Google Url Kısaltmasındaki İstatistikleri Öğrenme

Google Url Kısaltmasındaki İstatistikleri Öğrenme

Google, servislerinde herkesin bildiği gibi link kısalttıktan sonra nasıl bakılacağını bilmemektedir. Bunun bir çok sebebi olmasına rağmen, bir çok uğraş ile o url’i kaç kişi tıkladığını link sahibi bilmemektedir, bunun gibi sorunların çok olmaması için sizlere URL kısaltmada ki istatistikleri nasıl öğreneceğinizi anlatacağız.

Diyelim ki uzun bir linkiniz var bu sizin için kısalması lazım vede işte tam burda google url kısaltma devreye girmektedir. Eskiden google link kısaltma‘da istatistik özelliği yoktu. Gün geçtikce google url kısaltma serviside, bit.ly gibi istatistik özelliğini devreye soktu.

Kısaca; linkini kısalttığınız url’iz artık size özel istatistik sunarak linkinizi kaç kişi tıklamış bu linki, nerden açılmış, hangi tarayıcı olduğunu size gösterecektir.

Googlenin, link kısaltma servisi ise, goo.gl adresinden yapabilirsiniz.

Şimdi gelelim kısaltmış olduğunuz link adresinin istatiklerine nasıl bakacağınıza… Aslında çok kolay bir yöntem, hiç bir kullanıcı adı filan girmeden öğrenebilirsiniz tüm istatikleri görebilirsiniz.

Kısaltmış olduğunuz adres şöyle olsun;

google-link-kısaltması

“http://goo.gl/wPei9V” örnek resimde belirttiğimiz gibi kısaltmış olduğunuz link adresine ne kadar ziyaretçi gelmiş, istatistiklerini görmek için istediğiniz bir tarayıcı aracılığı ile yapacağınız işlem ise, kısaltmış olduğunun linkin sonuna artı (+) koymanızdır. Mesela; “http://goo.gl/wPei9V+” bunun gibi daha sonra entera bastığınızda size tüm istatistikleri verecektir. Aşağıda ki resimde gösterdiğimiz gibi karşınıza kısatmış olduğunuz linkin tüm verileri gelmiş bunulacaktır.

google-analytics-raporu

google link kısaltma hakkında kısa bilgi vermeye çalıştık umarım yararlı olabilmişizdir, sizlerde takıldığınız vede yapamadığınız yerlerde bize yorum yaparak sorular sorabilirsiniz sizlere en iyi şekilde yardımcı olmaya çalışırız. Soru sormaktan çekinmeyin, bilgi paylaşmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed