Elbiselerden Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Elbiselerden Boya Lekesi Nasıl Çıkar? Boya Lekesi Nasıl Geçer? Boya lekesini çıkarmanın püf noktaları ile ilgili bilmeniz gereken pratik bilgiler yazımızda.

Elbiselerden Boya Lekesi Nasıl Çıkar? Boya Lekesi Nasıl Geçer?

Elbiselerden Boya Lekesi Nasıl Çıkar
Sayfa İçeriği: Elbiselerden Boya Lekesi Nasıl Çıkar

Boya lekesi, nerede ise her insanın başına gelmiş durumlardan biridir. Elbiselere bulaşan boyalar, ellere, ayaklara, ayakkabılara bulaşan boya lekesi nasıl çıkar? Soruları ile ilgili insanlar merak etmektedir. Bizler de siz değerli dostlarımız için elbiselerde boya lekesi nasıl çıkar? ve Boya lekesini çıkarmanın püf noktalarını sayfamızdan yardım alarak bulabilirsiniz. Peki elbiselerden boya lekesi nasıl çıkar?

Elbiselere bulaşan boyaları çıkarmak hali bir can sıkıcı olmaktadır. Boya lekesini temizlemek için bazı yanlışlar uygulansa da bu durumda boyayı yayarak elbiselere daha çok zarar vermiş olunur. Elbiselerden ve boya bulaşmış yüzeylerden boya lekeleri nasıl çıkarılması gerektiği ile ilgili bazı bilgileri yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Elbiselerden boya lekelerini gidermek için en önemli bilmeniz gereken boyanın ne tür boya olduğunu bilmenizdir. Su bazlı boyalar hızlı kuruyan yalnız daha az dayanıklı boyalardır, bu boya türleri el sanatları yapmak için önerilmektedir. Yağlı bazlı boyalar ise zaman geçtikçe daha fazla direnç gösterdiklerinden açık havada olan yüzeyler vede ev içi boyamaları için kullanılmaktadır. Yazımızın içeriğin de boya lekesi çıkarmanın püf noktalarına ulaşabilirsiniz.

Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Boya Lekesini Çıkarmanın Püf Noktaları

Elbiselerin üzerinden boya lekesini çıkarmak için öncelikle kullanmadığınız eski örtünün üzerine koyarak terebentinle boya lekesinin bulunduğu alanı nemlendirip boyayı yumuşatmalısınız. Bir kaç dakika bekledikten sonra palet ya da bıçak yardımıyla elbisenin boyasını dikkatlice kazımalısınız. Yalnız bunu yaparken elbisenin temiz kalan diğer bölgelerini lekelememeye dikkat etmelisiniz. Daha sonra çamaşır deterjanı uygulayıp, lekenin olduğu bölgeyi çitileyin. Boya lekesi inatçı ise vede çıkmıyor ise bir kaç saat bekletin ve ardından çamaşır makinesinde yıkamayı deneyin.

Boya Lekesi Nasıl Geçer
Boya Lekesi Nasıl Geçer

Su bazlı boyaların çıkarılması diğer yağ bazlı boyaların çıkmasından daha kolaydır. Lekeye çamaşır makinesine koymadan önce, su vede bulaşık deterjanı uygulayın. Bunun için bir bardakta eşit ölçüde su vede bulaşık deterjanını karıştırın. Karışım ile boyayı arkadan lekenin damladığı kumaşı tersinden ıslatarak leke bu şekilde daha kolay çıkacaktır. Son olarak da fırça yardımı ile lekeyi yavaş şekilde ovarak temizleyebilirsiniz. Boya lekesinin bulaşmaması için giysinin geri kalanını korumak oldukça önemlidir. Bunun için kumaşın altına bez ya da havlu kağıt koyabilirsiniz. Leke tamamen kayboluncaya kadar aynı işlemi yapın ve sonrasında elbiseyi çamaşır makinesinde normal şekilde yıkayın.

Elbiselerden Boya Lekesi Nasıl Çıkar, boya lekesini çıkarmak için bazı püf noktalarını bilmekte önemlidir. O yüzden elbiselerin yıkanıp yıkanmadığını görmek için her zaman elbiselerin üzerindeki etiketlere bakmalısınız. Tiner ya da benzeri incelticiler kullanırken eldiven vede maske tercih edilmeli odayı da havalandırmayı unutmayın. Elbiseleri direk olarak çamaşır makinesine ya da kurutucuya koymamalısınız, bu durum lekenin daha da sabitlenmesine neden olmaktadır. Eğer temizlemeyi nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız çamaşır vede kuru temizleme servisine vermeniz en iyi çözümdür. Eğer sizin de elbiselerden boya lekesi nasıl çıkar, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Elbiselerden boya lekesi nasıl çıkar, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da boya lekesini çıkarmanın püf noktaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Ev Nasıl Boyanır Badana Yapılır?

One thought on “Elbiselerden Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

  1. Gömlek üzerinden mürekkep izi nasıl çıkar??? Asiton döksem gömleğe zarar verir mi?? Gömleği yeni aldım yıpratmakta istemiyorum ama makineye attığım halde leke çıkmamışş kuru temizlemeye de vermek içimden gelmiyor mürekkep lekesini çıkarmanın kolay yöntemi varmı???

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed