Evde Kedi Beslemenin Faydaları Nelerdir?

Evde Kedi Beslemenin Faydaları Nelerdir? Kedi Beslemenin Faydaları, Evde kedi beslemenin kanıtlanmış faydaları hakkında bilmeniz gerekenler yazımızda.

Evde Kedi Beslemenin Faydaları Nelerdir? Kedi Beslemenin Faydaları

Evde Kedi Beslemenin Faydaları Nelerdir
Sayfa İçeriği: Evde Kedi Beslemenin Faydaları Nelerdir

Evde kedi beslemenin bilimsel olarak kanıtlanmış faydalarını sizler için yazımızın içeriğin de ayrıntılı olarak düzenleyip, derledik. Siz de değerli dostlarımız için hazırlamış olduğumuz evde kedi beslemenin kanıtlanmış faydaları vede kedi beslemenin faydaları ile ilgili soruların cevaplarını bulabilirsiniz. Peki Evde kedi beslemenin faydaları nelerdir?

Araştırmalara göre evde kedi beslemenin, kişi üzerinde sadece psikolojik değil, fiziksel sağlık olarak da bir çok faydası vardır. Çocuklu aileler de, çocukların sakin vede stressiz olduğu görülmüştür. Kedi sahibi olunmasa bile, internet üzerinden kedi videolarının bile kişiye enerji vede mutluluk verdiği belirtilmiştir. Yazımızın devamına giderek evde kedi beslemenin kanıtlanmış faydalarını ayrıntılı olarak bulabilir ve öğrenebilirsiniz.

Kedi Beslemenin Faydaları Nelerdir?

Evde Kedi Beslemenin Kanıtlanmış Faydaları

Kedinin mırlamasının insan sağlığına etkisi,
Stresi azaltır,
Kişinin hayat kalitesini artırır,
Kedilerin kaliteli vede huzurlu uyku uyumada etkisi,
Kedilerin tansiyon düşürücü etkisi vardır,
Kediler kişinin bağışıklık sistemine güç kazandırır,
Kediler hayatınızı kurtarabilir,
Kediler evinizi haşerelerden koruma görevini üstlenir,
Kediler kişinin kalp sağlığını korumaya yardımcıdır,
Kediler kişinin ruh halini iyileştirir ve depresyonu giderir,
Kediler kişiye yalnızlık hissettirmez.

Kediler oldukça güçlü hislere sahiptir. Kediler hislerinin kuvvetli olmasının yanı sıra, sese vede kokuya da aşırı derece duyarlı hayvanlardır. Araştırmalara göre evde kedi besleyen kişinin evin de, gaz borusu sızdırmaya başlamış ve kedi bunu anlayıp sahibini uyandırmıştır. Evde kedi beslemenin faydaların dan biri de, doğal böcek öldürücü olmalarıdır. Bir çok ev kedileri, evde sinek ve örümcek gibi haşereleri yok etmektedir. Bunları yaparken de, oldukça zevk alırlar. Stres, insan hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Evde kedi beslemenin faydaları arasın da, kişinin stresini azalttığı da belirtilmiştir. Evde kedi beslemek stresi azalttığı için, kardiyovasküler hastalıklar gibi bir çok hastalığın riskini de en aza indirmektedir. Araştırmalara göre, evde kedi beslemenin çeşitli kalp hastalıkları riskini yaklaşık olarak %30 oranın da azaltığı belirtilmiştir.

İnsanlar sevdiği birini kaybettiğin de, tarifi olmayan acılar yaşamaktadır. Bu acıyı azaltmanın vede insanın kendisini iyi hissedebilmesinin yollarından biri de evcil hayvan sahibi olmaktır. Kediler ise hisleri çok kuvvetli hayvanlardır. Kişinin zor anların da sosyal destek görevi görmekteler. Sevdiği kişileri kaybeden kişi, kedi sahibi olduktan sonra kendisini çok daha iyi hissettiğini dile getirmiştir. Kedilerin hisleri oldukça kuvvetlidir. Evde yalnız olduğunuz da, sizi yalnız hissettirmez, üzgün olduğunuzu anladığınız da size varlığını hissettirerek mutlu olmanızı sağlamakta. Yalnız olduğunuz da, kedinizi kucağınıza alarak okşayıp, oyun oynayarak ya da onunla konuşabilirsiniz. Çünkü araştırmalara göre kedi besleyen kişiler yalnızlıklarını kedileriyle birlikte giderdiğini belirtmişlerdir.

Evde Kedi Beslemenin Faydaları İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Evinde kedi besleyen insanlar, kedileri ile vakit geçirir iken günün güzelleştiğini söylerler. Araştırmalara göre kedi besleyen kişiler de stres vede kaygının daha az olduğu belirtilmiştir. Kedi mırlaması sadece kişiye huzur vermez, aynı zaman da kişinin sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir. Araştırmalara göre kedi mırlaması, kişinin sinirini yatıştırıp kişiye dinginlik vermektedir. Beyin de oksijen üretimini çoğalttığı için, kişi de daha fazla mutluluk hormonu salgılanmasını da sağlamaktadır. Araştırmalara göre kedi besleyenlerin, diğer insanlara göre psikolojik olarak daha iyi hissettikleri yönündedir. Evde kedi besleyenlerin çok daha mutlu, özgüvenli vede daha az gergin oldukları belirtilmiştir. Bununla birlikte kişinin hayatın da yaşadığı problemlerle daha iyi yüzleştiği de görülmüştür.

Araştırmalara göre, kedi sahiplerinin, diğer kişilere göre daha rahat uyuduğu vede uyku kalitesini artırdığı belirtilmiştir. Evde beslenilen kediniz ile birlikte uyumak, sizi psikolojik anlam da iyi hissettirir, böylelikle sakin kafayla uyuyarak daha verimli uyku uyumanızı sağlar. Evde kedi beslemenin psikoloji anlam da faydası olduğu gibi, fiziksel sağlık yönde de faydası vardır. Araştırmalara göre, kediyi sevmenin, okşamanın vücudu sakinleştirdiği vede kalp atış hızını düşürdüğü belirtilmiştir. Kalp atışını düşürmesi ile bağlantılı olarak, kan basıncını düşürmektedir. Evde kedi besleyen kimsenin, insanlar ile iletişimi artmaktadır ve depresyona girmezler. Bununla birlikte kedisi ile oyun oynadığı için vücudu mutluluk hormonu salgılar vede böylelikle yüzünden gülümseme eksik olmaz. Kedi beslemek kişiyi, hem fiziksel, hem de psikolojik anlam da mutlu hissettirdiği için bağışıklığı da düşmez. Bu nedenle de bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır.

Evde Kedi Beslemenin Faydaları Nelerdir, evde kedi besleme ile ilgili yazımızın içeriğin de faydalarına ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Eğer ki sizin de evde kedi beslemenin faydaları nelerdir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Evde kedi beslemenin faydaları nelerdir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da evde kedi beslemenin kanıtlanmış faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Okullar Ne Zaman Ara Tatil Yapacak?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed