DGS Başvurularında Son Durum Nedir?

DGS Başvurularında Son Durum Nedir? DGS Ödemeleri Nereye Yapılacak, DGS başvuruları 16 mayıs tarihinde ÖSYM üzerinden erişime sunuldu.

DGS Başvurularında Son Durum Nedir? DGS Ödemeleri Nereye Yapılacak

DGS Başvurularında Son Durum Nedir
Sayfa İçeriği: DGS Başvurularında Son Durum Nedir, DGS Ödemeleri Nereye Yapılacak, Dgs Başvuru Ücretleri Yatırılacak Bankalar, Dgs Başvuru Ücretleri Ne Kadar, Dgs Başvuru Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılacak, Dgs Sınav Ücretleri Nasıl Yatırılacak, Dgs Başvuru Koşulları Nelerdir,

Temmuz ayında başlayacak olan sınavın başvurularını ÖSYM üzerinden yapılabilmekte. Sınavın süresi vede başvuru hakkında detaylı bilgileri sayfamızdan bulabilirsiniz. DGS başvurusu için sınav ücretlerinin ne kadar olduğunu merak eden adaylar vede nereye yatırılacağı hakkında bilgisi olmayan adayların internet üzerinde arayışları sürmekte. Bir çok sorunun cevabı ise ÖSYM‘in resmi açıklamaları üzerinde yer almaktadır. Bizlerde bu yazımızda size DGS başvurusu nasıl yapılır, nasıl yapılır? hakkında bilmeniz gerekenleri derledik.

ÖSYM‘in adaylar için erişime sunmuş olduğu bazı detaylara ulaşmak için yazımızın devamına giderek öğrenebilirsiniz. Ön lisans olarak devam etmek isteyenlerin, mezun olarak lisans eğitimine devam etmek isteyenlerin katılması gereken DGS başvuru sınavları 16 mayıs çarşamba günü başlatıldı. Başvuru tarihinin son günü ise 24 mayıs tarihlerindedir.

DGS BAŞVURULARI 24 MAYIS TARİHLERİNE KADAR SÜRECEK

Dikey geçiş sınavı olan (DGS) başvuruları ÖSYM, yapılan açıklamaya göre başlatıldı. Sınav için başvurular 16/24 tarihleri arasında kabul edilecek. DGS sınavı ise 21 temmuz’da yapılacak vede adaylar başvurularını elektronik ortam üzerinden ÖSYM başvuru merkezleri aracılığyla yada bireysel olarak ÖSYM resmi web sitesi adresinden yapabilirler.

DGS BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYIN

DGS BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR

DGS SINAV BAŞVURUSUNU KİMLER YAPABİLİR?

Sınava başvurmadan önce, ön lisans programından mezun aday olduğunuzu teyit etmelisiniz. Çünkü DGS sınavına başvuru yapabilecek adaylar sadece ön lisans programlarından mezun adaylar yapabilmektedir. Son sınıfta olup, staj dışındaki mezuniyet şartlarınmnı yerine getirmiş adaylarda dgs sınavına başvuru yapabilir.Sınav süresi, 2,5 saat olarak belirlenmiştir. Kılavuzda yer alan açık öğretim lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyen adayların bu sınava başvurmaları gerekmektedir.

DGS SINAV ÜCRETLERİ NASIL YATIRILACAK?

Sınav ücretlerini adaylar, kılavuzda belirtilen bankalardan herhangsi birine veya ÖSYM’in http://odeme.osym.gov.tr internet adresinden kredi kartı/banka kartı aracılığı yatırabilirler.

DGS BAŞVURU KOŞULLARI NELERDİR

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS’ye başvurabilirler. Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar. Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş de bu kılavuzdaki esaslara göre merkezî olarak yapılır. Açık öğretim dâhil öğretim süresi dört ve daha fazla yıl olan programlardan ön lisans diploması alan veya alacak olanlar DGS’ye başvuramazlar.

DGS KILAVUZU İÇİN TIKLAYIN

2018 DİKEY GEÇİŞ SINAVI TAKVİMİ

Dikey Geçiş Sınavı Takvimi

DGS BAŞVURU ÜCRETLERİ NE KADAR, HANGİ BANKALARA YATIRILACAK?

ÖSYM, açıklamalarında DGS başvurusu ücretleride yayınlandı. DGS sınavına başvurmak isteyen adaylar, 100 TL ödeme yapması gerekmektedir.

DGS başvuru ücretleri yatırılacak bankalar;

Akbank’ın tüm şubeleri, ATM veinternetbankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri veinternetbankacılığı (KKTC’den başvuracakadaylar hariç)
Türk Ekonomi Bankası’nın tüm şubeleri ve internetbankacılığı
Halkbank ATM,internetbankacılığı ve şubeler
Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’denücret yatırılmaz.)

DGS Başvurularında Son Durum Nedir, hakkında merak edilenleri yazımızda bulabilir vede dgs başvuru ücretleri ve bankalarını öğrenebilirsiniz. Eğerki sizinde dgs başvurularında son durum nedir yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. DGS başvurularında son durum nedir sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilir vede en güncel ilginç bilgilerden haberdar olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Yıpranmış Düşlerde Benliğim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed