaşlarınızı da aday sürücü kimlere denir yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kırmızı Ben Zararlı Mı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed