Elmalar Bozulmadan Ne Kadar Süre Dayanır?

Elmalar Bozulmadan Ne Kadar Süre Dayanır? Elmaların Raf Ömrü Nedir? Elmanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? İle alakalı bilmeniz gerekenleri yazımızda derledik.

Elmalar Bozulmadan Ne Kadar Süre Dayanır? Elmaların Raf Ömrü Nedir?

Elmalar Bozulmadan Ne Kadar Süre Dayanır
Sayfa İçeriği: Elmalar Bozulmadan Ne Kadar Süre Dayanır

Son zamanlar da en çok merak konusu olan elmaların raf ömrü ve elmanın bozuk olduğunu anlama ile ilgili sorular akılları karıştırmakta. Elmaların raf ömrü bir kaç haftadan, bir kaç aya kadar değişiklik göstermektedir. Elmaların tazeliği ne kadar süre korunduğu, depolandıkları sıcaklık, form vede konumdan oldukça önemli ölçüde etkilenmektedir. Yazımızın içeriğin de ise, siz değerli dostlarımız için elmaların raf ömrü vede elmanın bozulduğu nasıl anlaşılır? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak hazırladık. Siz de yazımızın devamına giderek elmanın bozuk olduğunu anlama ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Peki elmalar bozulmadan ne kadar süre dayanır?

Elmaların ne kadar süre zarfından dayanacağı, büyük ölçüde hasat edildiği zaman, o zamandan beri nasıl muhafaza edildiği vede yıkanıp, kesilmiş ya da pişirilmiş olması ile alakalıdır. Bir çok meyve dağıtıcısı, bakkallara ulaşmadan önce elmaları bir kaç ay boyunca taze tutan kontrollü koşullar da saklamaktadır. Mesela elma kutuları genellikle 1-Metilsiklopropen. 1-Metilsiklopropen kullanımı, olgunlaşma sürecini yönlendiren, renksiz gaz olan etilenin etkilerini engelleyerek, depodaki elmaların olgunlaşmasını önlemektedir. Elmalar bu koşullardan çıkarıldıktan sonra da olgunlaşma devam etmektedir. Tüketiciler için ise, en önemli şey depolanan sıcaklık vede yıkanıp yıkanmadığı ya da kesilip kesilmediği de dahil olmak üzere elmanın evde nasıl tutulduğudur. Yazımızın devamına giderek elmaların raf ömrü ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Elmaların Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Elmaların Raf Ömrü

Elmaların raf ömrü her zaman koşullara göre değişiklik göstermektedir. Kilerde 3 hafta, tezgahta 5/7 gün, buzdolabın da 4/6 hafta, kesildikten sonra buzdolabın da 3/5 gün, dondurucu da 8 ay. Bu yüzden elmanın raf ömrü hazırlandıklarına vede saklandıklarına bağlı olarak bir kaç haftadan, bir kaç aya kadar değişiklik göstermektedir. Taze elmalar sert, parlak bir cilde sahiptir. Bu elmalar hoş kokulu meyvelerdir. Yumuşak lekeleri, çürükleri ya da renk değişikliği alanları bulunmaz. Isırıldığında gevrek vede sulu olurlar.

Elmanın kötüleşmeye başladığını bazı belirtiler ile anlayabilirsiniz. Bunların başlıcaları; Kırışmış cilt, yumuşak noktalar ya da morarma, delikler vede kahverengi lekeler, aşırı duygusal doku, derisinden sızan sıvı vede unlu ya da yumuşak ve grenli bir tat bulunmaktadır. Cildin altındaki nem içeriği, kontaminasyonu oluşturabileceğinden, yumuşak ya da diğer fiziksel son kullanma belirtileri gösteren elmaları tüketmemek en iyisidir.

Elmalar Ne Kadar Sürede Bozulur
Elmalar Ne Kadar Sürede Bozulur

Yaşlanma evresine geçen elmaları tüketmek, her zaman tehlikeli olmasa da, elmalar diğer taze ürünler gibi küf gelişime maruz kalabilmektedir. Küf mikroorganizmalardan kaynaklanır vede bazı insanlar da alerjik ya da solunum reaksiyonlara neden olabilmektedir. Mikroorganizmalar, bir çok besin kaynaklı hastalıktan sorumlu olan mikotosinleri büyütmektedir. Elmalar, penicillium expansum türleri tarafından üretilen patulin ismi verilen mikotoksine tabidir. Patulin büyük miktarlar da tüketildiğinde, kanama vede bulantı ülserlerine neden olabilmekte ve kanser riskini de arttırmaktadır. Bağırsak bakterilerini de bozabilen mikotoksinler, bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebilmekte ve diğer hastalıklara yakalanma riskini de yükseltmektedir.

Elmaların Raf Ömrünü Uzatmanın Püf Noktaları

Elmaları hazırlamaya vede yemeye hazır olana kadar kesinlikle yıkamayın. Oksijene maruz kalma, oksidasyon vede bozulma oranını artırabileceği için, elmaları yemeye hazır olana kadar formda bırakın. Elmaları tezgah ya da kiler yerine buzdolabının çekmecesin de saklayın. Çünkü soğuk sıcaklıklar tazeliği daha uzun süre korumaktadır. Etilen gazın yayılmasını önlemek adına, elmaları tek tek plastik ya da kağıt torbaya sarın, bu da çevredeki elmanın olgunlaşmasını sağlayabilir. Doğal oksidasyon işleminin bir parçası olarak meydana gelen kahverengileşmeyi yavaşlatmak için, kesilmiş elma dilimlerini bir fincan su başına, bir çay kaşığı limon suyu içeren karışıma batırın. Böylelikle elmaların raf ömrünü kolaylıkla uzatabilir ve taze olarak tüketebilirsiniz.

Elmalar Bozulmadan Ne Kadar Süre Dayanır, elmaların raf ömrü bir kaç haftadan, bir kaç aya kadar değişebilmektedir. Tazeliğini ise ne kadar süre korudukları depolandıkları sıcaklık, form vede konumdan önemli ölçüde etkilenmektedir. Elmaları taze vede yemeye hazır tutmanın en iyi yolu yıkanmamış, bütün formda vede ayrı ayrı buzdolabına sarılmış olarak saklamak. Bu şekilde 6/8 haftaya kadar taze kalabilir. Yumuşak lekeler, morarma ya da sızma gibi fiziksel son kullanma belirtileri gördüğünüz de, mikotoksinler ismi verilen potansiyel olarak tehlikeli bileşiklerin alımını engellemek için elmaları tüketmemek en yararlısıdır. Sizin de eğer ki elmalar bozulmadan ne kadar süre dayanır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Elmalar bozulmadan ne kadar süre dayanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da elmaların raf ömrü yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Hatay Usulü Şam Tatlısı Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed