Kurutulmuş Biberin Faydaları Nelerdir?

Kurutulmuş Biberin Faydaları Nelerdir? Kurutulmuş Biber Nasıl Saklanır? Kurutulmuş biber nasıl tüketilmeli? Hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Kurutulmuş Biberin Faydaları Nelerdir? Kurutulmuş Biber Nasıl Saklanır?

Kurutulmuş Biberin Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kurutulmuş Biberin Faydaları Nelerdir

Kurutulmuş biber özellikle kış aylarının yaklaşması ile kurutulup hazırlanmasıdır. Kurutulmuş biber, taze biberin uygun şartlar da kurutulması ile yapılmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için kurutulmuş biber nasıl saklanır? ve kurutulmuş biber nasıl tüketilmeli? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak bulabilir ve öğrenebilirsiniz. Peki Kurutulmuş biberin faydaları nelerdir?

Kurutulmuş biberi saklamak için, kiler de saklayabilirsiniz. Kiler de kurutulmuş bibere hiçbir şey olmaz. Kuruttuğunuz biberleri ipten alarak, kilitli bir buzdolabı poşetine koyun. Dolabın kapak bölgesinde ki, en üst rafına koyarak uzun süre saklayabilirsiniz. Kuruttuğunuz biberleri kaynayan suda az haşlayarak, buzdolabı poşetlerine pay edip buzluğa koyarak saklayabilirsiniz. Biber kurusu hazırlamak oldukça kolay ve basittir. Bunun için; İlk olarak biberi güzelce yıkayın vede süzgeçte kurumaya bırakın. Sonra yorgan iğnesine iplik geçirin. Biberleri sap bölgesinden vede birbirine temas etmeyecek şekilde ipliğe dizin. Mümkün olduğu kadar biberlerin arasın da boşluk kalmalıdır. Dolmalık biberler kurutulur iken, sap kısmı koparılıp içerisinde ki tohumlar alınmaktadır. Oyulmuş kısım alta gelecek biçimde ipe dizin. Bahçenin ya da balkonun doğrudan güneş görmeyen havadar, bol ışıklı yerinde kurumaya bırakılmalıdır. Yazımızın devamına giderek kurutulmuş biberin faydalarına ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz.

Kurutulmuş Biber Nasıl Tüketilmeli?

Kurutulmuş Biberin Faydaları

Kurutulmuş biber, C vitamini bakımından mükemmel kaynaktır. C vitamini oranının yeşil biberden iki kat fazla olduğu da bilinmektedir. Limon da C vitamini hazinelerinden biridir. Yalnız kırmızı biber vitamin içeriği ile limondan daha çok C vitamini barındırmaktadır.
Kurutulmuş biber iştahsızlık sorununa çok iyi gelmektedir. Mideyi yormaz ve kuvvetlendirir. Midenin düzenli çalışmasına destek verir.
Kurutulmuş biber ağrıları dindirir. Capsaicin kreminin daha etkili formu olan zostrix, zona sonrası meydana gelen nevralji rahatsızlığında yatıştırıcı etki sağlayarak vücudu rahatlatır.
Sindirim sistemini güçlendirir ve hazımsızlığı önlemektedir.
Taze biber de, %92 oranın da su bulunmaktadır. Kurutulmuş biber de, su oranı yok denecek kadar azaldır. Ortalama 15 kilo biberden, 1 kilo kuru biber çıkmaktadır. Kurutma işlemi sırasın da biberlerin suyu buharlaşarak sadece özü kalmakta. Bu sebeple kuru biber vitamin, yağ, protein vede karbonhidrat gibi besin öğeleri bakımından oldukça zengindir.
Kurutulmuş biber prostat kanserine engel olur ve balgam söktürücüdür. Akciğerleri temizler, zararlı maddelerin balgam ile dışarı atılmasını kolaylaştırır.
Kurutulmuş biberin afrodizyak etkisi bulunmaktadır.
Kurutulmuş biber bronşitin tedavisin de etkilidir. Solunum yollarını rahatlatır vede grip, bronşit vede benzeri hastalıklara karşı koruma sağlamaktadır.

Kurutulmuş Biberin Faydaları Nelerdir, kurutulmuş biber isteğe göre farklı şekiller de tüketilebilir. Doğrudan salatalara ilave edilebilir, kızarması ya da dolması yapılabilir. Kurutulmuş biber ile yemek, çorba, mantı, kavurma, salata vb. bir çok şey yapabilirsiniz. Eğer ki sizin de kurutulmuş biberin faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kurutulmuş biberin faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kurutulmuş biberin faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Doğru Çamaşır Nasıl Yıkanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed