Google Arama Motorundan Aşık Veysel İçin Büyük Jest

Google Arama Motorundan Aşık Veysel için Büyük Jest, Google, 24 Ekim tarihinde doodle olarak halk ozanı Aşık Veysel’in 25 Ekim doğum tarihini unutmadı!

Google Arama Motorundan Aşık Veysel İçin Büyük Jest..

Google Arama Motorundan Aşık Veysel için Büyük Jest
Google Arama Motorundan Aşık Veysel için Büyük Jest

Google arama motoruna giren kullanıcılar Aşık Veysel‘in doodle olarak karşılarında görünce tebessüm ile hüzün dolu anlar yaşadılar.

Google’in halk ozanı Aşık Veysel‘in, 123. doğum günü için büyük jest yaparak, anasayfasında doodle olarak logo yaptı. Aşık Veysel‘in logosunda, bağlama çalarken, kilim motiflerinede yer verilmiş.

Logo’un üzerine tıkladığınızda, halk ozanı Aşık Veysel’in hakkında bilgiler vede türkülerinin sayfa linkleri karşınıza gelmektedir.

Lakabı Aşık Veysel olan, ünlü halk ozanı, Veysel Şatıroğlu 25 Ekim 1894 yılında Şarkışla‘da hayata gözlerini açmıştı. Annesinin ismi ‘Gülizar’, babasının ise ‘Ahmet’ olan ünlü halk ozanı Aşık Veysel’in 2 tane kız kardeşi vardır. İki kız kardeşinin yaşamları, yörede yaygınlaşan çicek hastalığından vefat ettiler. Aşık Veysel‘de 7 yaşında yakalandığı bu hastalık sonucu gözlerinin ikisinide kaybetti.

Aşık Veysel Kimdir?

Gözlerini kaybeden ünlü ozan, oyalanması için babasının aldığı bağlama ile vakit geçirdi. Daha sonra diğer ozanların türkülerini çalmaya başladı. 1930 yıllarında Sivas Maarif Müdürü olarak görevde olan, ‘Ahmet Kutsi Tecer’ beyle tanıştı. Aşık Veysel‘e verdiği destekle bir çok il’i dolaşmasına vesile oldu.

Aşık Veysel Kimdir
Aşık Veysel Kimdir

Yurdun her yerini dolaşarak bir dönem, köy Enstitülerinde saz hocalığı yapan Aşık Veysel bir çok müzisyenler “Selda Bağcan, Gülden Karaböcek, Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar” gibi 1970 yıllarda Aşık Veysel‘in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladılar. Doğduğu yer olan Şarkışlı‘da her yıl ünlü halk ozanı Aşık Veysel için şenlikler düzenlenmektedir.

Yalın türkçesiyle yazdığı şiirlerinde, yaşama sevincini, hüzünü, iyimserlikle, umutsuzluğu iç içe yansıtmıştır. Doğa ile ilgili, toplumsal olaylar, din vede siyasete ince eleştiriler yaparak yönelttiği şiirleride yazarak bir çok eser bırakmıştır. Başlıcaları ise, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) kitaplarında yer verilmiştir.

Aşık Veysel Doğum Yıl Dönümü
Aşık Veysel Doğum Yıl Dönümü

Ünlü halk ozanı Aşık Veysel 21 mart 1973 yılında akciğer kanserine yakalanarak hayatını kaybetti. Sevenlerini büyük yaşa boyan, halk ozanı geride bıraktığı eserleri ile gönüllerde bitmeyecek sevgisini emanet etti.

Google Arama Motorundan Aşık Veysel İçin Büyük Jest, Bildiğiniz üzere google’in doodle uygulamaları dünyada olan tüm özel günleri, önemli olayları, tatilleri, kültürel olayları vede tarihte yer alan önemli olayları bizlere bu uygulamada sunarak siz değerli dostlarımızın dikkatini çekmeyi amaçlamaktadır. Eğer ki sizde bu yazımızın faydalı olduğunu düşünüyorsanız, arkadaşlarınızında haberdar olup bilgi sahibi olması açısından paylaşın. Sorunlarınızı bize yorum bölümünden yazmaktan çekinmeyin, hertürlü sorunlarınızı bize yazın.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Facebook Ekranı İkiye Bölmek İçin Yeni Özellik Getiriyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2023 Kardesiz Blog Designed