Doğru Şınav Yöntemleri Nelerdir?

Doğru Şınav Yöntemleri Nelerdir? Doğru Şınav Çekme Teknikleri, Şınav çekerken nelere dikkat edilmeli? Hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler yazımızda…

Doğru Şınav Yöntemleri Nelerdir? Doğru Şınav Çekme Teknikleri

Doğru Şınav Yöntemleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Doğru Şınav Yöntemleri Nelerdir

Günümüz de sporla uğraşan bir çok insan, şınav çekme ile ilgili bazı teknikleri bilmemekte ve yanlış şınav çekerek şınav sayısını da azaltmaktadır. Doğru şınav ile daha fazla şınav çekmeyi arttırmak için sizler için yazımız da doğru şınav çekme tekniklerini derledik. Sizde yazımız da şınav çekerken nelere dikkat edilmeli öğrenebilirsiniz. Şınav çekme hareketi, vücudu bütünü ile çalıştıran en etkili vede işe yarar egzersizlerden biridir. Özellikle de göğüs, omuz, alt beden vede karın çalıştırmakta olan şınav bölgesel zayıflamak isteyenler için en ideal spordur. Şınav çekmek için bazı teknikler vede yöntemler bulunmaktadır. Sizde bu teknikleri ve yöntemleri öğrendiğiniz de set set yaparak etkili şınav çekerek zayıflayabilirsiniz. Peki doğru şınav yöntemleri nelerdir?

Doğru şınav çekmek için ilk önce elleri omuz genişliğin de yere koymanız gerekmektedir. Sonra ayak parmakların uçlarından yardım alarak, elleri yere doğru sabitlemek vücudu tamamen düz tutmanız gerekmektedir. Eğer dümdüz bir görünüm elde edilmez ise şınav hareketi uygulamasında koldan değil ayaktan ya da belden güç alınır vede istenen verim yakalanamaz. Şınav çekmede doğru durduktan sonra dirsekler arkaya doğru kırılıp vücut indirilip kaldırılır. Kollar dümdüz kaldırılırken inme de 90 dereceden az açıyla kırılma sağlanılarak yere en yakın gelme sağlanmaktadır. Doğru vede işe yarar şınav hareketi çekmek için gücü her zaman kollardan almaya dikkat etmelisiniz. Sınav esnasında bilek kaslarından tutun çene kaslarına kadar bütün kaslar aktif olarak görev yapacağı için şınavın öncesinde germe vede ısınma hareketleri ile kaslar esnek hale getirilmelidir. Tempo yavaşca arttırılmalı vede kapasiteye uygun yoğunlukta hareket yapılmalıdır.

En Kolay Şınav Çekme Teknikleri Nelerdir?

Şınav Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şınav çekerken çalışan kaslar göğüs kasları, omuz kasları, orta vede üstteki sırt kasları, sırtın aşağısında kalan kaslar, üst kolun ortasında vede arkasındaki bütün kaslar, karın kasları, kalça kasları, kalf vede incik kasları çalışmaktadır. Şınav pozisyonun da nefes alıp, vermemek vede nefes sırasında tempıya ayak uyduramamak çabucak yorulmaya vede kas gelişiminde istenen etkiyi alamama da etkili olmaktadır. Bu yüzden şınavda inerken nefes verip, kalkarken nefes almayı unutmamak gerekiyor. Aşağı inerken nefes al, kalkarken de nefes ver. Şınavda kollarınız yorulunca kol pozisyonunu değiştirmek hata yaptığınız anlamına gelir. Kollar çok geniş açık olduğu şekilde şınav çekmek doğru şınav tekniğine uygun hareket değildir. Şınav sırasında eller vede ayaklar her zaman sabit durmalıdır.

Doğru Şınav Çekme Teknikleri
Doğru Şınav Çekme Teknikleri

Dinamik vücut yapmak için şınav çekmede kararlı iseniz her konuda olduğu gibi spor egzersizlerinde de istikrarlı olmalısınız. Şınav hareketi vücudun kendi ağırlığına göre yapılan hareket olduğu için herkeste aynı olmaz. Hayatında hiç spor yapmamış kişiler şınava başlama için günde bir kez ile başlayıp sonrasında arttırabilirler. Kas ağrıları olduğunda ise bir gün dinlenmeyle yapılmalıdır. İlerleyen günler de ise kasları geliştirmek için sabah vede akşam olmak üzere günde 2 kez uygulanabilir. Tek set, iki set vede üç set olarak aşamayla yapılabilir. Set hareketin yapılıp dinlenme aşamasında bir set olarak kabul edilir. 3 set ise iki dinlenme aralığını içermektedir.

Doğru Şınav Yöntemleri Nelerdir, siz de şınava başladıysanız ve şınav sayısını çoğaltmak için düzenli egzersiz yapmalı ve bırakmamalısınız. Şınav egzersizini set olarak yapmak sayının artmasında etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Her set belli sayıdan ibarettir vede bu set aralarında bir kaç dakikalık dinlenme mutlaka olmalıdır. Unutmayın her sette çekilen şınav sayısını bir arttırmak yararlı metotlar arasındadır. Sizin de eğer ki doğru şınav yöntemleri nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Doğru şınav yöntemleri nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da doğru şınav yöntemleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sivilce Ağrısı Nasıl Geçer?

One thought on “Doğru Şınav Yöntemleri Nelerdir?

  1. selam arkadaşlar ben şınav çekerken çabuk yoruluyorum neden kaynaklanıyor olabilir doğru şınav nasıl çekebilirim doğru şınav yöntemlerini yazabilirmisiniz? Spor için kullandığınız takviye ilaçları önerisi olanlarda yazabilir……

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed