Doğru Çamaşır Nasıl Yıkanır?

Doğru Çamaşır Nasıl Yıkanır? Çamaşırları Yıkarken Yapılan Bazı Hatalar, Çamaşır yıkarken yapılan bazı yanlışları yazımızın içeriğinden öğrenebilirsiniz.

Doğru Çamaşır Nasıl Yıkanır? Çamaşırları Yıkarken Yapılan Bazı Hatalar

Doğru Çamaşır Nasıl Yıkanır
Sayfa İçeriği: Doğru Çamaşır Nasıl Yıkanır

Evde biriken çamaşırlar, ev kadınları için oldukça zahmetli ve büyük derttir. Çamaşır yıkanırken ise bazı yanlışlar yapılmaktadır. Yazımızın içeriğin de ise siz değerli dostlarımız için çamaşırları yıkarken yapılan bazı hataları ve çamaşır yıkarken yapılar bazı yanlışları derledik. Peki Doğru çamaşır nasıl yıkanır?

Doğru çamaşır yıkamak için bazı ipuçları ve yöntemler bulunmaktadır. Yazımızın içeriğin de ise siz değerli dostlarımız için çamaşırları nasıl doğru şekilde yıkayacağınızla ilgili bilgileri hazırladık. Siz de yazımızın devamına giderek doğru şekilde çamaşır yıkama yöntemlerine ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz.

Doğru Çamaşır Yıkama Yöntemleri

Çamaşırları Yıkarken Yapılan Bazı Hatalar

Mant vede yağmurlukları yanlış yıkamak,
Tek yıkama da fazla çamaşır yıkamak,
Fermuarlara dikkat etmemek,
Çamaşırları yanlış gruplamak,
Gereğinden fazla toz deterjan kullanmak,
Lekeleri yanlış biçimle çıkarmak,
Çok fazla çamaşır suyu kullanmak,
Makineye dinlenmesi için zaman vermek,
Mayo vede bikinileri çamaşır makinesin de yıkamak,
Kıyafetleri gruplamadan yıkamak,
Yastık vede battaniyeleri bir kere yıkamak,
Havlular için yumuşatıcı kullanmak,
Pahalı yumuşatıcı vede deterjanlar kullanmak,
Çamaşır makinesinin bakımına özen göstermemek.

Çamaşır makinesi bakımını yaptırmak oldukça önemlidir. Deterjan vede yumuşatıcı koyduğunuz yerin çıkartılabilir olduğunuz kesinlikle unutmayın. Deterjan yerinin arkasın da deterjan kalıntısı kalabileceğinden arada bir çıkararak kontrol edip temizleyin. Yıkamadan sonra makine kapağını açık bırakın ki içi kurusun. Yılda bir veya iki defa çamaşır makinesini sıcak su vede sirke ile çalıştırın ki, çamaşır makinenizin bozulmasını önleyin.

Tercih edilen çoğu deterjanın içinde eviniz de yer alan ucuz malzemeler bulunmaktadır. Mesela; tuz kıyafetleri daha parlak yapar, tebeşir de lekelerin çıkmasına yardımcı olmaktadır. Çamaşır deterjanı kullanmakta, çamaşır suyuna benzer olarak lekeleri temizlemektedir. Limon suyu da kıyafetleri daha yumuşak vede daha hoş kokulu yapmak için tercih edilebilir. Montların yapılarının bozulmasını önlemek için makineye, mont ile birlikte üç tane teniz topu koyun. Tenis topları fazla köpüğü almaya yardımcı olmaktadır. Kesinlikle tek yıkama da çok aşırı çamaşır yıkamayın. Bu durum çamaşır makinesinin bozulmasına neden olabilir. Yumuşatıcılar da bulunan kimyasal karışımlar, havuların emici özelliğini yok edebilir. Bu nedenle havluları yıkar iken, yumuşatıcı kullanmak yanlıştır. Çamaşır yıkamanın en zahmetli ve yorucu yanı da, elbiseleri gruplamaktır. Bu işlemi biraz daha kolay hale getirmek için işe çorapları ayırıp, ilk olarak onları yıkamak ile başlayabilirsiniz. Eğer ki battaniye vede yastıkları çamaşır makinesin de yıkıyor iseniz, art arda iki defa yıkamanız en iyi çözüme götürmektedir. Çünkü yastıklar köpüğü içine çekebilmektedir. İkinci defa yıkamanız durumun da köpüklü kalmayacaktır.

Çamaşır Yıkarken Yapılan Yanlışlar

Elastik yapılı mayo vede bikini gibi elbiselerin çamaşır makinesin de yıkanması doğru değildir. Bu tür elbiseleri yıkamanın en etkili yolu ise leğende soğuk su ile elde yıkamaktır. Çamaşırları renklerine göre gruplandırmanın yanı sıra, kumaşlarına da dikkat edilmelidir. Mesela; polar kumaşlı elbiseleri ayrı olarak yıkamalısınız. Havluları da sentetik kumaşlı elbiseler ile karıştırmamalısınız.Eğer ki lekeleri çamaşırlardan çıkarmak için sert bir yol uyguluyor iseniz, elbiseleriniz de delik olması normaldir. Bu işlemi yapar iken, yavaş hareketler ile yapmalısınız. Çamaşırları yıkarken aşırı toz deterjan ilave ederseniz, çok fazla köpük olur ve gömlek yakası gibi yerler de yeni lekelere yol açabilir. Bu sebeple de bu yöntem çamaşır yıkamanın en ideal yolu değildir. Çamaşır suyunu lekeleri çıkarsın diye aşırı fazla kullanmak, elbiselerin çabuk yırtılmasına neden olmaktadır. Bu sebeple çamaşırları kaynatmak güzel bir yöntemdir. Düğmeli elbiselerinizi yıkamadan önce mutlaka düğmelerini açın. Yoksa düğmeler kopabilir. Fermuarlı elbiseleri yıkamadan önce mutlaka fermuarlarını kapatmanız gerekir. Yoksa fermuar diğer elbiselerinize zarar verebilir.

Doğru Çamaşır Nasıl Yıkanır, doğru şekilde çamaşır yıkamak için bazı uygulanan hatalar ve yanlışları sizler için yazımızın içeriğin de düzenledik. Eğer ki sizin de doğru çamaşır nasıl yıkanır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Doğru çamaşır nasıl yıkanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da çamaşırları yıkarken yapılan bazı hatalar yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed