Kudret Narı Nasıl Tüketilir?

Kudret Narı Nasıl Tüketilir? Kudret Narının Faydaları Nelerdir? Kudret narı nedir? İle ilgili bilinmesi gereken bazı bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kudret Narı Nasıl Tüketilir? Kudret Narının Faydaları Nelerdir?

Kudret Narı Nasıl Tüketilir
Sayfa İçeriği: Kudret Narı Nasıl Tüketilir

Kudret narı ile ilgili bir çok merak edilen soruları yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için derleyip hazırladık. Siz de yazımızın devamına giderek kudret narı nedir? ve kudret narının faydaları nelerdir? Sorularının cevaplarını ayrıntılı olarak bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Kudret narı nasıl tüketilir?

Kudret narı Asya ülkelerin de yüzyıllardır tüketilen sebze türüdür. Bilimsel araştırmalar ile keşfedilen kudret narı, benzersiz özellikleri ile günümüz de çeşitli kaynaklar da mucize bitki olarak geçmektedir. Bir çok sayısız faydaları bulunan bu sebzenin, farklı branşları temsil eden pek çok uzmanlar tarafından tavsiye de edilmektedir. Kudret narının kendine özgü görünümü vede tadı vardır. Kudret narı sebzesi genel de acı tadı vardır. Bu yüzden tek başına tüketimi de tercih edilmiyor. Kudret narı yaygın olarak çiğ karışımlar ya da farklı pişirme yöntemleri ile hazırlanarak tüketilmektedir. Bu sebzenin anavatanı Doğu Hindistan olarak bilinmektedir. Bunun ile birlikte sebze, tropikal kuşak da yer alan diğer bölgeler de vede Akdeniz iklimine sahip olan ülkeler de yetişmektedir. Başlıca yetişen ülkeler; Türkiye, Karayipler, İltalya, Asya’nın tropikal iklime sahip bölgeleri vede Tropik Afrika ülkeleri. Siz de yazımızın devamına giderek kudret narı ile ilgili merak ettiğiniz tüm her şeye ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz.

Kudret Narı Hangi Ülkede Yetişir?

Kudret Narı Nedir?

Kabakgiller ailesinden olan kudret narı, yeşil ya da sarı renkte olan sebze türüdür. Dikenli dış yüzeye sahip kudret narı, iç bölgesin de nar tanelerine benzeyen kırmızı çekirdekler yer almaktadır. Salatalık gibi uzun vede ince şekle sahiptir. Olgunlaştığın da ise 8 ile 15 santimetrelik büyüklüğe ulaşmaktadır. Çekirdekleri de nara, kıyasla daha seyrek yapıya sahiptir. Çekirdekleri genellikle nohut ile fasulye arası büyüklükte olabilmektedir.

Kudret narı, karela olarak da bilinmektedir. Zengin antioksidan kaynağı sayesin de, bol miktar da vitamin vede mineral barındırmaktadır. Düşük kalorisi vede oldukça yüksek olan besin değeriyle, vücut için sayısız faydaları vardır. Vitamin vede mineral zenginliği bulunan kudret narının, düzenli tüketildiğin de vücutta ki tüm sistemleri destekleyerek normal işleyişlerinin korunmasına destek vermektedir. Bu sistemlerin yanı sıra cilt, tırnak ve saç olarak da fayda sağlamaktadır. İçeriği vede etkileri bakımından vücutta doğal multivitamin vede multimineral etkisi sağlamaktadır. Araştırmalara göre kudret narın da insüline benzer bileşen olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle de diyabet için gerek ilaç ham meddesi, gerek ise alternatif çözüm olarak tercih edilmektedir. Asitliği düzenleyici vede yatıştırıcı özelliği de bulunan bu sebzenin, halk arasın da mide vede kudret narı da birlikte kullanılıyor. Sindirimin yanı sıra solunum, dolaşım, boşaltım, iskelet vede bağışıklık sistemlerine de çok yönlü etki ederek, birden fazla besinin sağlayacağı tesiri tek başına karşılamaktadır.

Kudret Narının Kullanımı

Kudret narı çekirdeklerini temizleyin ve küçük dilimlere ayırın. Yaprakları ile birlikte balın içinde biraz bekletin. Kudret narı tatlısı ismi ile de bilinen bu karışım 21 gün ile 6 ay arası bekletilerek doğrudan tüketilebilir. Ballı kudret narının hazırlanışına benzer şekilde, saf zeytinyağı ile de karışım yapılmaktadır. Bu iki yöntem, vücut için hem beslenme amacı ile, hem de harici olarak tercih edilmektedir. Limon suyu, su, tuz vede zencefil, zerdeçal tozu ile blenderdan geçirilerek kudret narı suyu hazırlanabilir. Güneşte kurutma, baharatlar ile marine etme, tuzlu suda kaynatma vede yoğurt ile karıştırma gibi yöntemler ile acı tadından arındırılarak yemekler de yenebilir. Çekirdekleri işlenerek kudret narı yağı ya da kudret narı macunu da yapılabilir. Farmakoloji de kudret narı şurubu, ilaç ya da takviye edici gıda yapımın da kullanılmaktadır.

Kudret Narı Nasıl Yenir?

Bu sebzeyi doğrudan tüketmek isteyenler, tadı önce çeşitli yöntemler ile dengelenerek diğer besinler ile birlikte buğulama, kızartma ve haşlama gibi yöntemler ile hazırlanabilmektedir. Yalnız Türk damak tadına uyumlu vede kolay tüketim için daha çok ballı vede zeytinyağlı karışım olarak yenmektedir. Ballı ve zeytinyağlı kudret narı, ağzı kapalı cam kavanoz da en az, 21 gün bekletildikten sonra yumuşak kıvamlı hal almaktadır. Bekleme esnasın da kudret narının faydalı bileşenleri de bal ya da zeytinyağı ile etkileşime geçerek tesirini artırmaktadır. Bal ile hazırlanan karışım diyabet hastalarına tavsiye edilmez. Yalnız ballı ve zeytinyağı kudret narı tarifleri arasında en rahat ve kolay tüketim yöntemleridir.

Kudret narı sebzesini tüketmeden önce alerji testi yaptırılmalıdır. Kesinlikle bu sebzeyi ilaçlarla birlikte tüketmeyin. Sebzenin kanıtlanmış etkilerinden dolayı, hamileler tarafından, tüketimi de bazı risklere neden olabilir. Bu yüzden pek çok olasılığa karşılık, tüketmeden önce doktora danışmanız da yarar var.

Kudret Narı Nasıl Tüketilir, olası yan etkilerinin meydana gelmemesi için, kudret narı ile hazırlanacak karışımların günde 2 ile 3 tatlı kaşığından fazla tüketilmemesi tavsiye edilmez. Sabahları aç karına vede yemek öncesi birer kaşık yenen zeytinyağlı veya ballı kudret narı karışımının, sadece 12 yaşından büyük bireyler tarafından tüketilmesi önerilmektedir. Eğer ki sizin de kudret narı nasıl tüketilir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kudret narı nasıl tüketilir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla da paylaşarak, arkadaşlarınızı da kudret narı nedir yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Oil Pulling Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed