Engelli Bireylerin Araç Alımı Şartları Nelerdir?

Engelli Bireylerin Araç Alımı Şartları Nelerdir? Engelli Araç Alımı 2018, bir çok engelli bireylerin bu konu hakkında araştırmaları bulunmakta.

Engelli Bireylerin Araç Alımı Şartları Nelerdir? Engelli Araç Alımı 2018

Engelli Bireylerin Araç Alımı Şartları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Engelli Bireylerin Araç Alımı Şartları Nelerdir, Engelli Araç Alımı 2018, Araç Alımında Engelli İndirimi, Engelli Raporu İle Araç Nasıl Alınır, Engelli Araç İçin Gerekli Evraklar, Engelli Araç Alımı İçin Rapor Kaç Olmalı, Ötv İndiriminden Nasıl Yararlanılır, Ötv İndirimi Hesaplama, Özürlü İndirimi Hesaplama, Engelli Araç Alımı Şartları 2018, Engelli Araç Alımı Hesaplama, Engelli Araç Alımı 2018, Engelli Araç Alımında Son Durum, Engelli Araç Alımı Torba Yasa

ENGELLİ RAPORU İLE ARAÇ NASIL ALINIR

Engelli Araç Alımı 2018, bir çok engelli bireylerin bu konu hakkında araştırmaları bulunmakta. Engelli insanların son günlerde üzerinde durduğu, engelli araç alımı şartları vede engelli araç alırken istenen belgeler neler olduğu. Sayfamız da siz değerli kullanıcılarımız için hazırladığımız engelli bireylerin araç alımı şartları hakkında bilgileri bulabilir vede öğrenebilirsiniz.

Engelli insanlar için devlet onları sosyalleştirmek vede hayatlarını kolaylaştırmak için bir takım kolaylıklar vede fırsatlar sunmaktadır. Engelli bireyler, almış oldukları özürlü raporu ile ötv’siz araç satın alabilmektedir. Yani indirimli olarak araç satın alabilmektedirler. Tabi öncelikle, araç satın alınabilmesi için, %40 vede üzeri engelli bulunması gerekmektedir. Rapor oranı %40 altında olanlar, ötv’den yararlanamamaktadır.

ENGELLİ ARAÇ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

ENGELLİ ARAÇ ALIMI İÇİN RAPOR KAÇ OLMALI

Sürücü belgesi (Ehliyet)
ÖTV indirimine esas alacak sağlık kurulu raporu
MVT istisna bildirim formu ( Bu forum aracı aldığınız firma tarafından, vergi dairesine verilecek)

Engelli araç alımı için, faydalanılacak ötv indirimi rapor oranı %90 vede üzeri olanlar tamamından yararlanabilmektedirler. Eğerki araçı kendi kullanacak durumu yoksa, üçüncü derece yakınları vede özel şoförü kullanabilmektedir. ÖTV indiriminden kısmen yararlanablecek engelli bireyler ise, %40 üzeri olmanız gerekmektedir. %90 harici engelli raporları olanlar ise yalnızca ortopedik engelli bireyler ötv indiriminden yararnabilmektedirler.

Özel tertibatlı araç kullanacak ortapedik engelliler, araçlarına öncelikle proje çizilmektedir. Ehliyet düzenlemesinin de değiştirildiği için artık H sınıfı engelli ehliyeti, B sınıfı olarak değiştirildi vede ehliyetin arka yüzünde, belirtiler kodlar sayesinde ne gibi engelli bulunduğu, araçta ne gibi aparatların bulunduğu belirtilmektedir. Engelli bireyin ötv indiriminden aldığı arabayı, hem kendisi, hemde akrabası kullanabilmektedir. Kendilerine ait olmayan otomatik arabaları da kullanabilmektedirler.

ARAÇ ALIMINDA ENGELLİ İNDİRİMİ

%40 vede üzerinde engelli bireylerin ötv indiriminden yararlanabilmeleri için, araç satın almaya gitmeden önce engellerine yönelik raporun bulunduğuna emin olmaları gerekmektedir. Eğerki engelli raporunuz da, engelli araç kullanmaya bir sakıncası yoktur ibaresi yoksa, tekrardan eyete başvurup raporunuzu yeniletmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise engelli kişinin eğerki ehliyeti yoksa araç satın alamamaktadır. Ehliyet araç satın alırken gereklidir. Bu iki evrakları hazırladığınız da size yakın galeriye gidip, diğer gerekli evrakları galeri tarafından bildirilecektir.

%90 vede üzeri engelle sahip bireyler eğerki engelleri el veriyorsa, araçları kendileri kullanabilecekler ise %40 vede üzeri engelli bireylerin araç satın alma işlemleri üzerinden satın alabilirler. Eğerki araçı kendilerinin kullanmaya güçleri yok, kendileri kullanmayacaksa, ‘AĞIR ENGELLİ’ sınıfına girdikleri için satın aldıkları araçı birinci dereceden, üçüncü derece akrabalara kadar kullanılabilmektedir. %90 vede üzeri engelli de ehliyet şartı aranmamaktadır.

Engelli Bireylerin Araç Alımı Şartları Nelerdir, hakkında engelli bireylerin araç alımı şartları nelerdir yazımızdan öğrenebilirsiniz. Sizde eğerki engelli bireylerin araç alımı şartları nelerdir yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden yazabilir vede sayfamızı sosyal ağlarınız da paylaşarak arkadaşlarınızın da bilgisinin olmasını sağlayabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Burunda Şişlik Sebepleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed