Aşık Veysel Hakkında Merak Edilenler

Aşık Veysel Hakkında Merak Edilenler Aşık Veysel Kimdir? Yedi yaşında gözlerini çicek hastalığından kaybeden ünlü halk ozanı Aşık Veysel 45. ölüm yılı.

Aşık Veysel Hakkında Merak Edilenler Aşık Veysel Kimdir?

Aşık Veysel Hakkında Merak Edilenler
Sayfa İçeriği: Aşık Veysel Hakkında Merak Edilenler, Aşık Veysel Kimdir, Aşık Veysel Anılıyor, Aşık Veysel Ölüm Yıl Dönümü, Aşık Veysel, Aşık Veysel Nereli, Aşık Veysel Ölüm Tarihi, Aşık Veysel Kaç Yaşında

Ünlü halk ozanı olan, Aşık Veysel 45. ölüm yılında anılıyor. Aşıklar topluluğunun tek ustalarından vede son büyük temsilcilerinden olan Aşık Veysel eserleriyle gönüllerde taht kurmaktadır. Hayatı boyunca bir çok eserleri geride bırakan Aşık Veysel insanlar tarafından hala bestelemiş olduğu şiirler, sözler dillerde. Aşık Veysel Kimdir? Aşık Veysel Nereli? Aşık Veysel ile ilgili herşeyi sayfamızda bulabilirsiniz.

AŞIK VEYSEL KİMDİR?

25 Elim 1894 yıllarında Sivas ilinin Şarkışla ilçesinde hayata gösterini açan Aşık Veysel, 2 kız kardeşininde yakalandığı çicek hastalığından hayatlarını kaybetmişlerdir. İlerleyen zamanlarda ise aynı hastalığ yakalanan Aşık Veysel’de iki gözünü kaybetti. Bağlamaya gönül veren ünlü ozan, babasının aldığı bağlama ile bir çok ozanın türkülerini çaldı. Ahmet Kutsi Tecer sivas maarif müdürü olarak görev yapmakta ve Aşık Veysel’in tanışmasına vesile olan Kutsi Bey tarafından düzenlenen bir şair gecesinde tanıştı. Kutsi bey tarafından desteklenen Aşık Veysel bir çok ili gezmeye başladı. Yurdun her yerini dolaşarak, bir dönem boyunca Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yaptı. Özel kanunla 1965 yılında Aşık Veysel’e maaş bağlandı. Birçok ses sanatçısı Aşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Her yıl Sivas/Şarkışla’da Aşık Veysel için düzenlenen şenlikler ile anılmaktadır.

21 Mart 1973 yıllarında hayatını kaybeden ünlü ozan Aşık Veysel Şatıroğlu 78 yaşındaydı. 2014 yılında Devlet Opera ve Balesi Aşık Veysel’in ölüm yılının 41. yılı anısına türkülerinden yola çıkarak hazırladıkları, tek perdelik dans tiyatorsu olan ‘Dostlar Beni Hatırlasın’ sahneye koyuldu.

AŞIK VEYSEL ŞİİRLERİ

Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970)

Akciğer kanserine yakalanan ünlü ozan 1973 yılında vefat etti. Ölümünden sonra bütün şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı. Aşık Veysel’i her yıl 21 Mart ölüm yılı olarak sevenleri tarafından anılmakta vede etkinlikler düzenlenmektedir.

Aşık Veysel Hakkında Merak Edilenler sayfamızda aşık veysel hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz. Aşık Veysel ölüm yıl dönümünün 45. yılında anılıyor. Aşık Veysel hakkında merak ettiklerinizi bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Aşık Veysel Hakkında Merak Edilenler sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; İlkbahar Ekinoksu Ne Demek?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed