Fotoğrafçılar İçin Mavi Saat Hangi Zamanı Kapsar?

Fotoğrafçılar için Mavi Saat Hangi Zamanı Kapsar? Mavi Saat Nedir? Fotoğrafçılar için mavi saat ne işe yarar? İle ilgili bilinmesi gerekenler yazımızda.

Fotoğrafçılar İçin Mavi Saat Hangi Zamanı Kapsar? Mavi Saat Nedir?

Fotoğrafçılar için Mavi Saat Hangi Zamanı Kapsar
Sayfa İçeriği: Fotoğrafçılar için Mavi Saat Hangi Zamanı Kapsar

Günümüz de son zamanlar da en çok merak konusu olan mavi saat ile ilgili fotoğrafçılar bir çok araştırma yapmaktadır. Günümüz de bir çok kişi altın saat fotoğrafçılığını duymuştur. Yalnız mavi saat aynı değilmiş gibi algı olmaktadır. Yazımızın içeriğin de fotoğrafçılar için mavi saat nedir? ve Mavi saat nedir? Soruları ile ilgili bilgileri bulabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki fotoğrafçılar için mavi saat hangi zamanı kapsar?

Güneş ufkun altın da iken, gün doğumundan hemen önce vede gün batımından hemen sonra atmosferin ışıklandırma durumunu tanımlayan terime mavi saat denir. Tan ya da şafak ve akşam alaca karanlığı olarak da bilinmektedir. Atmosfer saçılma etkisi nedeni ile çeşitli mavi renkler göstermektedir. Mavı ışık kısa dalga boyundan dolayı daha fazla saçılmaktadır. Güneşin ufkun altındaki konumu nedeni ile mavi olmayan, dağılmamış ışığın geçebileceği ortam oluşamaz vede bu neden ile uzayda kaybolmaktadır. Mavi saat renk tayfı özellikle güneş ufkun dört ile sekiz derece altında iken kendini göstermektedir. Bu neden ile hem deniz alaca karanlığına, hem de sivil alaca karanlığın da karşılaşılmaktadır. Yazımızın devamına giderek mavi saat ile ilgili bir çok bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Mavi Saat Hangi Saat Diliminde Başlıyor?

Mavi Saati Doğru Kullanma

Mavi saatin başlangıcı, bitişi vede süresi mevsime vede enleme göre belirlenmektedir. Güneşin ufkun altın da sekiz ile dört derece arasında hareket etmesi için geçen süre, ekvatora ne kadar yakın olduğu ile alakalıdır. Tüm fotoğrafçıların mavi saatler de çekim yapmayı tercih etmesinin bir kaç nedeni bulunmaktadır. Çoğu da kesinlikle duygular ile alakalıdır.

Mavi saat için erken kalkın. ISO’yı düşük tutun ve doğru diyaframı seçin. Tripod kullanmayı ihmal etmeyin ve Raw’da çekim yapın. Yapay ışık kaynağını kullanın. Yansımaları kullanmaktan vazgeçmeyin ve hareketi yakalayın. Silüet oluşturun.

Fotoğrafçılar İçin Mavi Saat Hangi Zamanı Kapsar, mavi saat etkileyici silüetler oluşturmanıza imkanlar tanır. Arka ışık daha parlak olacağı için bir silüeti yakalamak için en iyi zaman sivil alaca karanlık dönemidir. Eğer ki sizin de fotoğrafçılar için mavi saat hangi zamanı kapsar, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Fotoğrafçılar için mavi saat hangi zamanı kapsar, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için, onlarla paylaşarak arkadaşlarınızı da mavi saat ile ilgili bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Sinovac Aşının Yan Etkileri Nelerdir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed