Engelli Askerlik Muafiyeti Nasıl Yapılır?

Engelli Askerlik Muafiyeti Nasıl Yapılır? Engelli Askerlik İşlemleri Nelerdir? Engelli Askerlik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler İle ilgili bilgiler…

Engelli Askerlik Muafiyeti Nasıl Yapılır? Engelli Askerlik İşlemleri Nelerdir?

Engelli Askerlik Muafiyeti Nasıl Yapılır
Sayfa İçeriği: Engelli Askerlik Muafiyeti Nasıl Yapılır

Engelli askerlik muafiyeti ile ilgili bir çok soru engelli bireylerin akılların da soru işareti bırakmaktadır. Yazımızın içeriğin de ise, siz değerli dostlarımız için engelli askerlik işlemleri vede engelli askerlik işlemleri için gerekli belgeleri derledik. Sizde yazımızın devamına giderek engelli askerlik muafiyeti hakkında tüm merak edilen bilgilere ulaşabilirsiniz. Peki engelli askerlik muafiyeti nasıl yapılır?

Kanunlar gereği bazı engelli bireyleri askerlikten muaf tutmak için engelli askerlik işlemlerini yapmanız gerekmektedir. Bir çok engelli birey askerlikten muaf tutulmaktadır. Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan vede Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek askerlik yapma zorunluluğuna sahiptir. Yalnız askerlik durumları bazı şartlar da ortadan kalkabilmekte. Özellikle de engelli bireyler için oldukça önemli olan askerlik muafiyeti durumları, genellik ile kişilerin sahip olduğu engel oranıyla alakalı olmaktadır. Askerlik yapma zorunluluğunu, devre dışı bırakabilecek olan yüksek engellilik durumları ile engelli bireylerin askerlik yapma yükümlülükleri ortadan kalkmaktadır. Yazımızın içeriğin de engelli askerlik işlemleri vede engelli askerlik muafiyeti ile ilgili tüm bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilir vede engelli askerlik işlemleri için gerekli belgeleri de öğrenebilirsiniz.

Engelli Askerlik İşlemleri Nelerdir?

Engelli Askerlik İşlemleri İçin Gerekli Belgeler

Sağlık raporu.
Sınıflandırma esas bilgi formu.
Nüfus cüzdanı.
Fotoğraflı yoklama belgesi. Üzeri soğuk damgalı vede geniş şeffaf bantla yapıştırılmış.
Askeri yükümlülere yoklamalarda uygulanacak olan sağlık durumu bilgi formu.

Engelli Askerlik Muafiyeti İşlemleri

Engelli Askerlik İşlemleri Nasıl Yapılır
Engelli Askerlik İşlemleri Nasıl Yapılır

Engelli askerlik muafiyeti işlemlerinin yapılabilmesi için ilk önce engelli bireyin e-devlet sitesi üzerinde yer alan asal yoklama sayfasına giriş yapması lazım. Bunun için de mutlaka e-devlet şifresinin olması gerekli. Engelli bireyin e-devlet şifreleri yoksa PTT üzerinden rahatlıkla alabilir vede ücreti 2 TL olarak güncellenmiştir. E-devlet şifresi bulunan engelli bireyler asal yoklama sayfası üzerinde yer alan formu doldurabilir.

E-devlet sitesi üzerinde bulunan asal yoklama sayfasındaki formu dolduran engelli birey, bağlı olduğu aile hekimliğine giderek, burada askerlik için muayene olmak zorunda. Aile hekiminin, kilo, boy vede kan alımından sonra alınan sonuçlar ile devlet hastanelerine iletilmekte.

Yapılmış olan muayene sonucunda verilen sevk raporları ile engelli bireyin de devlet hastanesine gitmesi lazım. Yalnız burada önemli olan esas durum aile hekiminin mevcut engeliniz ile ilgili devlet hastanesindeki doktorlara sevk yazmasıdır.

Devlet hastanesin de engelli birey, sağlık kurumu veznesine askerlik için engelli raporu almak istediklerini beyan etmek zorundadır.

Engelli Askerlik Muafiyeti

Beyan sonucunda buradan engelli bireye bir rapor verilecek olup, bu raporu ilgili doktorlara göstermeniz gerekecek. İncelemeler sonucunda burada bulunan doktorlar, TSK sağlık yönetmeliği kanununca engelli bireyin askerlik yapıp, yapamayacağına karar vermektedir.

Yapılan tüm işlemler tamamlanıp, yine aynı vezne üzerinden evrakların teslimi yapılır. Sonrasın da vezne tarafından engelli bireye heyet günü verilir. Askerlikten muaf durumunun karar verilmesi için sağlık heyetinin toplanması yapılır. Heyet sonrasında alınan karar, eğer askerliğe elverişli değil ise kişiler engelli askerlik muafiyetinden yararlanabilir.

Engelli Askerlik Muafiyeti Nasıl Yapılır, engelli askerlik işlemlerin de, engelli raporlarının geçerliliği yoktur. Bunun için engelli bireyin tekrardan hastaneye giderek, sağlık heyeti tarafından kontrolden geçmesi vede askerlik yapamaz hükmünün verilmesi lazım. Çürük raporu olarak da bilinen bu rapor alınması için yeniden hastaneye başvurulması gereklidir. Engelli askerlik muafiyet raporlarının teslim edilmesi gereken yer ise askerlik şubesidir. Teslim edildikten sonra TSK sistemi üzerinden askerlik muaf olarak sisteme geçmekte ve askerlik yükümlülüğü engelli birey için ortadan kalkmaktadır. Eğer sizin de engelli askerlik muafiyeti nasıl yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Engelli askerlik muafiyeti nasıl yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da engelli askerlik işlemleri yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; İdrarda Glukoz Nedenleri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed