Diş Fırçalamak Oruç Bozar Mı?

Diş Fırçalamak Oruç Bozar Mı? Oruçu Bozan Ve Bozmayan Durumlar, Ramazan ayının başlamasıyla vatandaşların en çok merak ettiği konuları derledik.

Diş Fırçalamak Oruç Bozar Mı? Oruçu Bozan Ve Bozmayan Durumlar

Diş Fırçalamak Oruç Bozar Mı
Sayfa İçeriği: Diş Fırçalamak Oruç Bozar Mı, Oruçlu İken Diş Fırçalamak, Orucu bozmayan vede bozan durumlar, Oruçu Bozan Şeyler, Ramazanda Diş Fırçalamak Oruçu Bozar Mı

Mübarek ramazan ayı içerisinde en çok merak konusu olan diş fırçalamak oruç bozar mı sorusunu sayfamızın devamından ulaşabilirsiniz. Siz değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından resmi açıklama yapıldı. Oruçlu iken diş fırçalamak oruçu tehlikeye sokar mı sorusunu merak eden vatandaşlarımız yazımızın devamına gidebilirler.

11 ayın sultanı ramazan ayının girmesiyle bir çok vatandaşın merak ettiği bir soru olan, oruç ibadetini yerine getirirken oruçu bozan ve bozmayan durumlar hakkında bilgileri araştırmaya başladılar. Müslümanların ise en çok merak duydukları soru ise diş fırçalamak oruçu bozar mı? oldu. Bu sorunun cevabı hakkında ise, diyanet işleri başkanlığı resmi bir açıklamada bulundu.

DİŞ FIRÇALAMAK ORUÇU BOZAR MI?

Diyanet işleri başkanlığı tarafından resmi olarak yapılan açıklamada;

Oruçluyken diş fırçalama esnasında diş macunu yahut suyu boğaza kaçırılmadığı müddetçe diş fırçalamakla oruç bozulmamaktadır. Fakat, diş macunu ya da suyun boğaza kaçması durumunda oruç bozulmakta olup, kazası gerekmektedir. Bu nedenle suyun ve diş macununun boğaza kaçma ihtimali bulunduğundan çok gerekmediği sürece oruçluyken diş fırçalamak uygun görülmemektedir, bunun yerine imsaktan önce veya iftardan sonra fırçalanması önerilmektedir.

ORUCU BOZMAYAN VEDE BOZAN DURUMLAR

Bir çok sebep’den dolayı oruç bozulabilir vede kazası gerekmektedir. Oruçun temel unsuru ise yeme, içme, cinsel ilişkiden uzak durmak, nefsi bunlardan mahrum bırakmak olduğu için, oruç tuttuğunuz zaman bu tür şeylerden vede bu anlama gelebilecek davranışlardan uzak durmak gerekir ve oruçu bozar. Sigara, nargile gibi keyif veren tütün kökenli dumanlı maddeler ile uyuşturucular ve tiryakilik gereği alınan tüm maddeler oruç yasakları kapsamına girer (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 386-387). Ağızdan alınan ilaçlarda aynı sebeple oruç bozmaktadır. Yolculuk, hastalık, ileri derecede yaşlılık gibi meşru bir mazerete dayalı olmak bozulan oruçun, kaza edilmesi gerekmektedir. Ayrıca kasıt olmaksızın, yemek-içmek beslenme amacı vede anlamı taşımayan yenilip içilmesi mutat olmayan şeylerin tüketilmesi oruçu tehlikeye sokar vede bozar. Bu durumlarda mutlaka kaza gerektirmektedir.

Diş Fırçalamak Oruç Bozar Mı sorusu hakkında merak edilenleri sayfamız aracılığı ile takip edebilirsiniz. Oruçlu iken yapmamanız gereken, vede oruçu bozan şeyler hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda bulunmaktadır. Sizinde eğerki diş fırçalamak oruç bozar mı yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Diş Fırçalamak Oruç Bozar Mı sayfamızı arkadaşlarınızında bilgisi olması için onlarla paylaşarak bizlere destek olabilir vede en güncel ilginç bilgilerden haberdar olabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; İlkokulda Aşık Olmak Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed