Arabada Cam Filmi Kullanmak Serbest Mi?

Arabada Cam Filmi Kullanmak Serbest Mi? Son zamanlarda yürürlüğe giren cam filmi kanunu resmi olarak kesinleşmiş bulunmaktadır. Aslında, cam filmi kullanmak yasak olarak sürmekteydi ama yoğun talep vede şikayetler üzerine tekrar masaya yatırılmış olmasından sonra sonuçlar belli oldu…

Arabada Cam Filmi Kullanmak Serbest Mi? Cam Filmi Kullanmak Serbest Mi?

Artık yönetmenliğin açıkladığı maddeye göre; cam filmi kullanmak serbest. Yalnız ön cam yasaktır, ön cam’a yapılan filmler ceza kapsamına girmektedir. Vede çok abartılı çekilen cam filmler, size ceza uygulata bilir. Belirtilen düzeyde yapılan cam filmler yasak değildir.

Arabada Cam Filmi Kullanmak Serbest Mi
Arabada Cam Filmi Kullanmak Serbest Mi

26 Ekim 2016 tarihinde 29869 sayılı resmi gazete’de açıklanan madde yayınlandı… Bu maddeler ise yönetmenliğin yayınlandığı tarihten 6 ay sonra yürürlüğe sokuldu.

Madde ise;

MADDE 54 – (Başlığı ile birlikte değişik:RG-21/3/2012-28240)

Tescil plakaları araçlara aşağıda gösterildiği şekilde ve sayıda takılır.

a) Motorlu bisiklet ve motosikletlere; yerden 20 ila 150 santimetre yükseklikte araç arka kısmında ve araç boyuna eksenine dik olacak şekilde bir adet,

b) Römork ve yarı römorklara arkada yerden 30 ila 120 santimetre yükseklikte römork boyuna eksenine dik olacak şekilde bir adet,

c) Yük motosikletleri ile diğer motorlu araçlara; biri ön, diğeri arkada yerden 30 ila 120 santimetre yükseklikte araç boyuna eksenine dik olacak şekilde iki adet,

ç) Traktörlerde; biri ön, diğeri arkada yerden 30 ila 400 santimetre yükseklikte araç boyuna eksenine dik olacak şekilde iki adet,

Tescil plakaları, aracın boyuna ekseninde veya sol tarafında, alt kenarı aracın tampon alt seviyesinin üstünde kalacak, yanlarından taşmayacak, sallanmayacak, düşmeyecek ve kolayca okunabilecek şekilde takılır.

d) Takılacak yerlerin uygun olmaması halinde tescil kuruluşunun izni ile;

1) 11×52 santimetre en ve boyundaki ön plaka arkaya,

2) Araç ekseni üzerine yerleştirilecek olanlar sol tarafa,

3) Arka plakaların üst kenarı 200 santimetreye kadar,taktırılabilir.


Ayrıca plaka için özel yeri bulunanlara küçük ölçüde plaka takılmasına izin verilebilir.

e) Lastik tekerlekli traktör römorklarına, traktöre verilen numarayı taşıyan plaka, diğer araçlarla çekilen römork ve yarı römorklara kendileri için verilen plakalar takılır.

Tescile tabi olmamakla beraber, yüklü ağırlığı 750 kilograma kadar olan römork veya yarı römorkların arkasına çeken araca verilen numarayı taşıyan plaka takılır veya resmedilir.

f) İş makinelerine de bu Yönetmelikte gösterilen ölçü ve esaslara uygun plaka takılır. Plaka takılacak yeri olmayanların uygun kısımlarına aynı ölçülerde yazılarak resmedilir. Bu araçlar üzerinde ayrıca ilgili kuruluşu tanıtan tam veya kısaltılmış yazılar bulunur (Ek-13).

Kartondan yapılmış geçici plakalar, araçların ön ve arka camı üzerine ya da önden veya arkadan görülebilecek uygun yerine, görüşü engellemeyecek şekilde iliştirilir veya yapıştırılır.

Yukarda belirtilen maddeler; Karayolları Yönetmenliği‘nden derlenmiştir. Resmi işlemlerde kaynak olarak gösterilemez.

Resmi gazetede yayınlanmış olan yönetmenlik maddelerine BURADAN ulaşabilirsiniz.

Arabada Cam Filmi Kullanmak Serbest Mi yazımızın sonlarına gelirken, son söz olarak eğerki yazımızda takıldığınız yerler varsa bize yorum bölümünden her aklına gelen soruyu sorabilirsiniz. Eşiniz, dostunuz, arkadaşınızda faydalanmasını istiyorsanız yazımızı sosyal ağlarda paylaşmayı unutmayın, destekleriniz bizim için önemli. Bilgi paylaştıkça çoğalır arkadaşlar, başkalarınında bilgilenme sahibi olmasına yardımcı olun.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; App Plakalar Yasak Mı? App Plakalara Ceza Kesilir Mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed