Evde Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde Fırın Temizliği Nasıl Yapılır? Fırın Temizliğinde Ne Kullanılmalı?, Fırın hangi deterjanla temizlenir? İle ilgili bilmeniz gereken bazı bilgiler.

Evde Fırın Temizliği Nasıl Yapılır? Fırın Temizliğinde Ne Kullanılmalı?

Evde Fırın Temizliği Nasıl Yapılır
Sayfa İçeriği: Evde Fırın Temizliği Nasıl Yapılır

Mutfakta olmazsa olmaz elektrikli aletlerden biri de fırın vede ocaktır. Fırın ve ocak temizliğini yapmak için bazı püf noktaları sizler için derledik. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için fırın hangi deterjanla temizlenir? ve fırın temizliğinde ne kullanılmalı? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Evde fırın temizliği nasıl yapılır?

Fırın ılık iken, içini yarım limon ile ovunuz, daha sonra sabunlu su ile siliniz. Bu sayede fırını yorulmadan temizlemiş olursunuz. Eğer ki kendi kendini temizleyen fırınınız yok ise, en iyi yöntem düzenli olarak çözücülüğü yüıksek temizleyici ile temizlemektir. Fırın için özel üretilmiş vede içindeki ızgaralara kadar temas edip onları sarma özelliği gösteren köpük veya spreyleri tercih edebilirsiniz. İdeali temizleyiciyi uygulayıp, bir gece bekleyip sabah temizliğini yapmaktır. Randımanlı fırın temizği için, telleri söküp silip yeniden takmanızda gerekmektedir. Fırınınızın kapağında hiç kalıntı kalmadığından da emin olunuz. Çünkü temizleyicilerin içindeki kimyasallar fırın çalıştığında ısıyla tepkimeye girerek, sağlık için tehlikeli durumlar oluşturabilmektedir. Yazımızın devamına giderek fırın temizliği nasıl yapılır, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Fırın Temizliğinde Ne Kullanılmalı?

Ocak ve Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Ocak vede fırın da öncelik ile gıda kalıntılarını temizleyiniz. Eğer ki gazlı bir ocağınız var ise, ızgaraları kaldırınız. Kimyasalardan hoşanmıyorsanız, ılık sabunlu su ile ocağın üzerini siliniz. Daha sonra da çözücü özelliği olan sirke ile inatçı kirleri temizleyiniz. Ocak yüzeyi için de, özel olarak üretilmiş sprey bir yüzey temizleyici her zaman daha etkili sonuçlar vermektedir. Ocak düğmelerini, nemli bez ile temizleyiniz. Asla suda bekletmeyin. Çünkü suda bekletmeniz performanslarını etkileyebilmektedir. Fırın vede ocak temizli yapar iken, davlumbaz, set arası gibi bölümleri atlamayınız. Malzemelerine dikkat ederek temizlik malzemenizi belirleyiniz.

Fırın içi boş iken çalıştırmayınız. İlla denemek istiyorsanız, içine bir bardak su koyun vede bir dakika çalıştırınız. Su, mikrodalganın enerjisini emecek vede fırına zarar vermeyecektir. Fırını diğer ısıtma araçları ile yan yana koymayınız. Fırını ıslak vede nemli mekanlardan da uzak tutunuz. Hava giriş vede çıkış yerlerini asla kapatmayınız.

En Kolay Fırın Temizliği Yöntemi
En Kolay Fırın Temizliği Yöntemi

Fırın içindeki lekelerin üstüne, tuz dökünüz vede fırınınızı tuz kahverengi olana kadar ısıtınız. Daha sonra lekeleri nemli bir mutfak bezi yardımı ile kolayca temizleyiniz. Mikrodalga fırını ilk kullanım öncesi; içini yumuşak vede nemli bez ile siliniz. Mikrodalga fırın, tezgah üstü kullanım için tasarlanmıştır. Bu neden ile, fırınınızı düz vede sabit bir tezgah, masa veya mutfak sehpası üzerine yerleştiriniz.

Evde Fırın Temizliği Nasıl Yapılır, fırın içinde amonyaklı suyu dağıttıktan sonra, bir kaç saat fırının kapağını kapalı tutunuz. Amonyak, fırının içinde dağılarak, eski pişirimlerden kalan yağı vede yanıkları çözmektedir. Belirli bir süre bekledikten sonra, ılık bir bez ile tümj yüzeyi temizleyiniz. Eğer ki sizin de lavman ne zaman kullanılmalı, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Evde fırın temizliği nasıl yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da evde fırın temizliği nasıl yapılır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Lavman Ne Zaman Kullanılmalı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed