Ağda Sonrası Tahriş Neden Olur?

Ağda Sonrası Tahriş Neden Olur? Ağda Sonrası Sivilce Nedenleri, Ağda sonrası kızarıklık nasıl önlenir? Hakkında bilmeniz gereken bazı bilgileri düzenledik.

Ağda Sonrası Tahriş Neden Olur? Ağda Sonrası Sivilce Nedenleri

Ağda Sonrası Tahriş Neden Olur
Sayfa İçeriği: Ağda Sonrası Tahriş Neden Olur

Ağda sonrası oluşan sivilce, kızarıklık yaşanması oldukça normal durumdur. Bazı durumlar da ise ağda sonrası iltihaplı sivilceler de görülebilmektedir. Siz de yazımızın içeriğinden, ağda sonrası sivilce nedenleri vede ağda sonrası kızarıklık ile ilgili bazı bilgilere ulaşabilir vede ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamına giderek ağda sonrası kızarıklık nasıl önlenir? Bulabilirsiniz. Peki ağda sonrası tahriş neden olur?

Ağda sonrası tahriş olması her zaman normal karşılanmaktadır. Ağda uygulamasın da tüyler zorla çıkarıldığın da, çevredeki cilt de strese neden olmaktadır. Bazı kişiler de ise daha sonradan hafif tahrişler vede iltihap gelişebilmektedir. Bu durum ise genellikle bir kaç gün içinde ortadan kalkmaktadır. Yalnız tedavi iyileşmeyi hızlandırabilmekte ve gelecekteki tahrişleri de engelleyebilmekte. Siz de eğer ki ağda sonrası tahriş yaşıyorsanız yazımızın devamına giderek ağda sonrası sivilce nedenleri ve ağda sonra kızarıklık ile alakalı tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Ağda Sonrası Tahriş Nedenleri Nelerdir?

Ağda Sonrası Kızarıklık Neden Olur?

Bazı insanlar da epilasyondan sonra folikülit gelişmektedir. Genellikle iltihaptan kaynaklı olmakta ve tedavi edilmeden kendi kendine bir kaç sonra geçmektedir. Uzun süre devam eden beyaz ya da sıvı tahrişler bulunuyorsa, folikülitin hafif bir enfeksiyonun sonucu olabilmektedir. Bu durum ise genellikle evde tedavi edilebilmektedir. İltihap azaldıktan, en fazla bir hafta sonra ağdadan tahrişler oluşursa, batık tüylerin sonucu olabilmekte. Batık kıllar spesifik, folikülit türüdür. Tüyler cildin yüzeyinden çıkmak yerine, cilde geri döndüğün de meydana gelmektedir. Bu kıllar akneye benzeyen küçük, yuvarlak tahrişleri ya da püstüllere neden olmaktadır. Tüy tahrişler içinde görünebilmek ya da görünmeyebilir. Kıllar sonunda yüzeyden kendi başlarına çıkabilseler de, onları yüzeye getirmeye vede belirtileri hafifletmeyi destekleyecek bazı bilmeniz gereken püf noktalar bulunmaktadır.

Ağda Sonrası Sivilce Nedenleri
Ağda Sonrası Sivilce Nedenleri

Meydana gelmiş tahrişleri tek başına bırakmak genellikle doğru olanıdır. Yalnız kendi başlarına iyileşebilir. İltihabı vede şişmeleri azaltmak için ise bazı püf noktaları deneyebilirsiniz. Bunların başlıcaları; Bol kıyafetler giymeniz. Sıkı kumaşlar, hassas ciltler de tahrişi daha çok artırabilir. Etkilenen bölgeyi rahatlatmak adına serin kompres uygulayın. Mesela soğuk su altında temiz bez kullanarak, buz torbası tercih edebilir ya da kendiniz kompres yapabilirsiniz. Sıkıştırmayı etkilenen bölgeye 20 dakikaya kadar yapın. Tahrişleri kesinlikle patlatmayın. Bu durum sadece cildinize zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda dürtme vede prodding bakterilerine neden olabilmekte vede enfeksiyon riskini de yükseltir. Batık tüylerin çıkarılmasına destek olmak için sıcak kompres yapın. Sıcak su altında temiz bez tercih ederek, ısıtma yastığı kullanabilir ya da kendiniz kompres yapabilirsiniz. Sıkıştırmayı etkilenen bölgeye bir seferde 5 dakika kadar yapın.

Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl Önlenir?

Tahriş oluşumunu önlemek için, peeling, rutin temizlik, balmumundan sonra tahrişlerin oluşmasını engellemenin en kolay vede etkili yöntemidir. Ölü cilt hücrelerinin vede diğer döküntülerin birikmesini engellemek için, en azından her gün hafif ovma ya da peeling bezi kullanmalısınız. Ağda uygulamaya başladığınız da, randevulara devam etmeniz önemlidir. Genellikle tüylerin doğal büyüme döngüsüne uyum sağlamak için dört ile altı hafta ara ile yerleştirilirler. Bu zaman döngüsünün dışında bir randevu planlarsanız ya da randevular arasında başka tüy giderme yöntemleri uygularsanız, büyüme düzeni bozulacaktır. Bu durum ise tahriş vede batık kıllar riskini de yükseltir.

Eğer randevuuz yaklaştıkça cildiniz hala tahriş ise, ağda uzmanına danışın. Adet döngünüze başlayıp, başlamadığını da kontrol etmeniz gerekmektedir. Ağda bakım uzmanı bu servisi hala yapabiliyor olsa da, bu sürede cildiniz normalden daha hassas olabilmektedir. Siz de bu durumda ağda sonrası mutlaka rutin temizliğinizi ihmal etmeyin ve kızarıklık bir kaç gün içinde geçmezse bakım uzmanı ile görüşün.

Ağda Sonrası Tahriş Neden Olur, ağda sonrası hafif tahrişler oldukça normaldir. Ağda sonrası görülen sivilce vede kızarıklık bir kaç gün içinde, kendiliğinden gider. Eğer bu durum uzun süre devam ediyorsa, bakım uzmanına danışmanız da yarar var. Eğer ki sizin de ağda sonrası tahriş neden olur, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Ağda sonrası tahriş neden olur, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da ağda sonrası kızarıklık yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Elmalar Bozulmadan Ne Kadar Süre Dayanır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed