Lavman Ne Zaman Kullanılmalı?

Lavman Ne Zaman Kullanılmalı? Lavman Nasıl Kullanılır?, Lavman neden yapılır? Hakkında merak edilen bazı bilgileri yazımızda ayrıntılı olarak derledik.

Lavman Ne Zaman Kullanılmalı? Lavman Nasıl Kullanılır?

Lavman Ne Zaman Kullanılmalı
Sayfa İçeriği: Lavman Ne Zaman Kullanılmalı

Kalın bağırsağın, alt kısmı olan rektuma sıvı ya da gaz gönderilerek bağırsakları boşaltma vede uygulanacak test ya da tedavilere hastayı hazırlama işlemine lavman denir. Amaç ise bağırsakları boşaltmak, hasta kişiyi muayeneye hazırlamak ya da ilaç vermektir. Lavman, belirli tıbbi durumların tedavisinde etkili olsa da, düzenli kullanımı ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. İlgili riskler nedeni ile, yalnızca tıbbi gerekçeler ile lavman kullanılmalıdır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımız için lavman neden yapılır? ve lavman nasıl kullanılır? Soruları ile ilgili cevaplara ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Lavman ne zaman kullanılmalı?

Belirli sağlık problemlerinin tedavisine yardımcı olan lavman, bazı tıbbi prosedürler için gerekli adımı oluşturabilmektedir. Bununla birlikte, düzenli kullanım uzun vadeli sorunlara sebebiyet verebilir. Lavman kullanır iken, profesyonel tavsiyelere uyulmalıdır. Bağırsakların hassas olması nedeni ile, lavman kullanırken dikkatli olunmalı. Bakteriler bağırsağın dengesini bozabilir vede enfeksiyona neden olabilmektedir. Rektumun yaralanma da mümkün olabilmektedir. Bu nedenle talimatları dikkatlice izlemek vede nazik bir yaklaşım oldukça önemlidir. Tıp uzmanı, lavman verebilir ya da bir kişi evde lavman kullanabilir. Bir çok eczane lavman kitleri satmaktadır. Bu kit genellikle bir tüpe ya da nozüle bağlı torba veya başka tipte bir kaptan oluşmaktadır. Bu kap, bir yağ ya da müshilin olduğu bir sıvı barındırmaktadır. Yazımızın devamına giderek lavman talimatları, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Lavman Nasıl Kullanılır?

Lavman Talimatları Nelerdir?

Uzanmak için alanı, ideal olarak bir banyosu olan sessiz bir yer seçiniz. Havlu, zamanlayıcı vede lavman setini hazır bulundurunuz. Vücudun alt yarısındaki, tüm elbiseleri çıkarınız. Ellerinizi sabun vede sıcak su ile yıkayınız vede iyice kurulayınız. Yere bir havlu koyunuz vede sağ elinizi kullanıyorsanız vücudun sol tarafına, sol elinizi kullanıyor iseniz vücudunuzun sağ tarafına yatınız. Üstteki bacağınızın dizini bükün vede desteklemek için, dizin altına rulo bir havlu koyunuz. Kapağı lavman ağzından çıkarınız. Nozulun ucunu nazikçe anüse sokunuz vede rektuma 10 santimetre sokmaya devam ediniz. Sıvıyı kaptan boşalana kadar yavaşça sıkınız, daha sonra rektumdan yavaşça çıkarınız. Lavmanın etkisini göstermesini bekleyiniz. Bu, 2 dakikadan 1 saate kadar sürebilmektedir. Bağırsaklarınızı boşaltmak için, her zamanki gibi tuvalete gidiniz.

Lavman kullanımı için yeterli esnekliğe sahip herkes, evde lavman kullanabilir. Bununla birlikte lavman kullanımı bazı riskleri barındırabilir. Çok fazla sıvı kullanmak, bağırsakları germek ve çok sıcak ya da soğuk sıvı kullanmak gibi. Çok fazla sıvı kullanımında, vücut bir miktar sıvıyı içinde tutabilir vede uyarı vermeden serbest bırakabilmektedir. Bağırsakları germe durumunda, kolonun astarı yırtıldığında bir risk olan perforasyon olasılığını artırmaktadır. Çok sıcak ya da soğuk sıvı kullanımı durumunda, rahatsızlığa ya da ağrıya neden olur. Lavmandaki sıvı oda sıcaklığında olmalıdır. Önerilen miktarda oda sıcaklığında sıvı kullanılması vede çok sık lavman yapılmaması gerekir. Lavman nasıl yapılır, konusunda talimatları doğru biçimde uygulamak, lavman kullanımının güvenliği açısından oldukça önemlidir. Lavmanın türüne göre uygulama sonrasında 2 dakika ila 2 saat kadar bir bekleme süresi bulunmaktadır. Bu durum dikkate alınarak banyoya yakın olmak lazım. Lavman, acı verici olmamalıdır. Eğer ağrı var ise, durmalı vede tıbbi yardım alınmalıdır.

Lavman Hangi Durumlarda Kullanılır?

İlaç tedavisi,
Kabızlık,
Kanser taraması,
Kolonoskopi,
Ameliyat için hazırlık.

Lavmanlar bazı tıbbi durumların tedavisine yardımcı olabilmektedir. Bir kişiyi belirli tıbbi prosedürler için hazırlayabilir. Lavman kullanımı ile ilaç verilebilir. Bu, özellik ile inflamatuar bağırsak hastalığı gibi kolonu etkileyen sağlık sorunlarının tedavisine yardımcı olur. Bunun nedeni, rektumdaki kan damarları ağının ilacı vücuun diğer bölgelerine hızlı şekilde taşıyabilmesidir. Lavman kullanımı, şiddetli kabızlığın tedavisine yardımcı olabilir. Kabızlık için, iki ana lavman türü bulunur. Bunlardan ilki, dışkının hızla geçmesine yardımcı olmak için bağırsakları yağlar. İkincisi ise, vücutta daha uzun süre kalan tutma lavmanıdır. Tutma lavmanı genellikle yağ bazlıdır vede vücuttan geçişini kolaylaştırmak için dışkıyı ıslatır. Bununla birlikte kabızlığı tedavi etmek için, düzenli lavman kullanımı sağlık sorunlarına neden olur. Kabızlığı çözmenin daha kalıcı bir yolu yaşam tarzı değişiklikleridir.

Lavman Hangi Durumlarda Kullanılmaz
Lavman Hangi Durumlarda Kullanılmaz

Baryum lavmanı, bağırsak ya da kolon kanserini kontrol etmeye yardımcı olur. Lavman bağırsağı boşaltır vede diğer sıvı baryumu rektuma koymaktadır. Bu, bağırsakların net görüntülerini vermek için, bir röntgende ortaya çıkmaktadır. Kolonoskopi, rektum ya da bağırsağın sağlığını kontrol etmek adına, küçük bir kameranın kullanılmasıdır. Bu işlemden önce, bağırsağın boş olması lazım. Prosedürden önce hastanın diyetini sınırlaması lazım. Doktor ayrıca bağırsağın boş olduğundan emin olmak için, bir lavman reçete yazabilir. Rektum, kolon ya da bağırsak ameliyatlarından önce, genellikle boş bir bağırsağa sahip olmak lazım. Bir kişinin ameliyattan önce evde lavman kullanması gerekebilir ya da hastanede lavman verilebilir.

Lavman Güvenliği Nasıl Olmalı?

Lavman kitini güvendiğiniz, eczaneden alınız. Ev yapımı kitlerden kaçınınız. Kabızlık için düzenli bir tedavi olarak lavman kullanmak sağlık sorunlarına neden olur. Vücut dışkı çıkarmak için, lavmanlara bağımlı hale gelebilir vede bağırsaktaki kaslar zamanla zayıflayabilmektedir. Doğal olarak dışkı çıkarmak zorlaşabilir vede bazı durumlarda lavmanın aşırı kullanımı idrar kaçırmaya da neden olur.

Lavman Ne Zaman Kullanılmalı, eğer ki lösemi gibi bir hastalık nedeni ile bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler, bakterilerin vücuda girme riski nedeni ile lavman kullanmamalıdır. Zayıflamış bağışıklık sistemine sahip bir kişi, bir enfeksiyon ile tam olarak savaşamayabilir. Alt bağırsağın en ucunun vücuttan çıktığı rektal prolapsusu olanlar lavman kullanmaktan kaçınmalı. Eğer hemorodiniz var ise, lavman kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bağırsak tıkanıklığı ya da kolon ameliyatı geçirmiş bir kişi, bağırsak delinmesi riski artar vede lavman kullanmaktan mutlaka kaçınmalıdır. Doğumdan önce, lavman kullanılması tavsiye edilmez. Eğer ki sizin de lavman ne zaman kullanılmalı, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Lavman ne zaman kullanılmalı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da lavman ne zaman kullanılmalı, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Tükürük Bezi Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed