Mercimek Nasıl Pişirilmeli?

Mercimek Nasıl Pişirilmeli? Mercimek Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Mercimek pişirme süresi ne kadar? İle ilgili merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Mercimek Nasıl Pişirilmeli? Mercimek Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mercimek Nasıl Pişirilmeli
Sayfa İçeriği: Mercimek Nasıl Pişirilmeli

Yeni yemek yapmayı öğrenen ev hanımlarının oldukça merak ettiği sorunlardan biri olan mercimek yemeğinin pişirme süresi ve dikkat edilmesi gerekenleri yazımızın içeriğinde hazırladık. Sizde yazımızın devamına giderek, mercimek pişirme süresi ne kadar? ve mercimek pişirirken dikkat edilmesi gerekenleri bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki mercimek nasıl pişirilmeli?

Mercimeğin insan sağlığına oldukça faydaları bulunmaktadır. Mercimek genellikle anavatan olarak, Mezopotamya vede çevresi olarak bilinmektedir. Mercimek tüm dünyada tarımı en önce başlamış bakliyatların en başında gelir. Türkiye’de üretimi yapılan mercimek ile bir çok farklı çorba çeşidinin yanı sıra yemek çeşitleri de yapılmaktadır. Mercimeğin kırmızısı, sarısı, yeşili hatta siyah renkli çeşitleri vardır. Mercimeği yapmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta da, doğru mercimeği seçmekten geçiyor. Çünkü marketler de satışı olan bazı mercimekler çok soluk renkte olup, taneleri düzensiz boyutlar da vede kırılmış olabilmektedir. Bu durum ise yapacağınız mercimek yemeğinin tadının lezzetsiz vede görüntüsünün de kötü olmasına neden olur. Mercimeğin normal pişmesi gereken süreyi de bu durum geciktirebilir. Sizde yazımızın devamına giderek mercimek pişirme süresi ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Mercimek Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mercimek Kaç Saate Pişer?

Her mercimek çeşidinin pişirme süresi değişiklik göstermektedir. Genellikle mercimeğin pişme süresi saklama vede yetişme koşullarına ve kalitesine göre olmaktadır. Yüksek sıcaklık da kurak coğrafyalar da yetişen mercimeğin dış kabukları suya dayanıklı hale gelebiliyor vede pişme süresi daha uzun olmaktadır. Bu tür mercimeği pişirirken mutlak düdüklü tencere tercih etmeniz gerekir. Çünkü ılık vede nemli ortam da uzun süre saklanan mercimekler de daha geç pişmektedir. Mercimek aslında diğer baklagillere göre pişirilmesi daha kolay ürünler arasındadır. Mercimek türüne göre en fazla yarım saat içinde pişmekte. Haşlar iken bir su bardağı mercimek için üç su bardağı su hesabı yapılabilir. Fazla suyu mercimekler piştikten sonra alabilirsiniz. Mercimeği kısık ateş de pişirirseniz, taneleri bütün kalır, yüksek ateş de kaynatırsınız kırılıp dağılmaya başlamaktadır.

Mercimek Pişirme Süresi
Mercimek Pişirme Süresi

Mercimek, protein bakımından en zengin besinler arasında yer almaktadır. Sağlıklı ve lezzetli olan bu baklagil besin değerini kaybetmemesi için doğru koşullarda pişirilmesi ve doğru pişmesi gerekmekte. Yeşil mercimeği pişirmeden önce mutlak ayıklama yapmalı ve sonrasında suda güzelce yıkamalısınız. Yapacağınız yemek önceden belli ise bir gün öncesinde suda bekletilmeli. Bunun için mercimekleri bir kaba koyun ve üzerine iki parmak geçecek kadar su ilave edin. Bir miktar tuz ilavesi de yapmayı unutmayın. Pişireceğiniz gün ise suyunu süzüp, tencere de pişirebilirsiniz. Bu işlem sayesinde mercimekler hızlıca pişmektedir.

Mercimek Nasıl Pişirilmeli, fransız mercimeği 25/35 dakika da pişer, kahverengi vede yeşil mercimekler 20/30 dakika arası pişer, Siyah beluga mercimeği 20/25 dakika arasında pişir ve kırmızı vede sarı mercimekler 15/20 dakika arasında pişmektedir. Sizin de eğer ki mercimek nasıl pişirilmeli, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Mercimek nasıl pişirilmeli, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da mercimek pişirirken dikkat edilmesi gerekenler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Engelli Askerlik Muafiyeti Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed