En İyi 10 Savaş Filmi Hangisi?

En iyi 10 savaş filmi hangisi? Vizyonda olan savaş filmlerinden gidebileceğiniz en iyi 10 savaş filmini sizler için sıraladık. Her insan nerde ise bellirli günlerde, sinemaya gitmeyi düşünmüştür, hatta boş vakitlerinde sinema macerasına kültürel bakımından gitmiştir. Kültürleşmek çok önemlidir, hem katkı sağlamak, hemde güzel vizyonda olan filmleri izlemek hali güzel birşey.

En İyi 10 Savaş Filmi Hangisi

Bizlerde size bu yazımızda ne kadar güzel savaş filmi varsa 10 tanesini derleyip topladık. Belki birgün izlemek isterseniz. Gerçekten içlerinden hoşumuza giden bir kaçtanesi var, sizinde gidip izlemenizi tavsiye ederiz.

En İyi 10 Savaş Filmi Hangisi?

Günümüzde okadar çok film var ki, bazen insanlar hangisine girsemde izlesem diye düşünür oluyor, bizlerde sizin için öneride bulunacağımız güzel 10 savaş filmini tavsiye edeceğiz. Yazımızın devamını okuyarak en iyi 10 savaş filmi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

En İyi 10 Savaş Filmleri

1. Gel ve Gör 1985 (Idi i smotri)

Gel ve Gör Savaş Filmi

Yönetmeni: Elem Klimov‘dir. Aslında bu savaş filmi çok etkiliyici olarak hazırlanmış. Neden diyecekseniz, 14 yaşındaki bir çocuk gönüllü olarak yurdunu korumak için savaşa katılır. Belarus’ta yaşananlar, gerçek tankların üzerinde yeniden canlandırılmıştır. Sovyet savaş filmlerini geleneğini bir yana bırakıp, masumiyeti yok eden, dehşet bir olaya odaklanıyor. Gayet etkiliyici bir yönü olan bu savaş filmine gitmeniz lazım.

2. Kıyamet 1979 (Apocalypse Now)

Kıyamet Savaş Filmi

Yönetmeni: Francis Ford Coppola‘dir. Bu savaş filmi, Conrad‘ın ‘Karanlığın Yüreği‘ romanından uyarlama olarak yapılmıştır. Bir tek, değişiklik vietnam savaşının değilde, abd militarizminin nasıl çıkmaza düştüğünü en iyi şekilde anlatan filmlerden biridir.

3. Gelibolu 1981 (Gallipoli)

Gelibolu Savaş Filmi

Yönetmen: Peter Weir‘dır. Mükemmelliğini koruyan filmlerden bitaneside, gelibolu savaş filmidir. Mutlaka izlenmesi gereken, güzel filmler arasında gitmeyenler için iyi bir savaş filmi. Konusu ise, birinci dünya savaşı sırasında, anzac birliklerine katılan avusturyalı 2 genç koşucu, çanakkaleye gelirler. Kendilerini ise acımasız bir savaşın içinde bulurlar. Vatanını kuruyan türk askerlerinin direnişine şahit olurlar ve saygı ile yaklaşırlar. Film ise 2 gençin dostluğu üzerine odaklı bir hikayeyi anlatmaktadır…

4. İnce Kırmızı Hat 1998 (The Thin Red Line)

İnce Kırmızı Hat Savaş filmi

Yönetmen: Terrence Malick‘dır. Malick, bu filmde, James Jones‘in romanından yola çıkarak uyarlama yapmıştır. Guadalcanal Savaşını askerlerin yaşadıkları algıyı vede ruhsal deneyimleri anlatmaktadır. Hoşumuza giden filmlerden birtanesi budur arkadaşlar tavsiye ediyoruz mutlaka izleyiniz.

5. Er Ryan’ı Kurtarmak 1998 (Saving Private Ryan)

Er Ryan’ı Kurtarmak Savaş filmi

Yönetmen: Steven Spielberg‘dır. ABD genelkurmayının isteği üzerine bir annenin bütün evlatlarını savaşta kaybetmesini söylüyor. Er Ryan‘ı kurtarmaları için, bir grup askerler görevlendirir. Kahramanlığın anlamını sorgulayan içinizi serinletecek duygu dolu güzel bir film, kahramanlık edebiyatı yapmadan sahneleri iyi hazırlanmış. Savaşta öyle şeyler oluyor ki, herşeyi biranda silip atıyor. Giriş kısmı ise filmin başlarken harikalar yaratcağını göstermektedir.

En İyi 10 Savaş Filmi Hangisi?

6. Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok 1930 (All Quiet on the Western Front)

Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok Savaş Filmi

Yönetmen: Lewis Milestone ‘dır. Milestone, bu filmi gayet güzel yönetmiş ve ortaya mükemmel ötesi bir film çıkarmış arkadaşlar. Şahsen izlediğimiz filmlerden bir hoşumuza giden film daha diyebiliriz. Mutlaka izlenmesi gereken, filmler arasında arşivinize eklemeniz lazım. Ailenizle bile izlerken çok etkileneceksiniz. Anti-militarist, anlam ve önemini hala koruyor. Erich Maria Remarque, eserinden sinemaya uyarlanmış halidir. I.Dünya savaşında gönüllü olarak orduya yazılan bir genç, alman askerinin başına gelenleri anlatıyor.

7. Zafer Yolları 1957 (Paths of Glory)

Zafer Yolları Savaş filmi

Yönetmen: Stanley Kubrick‘dır. Fransız genelkurmayı I.Dünya Savaşında çok fazla kaybın olacağı bir görev için şan peşindeki generali ikna eder. General’in görevi hezimetlendikten sonra, askerleri korkaklıkla suçlayarak onların idam edilmesini ister. Trajik olarak çok etkiliyici vede klasik ama çarpıcı bir film.

8. Full Metal Jacket 1987

Full Metal Jacket Savaş Filmi

Yönetmen: Stanley Kubrick‘dır. Aslında bu filmde, hoşumuza gidenler arasında konusu ise, zorbalık ile savaş eğitimi sırasında erin aklını kaybetmesinin dramını anlatıyor. Oldukça duygusal. Yönetmen, iki bölümde de savaşın insan ruhuna verdiği zararı anlatmaktadır. Savaşı, öncesi vede sonrası olarak insan ruhunu tüketen bir süreç olduğunu ele alır. Mutlaka izlemenizi tavsiye ediyoruz.

9. Ran 1985

Ran Savaş Filmi

Yönetmen: Akira Kurosawa‘dır. Kurosawa, bu filmde ortaçağ japonyasında geçen bir ‘Kral Lear’ uyarlaması yapmıştır. Hayatını savaşmakla geçiren yaşlı bir kral, ülkesini 3 oğlu arasında bölüştürerek sürekli barışı sağlayacağını düşünmektedir. Etkiliyici filmler arasında. 2 kardeş arasında, devamlı savaş başlamakta vede artık iktidarlığını kaybetmiş olup sözünü geçirememektedir. Genellikle konusu ise, kibir, iktidar ve yaşlılık üzerine bir trajedir. Ran, sadece görkemli savaş filmi değil, izlemeden anlayamazsınız, gitmeniz lazım.

10. Das Boot 1981

Das Boot Savaş filmi

Yönetmen: Wolfgang Petersen‘dır. Petersen’ın aslında bir çok güzel filmleri bulunmaktadır, sayısız imzası olan yönetmenin bu katrajındaki Das Boot tat verici bir tutku yaratmaktadır. Denizaltında, geçen film gayet hoş vede anlam yüklüdür. 1942 yılında atlantikte, görevli bir alman denizaltısının içinde geçen boğucu ve klostrofobik anlatımdır. Yönetmen bu filmde, yaşam ile ölüm arasında gidip gelen denizaltının içindeki gerilim ve heyecanı ustalıkla yöneterek izleyicilere sunmuştur. Filmi izleyiciye çok güzel yansıtmış, bir denizaltının nasıl bir mücadele verdiğini, filmin başarısından göstermiştir.

En İyi 10 Savaş Filmi Hangisi

Gidebileceğiniz 10 Harika Savaş Filmi

Yazımızında burda sonuna geldik, umarım içlerinde izlediğiniz filmleri seversiniz bizede burdan önerebileceğiniz başka içlerinde olmayan savaş filmlerini yorum bölümünden yazarsanız bilgilenmiş oluruz. Filmleri izledikten sonra yorumlarınızıda bizimle paylaşabilirsiniz. Yazımızı paylaşarak destek olmayı unutmayın. Soru ve şikayetleriniz için bize yorum bölümünden ulaşın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed