Ev Nasıl Boyanır Badana Yapılır?

Ev Nasıl Boyanır Badana Yapılır? En Kolay Badana Nasıl Yapılır? Evi boyarken nelere dikkat edilmeli? Hakkında bilinmesi gereken bazı bilgiler yazımızda.

Ev Nasıl Boyanır Badana Yapılır? En Kolay Badana Nasıl Yapılır?

Ev Nasıl Boyanır Badana Yapılır
Sayfa İçeriği: Ev Nasıl Boyanır Badana Yapılır

Mevsim değişikliğin de sıkça yapılan ev boyama ve badana işleri hali ile zorluk olmaktadır. Ev boyama işlemleri genellikle ev bireyleri ile yapılacaksa bir o kadar zor olmakta ve yorucu olmaktadır. Her mevsim temizlik ve boya işlemleri insanlar tarafından vazgeçilmezler arasında yer almaktadır. Sizler için ev nasıl boyanır? ve Evi boyarken nelere dikkat edilmeli? Gibi bazı soruların cevaplarına yazımızın devamında açıklık getirdik. Peki ev nasıl boyanır badana yapılır?

Ev temizli denince akla ilk gelen öncelikle evi boyamak ve badana yapmaktır. Evi bir ustaya boyatmak ya da badana yaptırmak yerine kendiniz de bazı kuralları uygulayarak yapabilirsiniz. Yıl boyunca kirlenen duvarlara canlılık katmak vede tertemiz duvarlara sahip olmak için bazı yöntemleri uygulayarak evinizi sizde kolaylıkla boyayabilirsiniz. Boya işlemine başlamadan önce evi boyayacağınız boyayı seçmeniz gerekmektedir. Burada yapmanız gereken şey ise hangi odaya hangi boya rengi gideceğini iyi bilmenizdir. Tüm bu konular ile ilgili yazımızın devamına giderek ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Evde Badana Nasıl Yapılır?

Duvar Boyaları Nasıl Seçilmeli?

Ev içi için, duvar boyasını seçer iken duvarlarınızın yapısı size yol gösterebilmektedir. Mesela odanızın duvarları pürüzlü ise parlak boyalar yerine mat yapıdaki boyaları tercih edebilirsiniz. Duvarda olan kusurları da gizlemiş olursunuz. Parlak boyalar yansıma yaptıkları için çok çabuk kusurları belli etmektedir. Mat boyalardaki yansıma daha az olduğundan kusurları kolaylıkla kapatabilirsiniz. Eğer çocuğunuz var ise veya kolayca temizlemek için silinebilir boyaları da kullanabilirsiniz.

Boya yapmak için, boya yapılacak oda boşaltılması lazım. Bütün eşyaları odadan çıkarma gibi şansınız yok ise eşyaları orta alana alarak üzerine muşamba veya kullanmadığınız eski örtüler ile örtebilirsiniz. Zemin içi büyük muşamba serin ya da gazete kağıdı da serebilirsiniz. Boya yaparken boyaların parkelere damlamasını bu sayede engellemiş olursunuz. Eğer maskeleme bandınız varsa evde tüm priz ve elektrik anahtarlarının üzerini kaplayın. Bu sayede boya damlamalarına karşı önlem almış olursunuz.

Boya yaparken gerekli malzemeler; koruyucu örtü, boy, rulo fırça, astar boya, kestirme fırça, merdiven, sırık, maskeleme bandı, macun, boya tavası ve macun gereklidir.

Boya Nasıl Yapılır
Boya Nasıl Yapılır

Duvar boyaması yapılırken ilk işlem eğer tavanı boyayacaksanız ruol fırçayı, sırık yardımı ile uzatıp hazırlamaktır. Hazırlamış olduğunuz fırçayı tavan boyasına batırarak ızgara yardımı ile fazla boyayı atarak boyamaya başlamalısınız. Fırçayı tavanda yavaş şekilde ileri geri hareket ettirerek odanın tavanını boyayabilirsiniz. Boya yaparken rulo fırçası izleri olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Tavan boyama işleminden sonra duvarları boyamak için öncelik ile astar boya uygulamasını uygulamalısınız. Astar boya duvara uygulandığında asıl boyanın duvara daha pürüzsüz durmasını vede daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır. Astar boyayı tek kat uyguladıktan sonra mutlaka kurumasını beklemelisiniz.

Ev Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Duvarları boyamak için uygulayacağınız boyayı seyreltmeniz lazım. Seyreltmek için ise su veya tiner kullanabilirsiniz. Boya kovasının içinde biraz boya alarak boya tavasının üzerine koyup öyle seyreltin. Bu durumda fazşa gelen boyayı başka zamanda kullanabilirsiniz. Rulo fırçasını boyaya batırdığınız zaman fazla olanı ileri geri hareket ettirerek atmaya çalışın. Duvarı boyar iken ruloyu yukarıdan aşağıya, aşağıdan yukarıya doğru yavaş hareketlerle gezdirin. Priz vede duvar köşeleri kestirme fırçalar ile boyayıp hazırlamanız lazım. Tüm odaları boyadıktan sonra kurumasını bekleyin. Sonra evin bütün pencerelerini açarak boya kokusunun çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Ev Nasıl Boyanır Badana Yapılır, ev boyamak aslında ilk seferde zor gibi gelebilir ama bir kaç defa yapıldıktan sonra el yatkınlığı sağlandığında kişi boyamaya elverişli hala geliyor ve öğrenmiş oluyor. O yüzden boya ve badana yaparken sabırlı olmak lazım. Hemen pes etmeden tüm işlemleri düzenli olarak uygulamak gerekli. Ev boyaması yaparken acele etmemek gerekli, acele edilirse boyalar da dökülme ve damlamalar olur ve duvarlar istenilen gibi olmaz. Eğer sizin de ev nasıl boyanır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Ev nasıl boyanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla da paylaşarak arkadaşlarınızı da ev boyarken nelere dikkat edilmeli yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Çamaşır Makinesinin Gözü Nasıl Temizlenir?

One thought on “Ev Nasıl Boyanır Badana Yapılır?

  1. Ev boyarken boyanın seçiminde neye dikkat edilmeli? Yerlere dökülen duvar boyaları nasıl çıkar bilenler yazabilirmi??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed