İlkbahar Ekinoksu Ne Demek?

ilkbahar Ekinoksu Ne Demek? İlkbahar Ekinoksunda Neler Yaşanıyor? 21 Mart gelmesiyle sıcaklıklar artmaya başlıyor. İlkbahar ekinoksu ne olacak sayfamızda.

İlkbahar Ekinoksu Ne Demek? İlkbahar Ekinoksunda Neler Yaşanıyor?

ilkbahar Ekinoksu Ne Demek
Sayfa İçeriği: İlkbahar Ekinoksu, İlkbahar Ekinoksu Ne Demek, İlkbahar Ekinoksu Neler Yaşanacak, 21 Mart İlkbahar Ekinoksu, 21 Mart İlkbahar Ekinoksu Nedir, 21 Mart Ekinoks Özellikleri, Ekinoks Nasıl Oluşur

21 Mart ilkbahar ekinoksu, ilkbahar mevsiminin habercisi olarak bilinmektedir. 21 mart gününde gerçekleşecek sıcaklıklar artmaya başlayacaktır. Sıcaklıkların artmasıylada, ilkbahar başlangıcı meydana gelecek. Sayfamızın devamında, 21 Mart İlkbahar Ekinoksu Nedir? 21 Mart İlkbahar Ekinoksunda Neler Yaşanıyor? sorularına cevap bulabilirsiniz.

21 MART EKİNOKSU NE DEMEK?

Güneş ışınlarının dik açı olarak ekvatora (90 derece) olarak gelmektedir. Kuzey ile güney kutupları aynı anda gün doğumu hattına girmesiyle gece ve gündüz birbiriyle eşitlenmektedir. Gün ışığı her iki yarım küre arasında eşit şekilde paylaşılmaktadır. İlkbahar Ekinoksu gelmesiyle birlikte güney yarım küre’de gündüzlerin gecelerden uzun olmaya başladığını gösterir. Kuzey yarım küre’de ise tam tersi olarak geceler gündüzlerden uzun olmaya başlamaktadır.

23 EYLÜL İLE 21 MART EKİNOKSLARIN ÖZELLİKLERİ

Güneş ışınları ekvatora herzaman dik gelmektedir. Güneş ışınlarının her iki yarım küreye aynı açıda gelmeleri ile dünya da ki durgun sularda gel-git genlikleri artmaktadır. Ekinoks olarak tüm dünya’da gündüz vede gece süreleri eşittir. Güneş aynı meridyenler üzerinde tüm noktalarda aynı anda doğup, aynı anda batmaktadır. Güneş ışınlarının kutup noktalarına teğet geçtiğinden, aydınlanma dairesi kutup noktarı üzerinde bütünleşmiştir. Kutuplarda ise alacakaranlık yaşanmaktadır. Güneşten her iki yarımküreye gelen enerji miktarı eşit olmasına rağmen, sıcaklık birikiminin farklılık olması sebebiyle, sıcaklıklar eşil şekilde değildir. 23 Eylül güney kutup noktasında 21 Mart kuzey kutup noktasında 6 aylık gündüzün başlangıç tarihleridir. Güneş ekinokslarda tam batıdan batarak, tam doğu tarafından doğmaktadır. Her iki yarımküre de bahar mevsimlerinin başlangıçı olarak kabul edilmiştir. 23 Eylül Güney Yarımküre’in ilkbahar, Kuzey Yarımküre’in ise sonbaharıdır. 21 Mart Kuzey yarımküre’in ilkbaharı, Güney yarımküre’in ise sonbaharıdır.

İlkbahar Ekinoksu Ne Demek adlı yazımızda siz değerli dostlarımızın merakla araştırdığı ilkbahar ekinoksu ne demek sorusunun detayları sayfamızda yer almaktadır. Sizinde eğerki İlkbahar Ekinoksu Ne Demek yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. İlkbahar Ekinoksu Ne Demek sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Depresyon Belirtileri Nelerdir Nasıl Önlenir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed