Dünyada Suyu En Temiz 34 Yeri! Türkiyeden Sadece Bir Yer Var…

Dünyada Suyu En Temiz 34 Yeri, türkiye bu sıralamada, yer alması oldukça güzel birşey aslında türkiye’de bir çok yerde su temizdir. Bu yazımızda size dünyada suyu en temiz 34 yeri vurgulayacaz.

Dünyada Suyu En Temiz 34 Yeri! Türkiyeden Sadece Bir Yer Var…

En temiz yerleri listeleyen vede yüzmeniz gerektiğini vurgulayan Daily News Dig mutlaka ölmeden önce buralarda yüzülmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye ise Bodrum ile listelere girdi. Aslında türkiyede bir çok il’in deniz suyu temiz olduğunu bilmekteyiz, neden böyle birşeyi sadece bodrum için demişler bizlerde anlamadık.

Uzatmadan fazla yazımızın devamını geçerek, dünyada suyu en temiz yerleri birlikte inceleyelim.

Dünyada Suyu En Temiz 34 Yeri! Türkiyeden Sadece Bir Yer Var
Dünyada Suyu En Temiz 34 Yeri! Türkiyeden Sadece Bir Yer Var

1- Dominik Cumhuriyeti – Bahia de Ias Aguilas

Dominik Cumhuriyeti - Bahia de Ias Aguilas
Dominik Cumhuriyeti – Bahia de Ias Aguilas

8 km uzunluğuna sahip olan dominik cumhuriyeti, eagles bay olarakta bilinmektedir. Haiti sınırı arasında yer almaktadır. Medeniyetten izole edilmiş, halini daha çok seviyorlar. Turizmciler oldukça ziyaret etmektedir.

2- Sardinya – İtalya

Sardinya - İtalya
Sardinya – İtalya

Sardinya, italyanın adalarında bulunan akdenizin en temiz sularına sahiptir. Ziyaretçiler burayı çok sevmektedir, suyun rengi ise turkuaz olarak adlandırılmaktadır.

3- San Andres Adası – Kolombiya

San Andres Adası - Kolombiya
San Andres Adası – Kolombiya

San Andres Adası, muhteşem balık türlerini vede canlılığı barındıran dünyada en temiz suya sahiptir. Dünyanın en eşsiz noktalarından birtanesidir.

4- Comino Adası – Malta

Comino Adası - Malta
Comino Adası – Malta

Comino Adası, film sahnelerinde çok yer almış bulunmaktadır. Aslında yüzücüler vede dalgıçlar için cennet köşkü diyebiliriz gayet temiz suyu ile gözlerden kaçmamaktadır.

5- Torch Gölü – ABD

Torch Gölü - ABD
Torch Gölü – ABD

ABD, Torch gölü 31 km’lik bir alana uzanmaktadır. Michigan’ın en uzun gölüdür. Balıkçılar vede dalgıçlar için birbir yerdir.

6- Exuma – Bahamalar

Exuma - Bahamalar
Exuma – Bahamalar

Dünyanın en ünlü yıldızlarının bile tatil yaptığı cennet köşküdür. Safir mavliği ile en temiz sulara sahiptir. Gidilmesi vede görülmesi değecek yerlerden bir tanesidir.

7- Bora Bora

Bora Bora
Bora Bora

Bora Bora, aslında çok duyduk çoğu kez televizyonlarda filan ünlülerin bulunduğu güzel lüks otellere sahiplik yapmıştır. Burası en güzel balayı lokantalarındandır. Köpek balığı beslemek gibi heyecanlı aktivitelerede sahiplik yapmaktadır.

8- Culebra Adası – Porto Riko

Culebra Adası - Porto Riko
Culebra Adası – Porto Riko

Culebra Adası, dünyanın en berrak sularına sahiptir. Haftasonlarının en kaçamak yapılacağı yerdir. Bembeyaz plajları, palmiyelerle çevrili evleriyle tam bir cennet yeridir. Tavsiye edilebilecek yerlerdendir.

9- Köpek Adası – San Blas, Panama

Köpek Adası - San Blas, Panama
Köpek Adası – San Blas, Panama

Dost canlısı olan köpek adası tam bir yerli halkı ile dünyanın cennet adalarındandır. Adada turist tekneleri kıyıya gelip jeneratörlerle ziyaretçilere hizmet sunmaktadırlar.

10- Belo Sur Mer – Madagaskar

Belo Sur Mer - Madagaskar
Belo Sur Mer – Madagaskar

Dünyaca Ülkelerinde Hangi Deniz Suları Temiz?

Bu sularda azlında yüzmek tehlikelidir. Riski çok yüksek olan sular, bembeyaz kumsalı bulunmaktadır. Ziyaretçiler burada güzelce güneşlenmek için oldukça iyi göründüğünü yalnız yüzmek için tedbirli olmaları olduğunu bilmektedirler.

11- Tioman Adası – Malezya

Tioman Adası - Malezya
Tioman Adası – Malezya

Tioman adası, malezya‘da minik adalardandır. Dalmaktan zevk alanlar için çok güzel olan ada iyi bir suya sahiptir. Yoğun bir ormanlık alanı olan tioman adası mercan resifi ile çevrili olduğundan ideal bir tüplü dalış noktasıdır.

12- Arnensee – İsviçre

Arnensee - İsviçre
Arnensee – İsviçre

Arnesee’yı ziyaret edenler dilediği gibi yüzebilirler. İstedikleri zaman piknik yapıp, balıkta tutabilirler. Berrak suları vede ferahlatıcı havası serinlik tadındadır.

13- Playa Blanca – Kolombiya

Playa Blanca - Kolombiya
Playa Blanca – Kolombiya

Karayipler incisi olan playa blanca tekne ile 1 saat uzaklıkta. Tertemiz plajı ile sakin ve sıcak suyuyla şnorkel vede dalma, yüzme için en güzel yerlerdendir.

14- Koh Phi Phi Don – Tayland

Koh Phi Phi Don - Tayland
Koh Phi Phi Don – Tayland

Tayland‘da bulunan Koh Phi Phi Don en geniş adadır. Tek yerleşim yeridir. Çoğunluğu kireç taşından oluşmaktadır. Öğlen saatlerinde, ziyaretçisi çok yoğundur. Feribotla ulaşım sağlanmakta vede suyu gayet temizdir.

15- Aitutaki – Cook Adaları

Aitutaki - Cook Adaları
Aitutaki – Cook Adaları

Nüfus olarak 2.000 kişiliğe sahiptir. Cook adalarını oluşturan 15 adadan biridir. En çok ziyaret alan ikinci adalardandır.

16- Corfu – Yunanistan

Corfu - Yunanistan
Corfu – Yunanistan

Yunanistan‘da bulunan corfu iyon denizinde bir adadır. Yunanistan tarihine bağlıdır. Gayet gidilip görülmesi gereken temiz sulara sahiptir.

17- Rio Azul – Arjantin

Rio Azul - Arjantin
Rio Azul – Arjantin

Patagonya bölgesinde bulunan kısa bir nehirdir. Hayli bir soğuk olan nehir, buzul beslemelidir. Yağış dönemlerinde çok agresif tepkiler vermektedir. Hızlı bir akışı olduğundan su sporcularının tercihidir.

18- Hanauma – Hawaii

Hanauma - Hawaii
Hanauma – Hawaii

Doğal güzelliğe sahip olan güzel bir Hanauma körfezidir. Hawaii adasında bulunmaktadır, yüzlerce tropik balık türü vardır. Berrak suları ile sakindir.

19- St George – Bermuda

St George - Bermuda
St George – Bermuda

UNESCO dünya mirası alanından biridir. Bermudanın doğu ucunda bulunmaktadır. Gayet temiz vede berrak sulara sahiptir. Gidilip ziyaret edilebilecek güzel bir yerdir.

20- Primosten – Hırvatistan

Primosten - Hırvatistan
Primosten – Hırvatistan

Hırvatistan‘da bir kasabadır. Güneyde adriyatik kıyılarında Šibenik ve Trogir şehirleri arasında yer almaktadır. Primosten en büyük plajı, Raduča‘dır. Hırvatistanın en güzel 10 plajlarından birisidir.

21- Cayos Cochinos – Honduras

Cayos Cochinos - Honduras
Cayos Cochinos – Honduras

Dünyada Suyu En Temiz 34 Yeri

Tehlikeli adalardan birisi olan cayos cochinos kuzey kıyılarında la ceiba‘nın 30 km kuzeydoğusunda iki küçük adadan oluşmaktadır. 13 mercan küveti grubudur. Deniz koruma bölgesi olup, mezo-amerikan bariyersiz reef olarak bilinen dünyanın ikinci büyük mercan resifi sisteminden biridir.

22- Tahoe Gölü – Nevada

Tahoe Gölü - Nevada
Tahoe Gölü – Nevada

Turistlik mekanlara ev sahipliği yapmakta olan tahoe gülü, birleşik devletler‘in sierra neva‘da kentinde bulunan büyük tatlu su gölüdür. Kuzey amerikanın en büyük dağ gölüdür. 501m derinliğine sahiptir.

23- Puerto Ayora – Galapagos Adaları

Puerto Ayora - Galapagos Adaları
Puerto Ayora – Galapagos Adaları

Ekvator‘un Galápagos kentinde bulunan santa cruz adasının güney kıyısında yer alan şehirdir. Puerto Ayora’in merkezine yürüyerek gidebileceğiniz kısa mesafededir. Uçsuz bucaksız temiz sulara sahiptir.

24- Panari Adası – Japonya

Panari Adası - Japonya
Panari Adası – Japonya

Japonya‘ın eşsiz güzelliklerine sahip olan panari adası temiz suları ile turistleri ağırlamaktadır. 400’e yakın mercan, 5’den fazla çeşit kaplumbağası, manta ışınları vede balina köpekbalığı türlü türlü tropikal balık türü okinawa‘da yaşamaktadır.

25- Calanque de Sormiou – Fransa

Calanque de Sormiou - Fransa
Calanque de Sormiou – Fransa

Fransa‘da bulunan Calaque de Sormiou en zarif yerlerdendir. Dört bir yandan tırmanışcılara vede yürüyüşçülere ev sahipliği yapmaktadır. Mavi suları ile çok göz alıcılığa sahiptir.

26- Bonito – Brezilya

Bonito - Brezilya
Bonito – Brezilya

Bonito, müthiş berrak sulara sahiptir. Bir çok balık vede bitki türü yüksek kalsiyum ortamına adapte olmuştur. Zemininde kireç taşı nedeniyle, suyu muazzam bir şekilde fitrelemiştir. Temiz suyu vede berraklığı ile gözleri ışıldatmaktadır.

27- Jenny Gölü – Wyoming

Jenny Gölü - Wyoming
Jenny Gölü – Wyoming

Grand Teton Milli Parkında önemli bir odak noktası olan Jeen Gölü tırmanmalara, tekne turlarına vede teton range‘in en doruklarına çıkan önemli tırmanma rotalarındandır.

28- Sabah – Malezya

Sabah - Malezya
Sabah – Malezya

13 üye ülkesinden biri olan sabah malezya‘dadır. En doğuda yer almaktadır. Borneo adasının kuzey kısımlarında yer almaktadır.

29- To Sua Okyanus Çukuru – Samoa

To Sua Okyanus Çukuru - Samoa
To Sua Okyanus Çukuru – Samoa

Lotofaga Köyü‘nde bulunan berrak su havuzudur. 30m derinliğinde olan bu bölüme ziyaretçiler merdiven kullanarak erişmektedir. Büyük yüzme alanıdır.

30- Cala Macarelleta – İspanya

Cala Macarelleta - İspanya
Cala Macarelleta – İspanya

Kışın bile güneşlenmek için baya sıcak olan Cala Macerelleta çam ağaçlarla ve holm meşe kaplı tepelerde barındırılmaktadır. Güzel bir köye benzemektedir, temiz ince beyaz kumla pastoral turkuaz sularına sahiptir.

31- Cayo Coco – Küba

Dünyada Suyu En Temiz 34 Yeri
Cayo Coco - Küba
Cayo Coco – Küba

Dalıcıları cezbeden bir yer olan Cayo Coco, muhteşem plajlar bulundurmaktadır. Kuzey kıyılarında masif mercan kayaklarında dünya çapında güzellik abidesidir.

32- Bodrum – Türkiye

Bodrum - Türkiye
Bodrum – Türkiye

Ve TÜRKİYE… Muğla’ın Bodrum ilçesinde mavinin 50 tonunu barındıran güzel bir temiz sulara sahip turistlerinde sevdiği bir yerdir. Müthiş tabiatıyla sadece türk turistlerinin değil dünyaca ünlü olan bodrum her ülkeden turistin geldiğini vede tercih ettiğini bilmekteyiz.

33- Maldivler

Maldivler
Maldivler

Maldivler, hint okyanusunda yer almaktadır. Dünyanın coğrafı olarak en dağılmış alanlarındandır. Yaban hayatı vede berrak suları ile dünyanın dört bir yanından turist ağırlamaktadır.

34- Linapacan Adası – Filipinler

Linapacan Adası - Filipinler
Linapacan Adası – Filipinler

Filipinler‘e bağlı yerleşim yeridir. Dünyanın en temiz suyu olarak kabul edilmiş vede en temiz suya sahip ülkelerdendir. Linapacan adası turistler olarak çok tercih edilen adalar arasındadır.

Dünyada suyu en temiz 34 yeri olarak bilinmesi gereken bir kaç ülkeler arasında bilmeniz gerektiğini düşündüğümüz yerleri size anlattık, bir gün umarım bu yerlere gitmek sizede nasip olur vede gezmeniz gittiğinizde ise bu temiz sularda yüzmeniz tatil yapmanız gerçekten ferahlığı tadında hissedeceğinizi umuyoruz.

Bizlerin size tavsiyede bulunduğumuz, dünyada suyu en temiz 34 yer hakkında sizinde bildiğiniz yerler varsa bize yorum bölümünden yazarak öğrenmemizi vede bilmemizi sağlayabilirsiniz. Eğer ki yazımızı faydalı bulduysanız lütfen destek için paylaşmayı unutmayın. Soru vede şikayetleriniz için yorum bölümünden yazınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed