Göl Soğanı Hangi Alanlarda Kullanılır?

Göl Soğanı Hangi Alanlarda Kullanılır? Göl Soğanı Ne İşe Yarar?, Göl soğanı nedir? Hakkında merak edilen bazı bilgileri yazımızda derledik.

Göl Soğanı Hangi Alanlarda Kullanılır? Göl Soğanı Ne İşe Yarar?

Göl Soğanı Hangi Alanlarda Kullanılır
Sayfa İçeriği: Göl Soğanı Hangi Alanlarda Kullanılır

Göl soğanı, erdemik bitkilerdendir. Bu bitkiler içerisinde bulunmaktadır. Özellik ile ilaç yapımında tercih edilen önemli bitkiler arasındadır. Yazımızın içeriğinde, siz değerli dostlarımzı için hazırlamış olduğumuz gül soğanı nedir? ve gül soğanı ne işe yarar? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Göl soğanı hangi alanlarda kullanılır?

Göl soğanı, sulak alanlarda yetişmektedir. Soğan çapı 7,5 cm ve üzerinde olanları kotaya tabi olarak ihracatı yapılabilmektedir. İstenilen büyüklüğe 4 ila 5 yıl arasında gelmektedir. Ülkemizde Kocaeli, Samsun, İstanbul, Bursa, Konya ve Sakarya’da yaygın olarak doğal florada bulunmaktadır. Göl soğanı alzheimer hastalığını önleyen ilarlarda, ham madde olarak tercih edilmektedir. Bu neden ile her an nesli tükenebilecek bitkidir. Bu bitkilerin yıl içinde 4 milyondan fazla tüketilmesi de yasaktır.

Göl soğanı, Alzheimer hastalığı tedavisinde ilaç yapımında tercih edilen bitki türlerindendir. Göl soğanı sulak bölgelerde yetişmektedir. Türkiye’de Kuzey Anadolu başta olmak üzere Samsun, Marmara, Konya ve Erzurum gibi illerde doğal olarak yetişmektedir. Göl soğanı, Nisan ayında, 1 ay kadar süre çiçeklerini açar vede 1 ayın sonunda solmaya başlamaktadır. Yazımızın devamına giderek göl soğanı hangi alanlarda kullanılır, ile alakalı daha fazla bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz.

Göl Soğanı Ne İşe Yarar?

Göl Soğanı Kullanım Alanları

Göl soğanı, içeriğinde amarylldaceae alkoloidleri barındırır. Bu sayede tıp alanında başta Alzheimer olmak üzere çocuk felci tedavisinde de tercih edilmektedir. Diğer sinir sistemi hastalıklarında da göl soğanı bitkisi kullanılmaktadır. Dolayısı ile göl soğanı tıp alanında çok önemli yere sahiptir. Göl soğanı bitkisi, doğada toplanır ve ihracat edilmektedir. Yılda yaklaşık olarak 4 milyon adet göl soğanı ihracatı yapılmaktadır. En çok ihracat edilen ülke de Bulgaristan’dır. Çünkü Bulgaristan’da göl soğanını işleyecek alkoloid fabrikası yer almaktadır. Burada bu soğanlardan ilaç elde edilmektedir.

Göl soğanının bazı zararları da bulunmaktadır. Mesela; Bu bitki, göllerin nehirlerdeki suyunu iyice sıkıştırarak, bölgenin buharlaşma potansiyelini artırmaktadır. Bu durum ekolojik sistemin denge ve denge bozulmasına da yol açabilmektedir. Bitkinin aşırı sıkıştırılması, nehirlerdeki kirliliği ve havzaların ekolojik dengeyi bozmasına da yol açabilmektedir. Göl soğanı, gölden hareket eden bazı türlerin hareketlerini engelleyebilmektedir. Mesela; Göl soğanı, su ürünlerinin gölün diğer tarafına geçişini engeleyebilmektedir.

Göl Soğanı Nerede Yetişir
Göl Soğanı Nerede Yetişir

Göl soğanı, toprağın nemini tutmaya yardımcı olmak adına, özellik ile oldukça önemlidir. Bu bitkinin toprağı koruduğu ve toprak erozyonuu önlediği bilinir. Bitkinin toprağın sızıntısını emmesi ve işlemesi ile toprak ile birlikte toprak üstü çamurunu da kontrol altına almasına yardımcı olmaktadır. Göl soğanı, nehirlerdeki biyolojik çeşitliliği arttırmak adına da, çok önemlidir. Bitki, tarım alanlarının çevresindeki biyolojik çeşitliliği arttırmak adına tercih edilmektedir. Bu bitki, nehirlerin önünde ve arkasında büyük miktarlarda karbon dioksit emisyonuna karşı savaşmada oldukça önemli yere sahiptir.

Göl Soğanı Nasıl Kullanılmalı?

Göl soğanı, havzaların temizliği, toprak koruması ve biyolojik çeşitliliğin arttırılması için tercih edilmektedir. Tarım alanlarına göl soğanı eklemek, toprağın erozyonunu önlemek adına çok etkilidir. Toprak erozyonu önlemek adına, özellik ile toprak ile oluşan çamurun yayılmasını önlemek adına göl soğanı tercih edilmektedir. Göl soğanı, özellik ile tarım havzalarının kirliliğini azalmak adına tercih edilmektedir. Tarım havzalarındaki kirliliğin azaltılması adına, bitki tarım havzasının çevresinde yetiştirilmektedir. Bitki suyu sızdırmaz hale getirmek adına da kullanılmaktadır.

Göl Soğanı Hangi Alanlarda Kullanılır, eğer ki sizin de göl soğanı hangi alanlarda kullanılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Göl soğanı hangi alanlarda kullanılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı göl soğanı hangi alanlarda kullanılır, hakkındaki bilgiler yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kağıt Kesiği Neden Acıtır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed