Gülleci Bulamacı Ne Kadar Süre Dayanır?

Gülleci Bulamacı Ne Kadar Süre Dayanır? Gülleci Bulamacının Faydaları, Gülleci bulamacı nedir? Hakkında merak ettiklerinizi yazımızdan bulabilirsiniz.

Gülleci Bulamacı Ne Kadar Süre Dayanır? Gülleci Bulamacının Faydaları

Gülleci Bulamacı Ne Kadar Süre Dayanır
Sayfa İçeriği: Gülleci Bulamacı Ne Kadar Süre Dayanır

Tarım da, yetişkin kayısı hariç her türlü sebze vede ağaç da koruma maksatlı kullanılan karışıma gülleci bulamacı adı verilmektedir. Ana maddeleri ise su, kükürt vede sönmemiş kireç’den oluşmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için gülleci bulamacının faydaları vede gülleci bulamacı nedir? Sorularının cevaplarına ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz. Peki Gülleci bulamacı ne kadar süre dayanır?

İnsanlar arasın da gülleci bulamacı olarak bilinse de, günümüz de lime sülfür, kaliforniya bulamacı, kalsiyum polisülfit vede kireçli kükürt adlarıyla da satılmaktadır. Karışım 10,7 gibi yüksek pH değerine sahiptir. Tarım da, haşereleri yok etmek için, zehir kullanmak yerine bu karışım tercih edilerek, hem mahsullerin korunması, hem de zehir kullanılmadığı için insan sağlığının korunması sağlanmaktadır. Yazımızın devamına giderek gülleci bulamacının ömrü ile ilgili daha fazla bilgilere ulaşabilir vede öğrenebilirsiniz.

Gülleci Bulamacının Faydaları Nelerdir?

Gülleci Bulamacı Kaç Günde Bozulur?

Uygun koşullar da saklandığın da gülleci bulamacının ömrü 2 ila 3 sene gibi uzun raf vede kullanım ömrü bulunmaktadır. Kükürt vede kireç solüsyonu organik karışımdır. İçeriği ise tamamen organiktir. Yaprak gübre niteliğin de destek vermektedir. Gülleci bulamacı başka gübreler ile karıştırılmadan kullanılmalıdır. Gülleci bulamacı uygumasının zamanı genellikle Aralık ayın da yaprağını döken meyve ağaçların da uygulanma ile başlamaktadır. Eğer başlangıç zamanını bu aylar da yaparsanız, ağaçlar da hastalıklar ile zararlılar vede bir nebze de olsa don zararına karşı da mücadele de etkili olmuş olursunuz. Gülleci bulamacını hazırladıktan sonra, dibin de kalan tortunun ağacın bedenine sürülmesi de, kış ayların da ağacı sıcak tutacağından, koruyucu etki sağlamaktadır. İlkbahar vede yaz aylarında da, topraktan ağaca doğru ilerleyen zararlıların kaçışmasını vede gövdenin de güneş ışınlarından korunmasını sağlayarak, olumlu yönde etki yapmakta.

Gülleci Bulamacı Hangi Hastalıklara ve Zararlara Karşı Etkili?

Asmada ölü kol hastalığı,
Tüm pamuk zararlıları,
Bağ uyuzu,
Elma da kara leke,
Tüm kabuklu bitler,
Bağ da mildiyo, pronoz hastalığı,
Domates de kurşuni küf vede yaprak küfü,
Domates de bakteriyel yanıklık,
Domates vede ayva da bakteriyel yanıklık,
Domates de külleme,
Zeytin de pamuklu bit. Dozaja dikkat %1 ya da %1,5 oranını geçmemekte yarar var.

Gülleci Bulamacı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Bazı Noktalar

Gülleci bulamacı yapımı sırasın da çıkan buhar, gözleri kör edebilir ve gülleci bulamacı yapılır iken mutlaka kalın su geçirmez eldiven vede asbestos süzecek filtreli maske vede koruma gözlüğü kullanılmalıdır. Solunum yollarını vede ciğerleri etkilediğinden, bahçe de yapar iken ya da kullanır iken maske giymeniz gerekmektedir. Eğer deriye direkt olarak temas ederse yakar, mutlaka korunmanız lazım. En azından akşam saatlerin de, arılar kovanlarına çekilmiş iken, akıntı yapmayacak şekil de püskürtülmelidir. Böcek ya da hastalık olmayan bitkilere sırf koruma olsun diye püskürtme yapmayın.

Uygulama esnasın da etrafta çocuk olmaması vede rüzgarsız günde uygulama yapılması gerekmektedir. Gülleci bulamacı yapım sırasın da çıkan atıklar göllere ve derelere kesinlikle atılmamalıdır. Yapar iken yan komşuları çürük yumurta kokusuna boğmamak için rüzgarlı günü seçmeniz daha doğru olur. Yağmur yağmayacak bir gün seçilip, bitkilere uygulanmalıdır.

Gülleci Bulamacı Ne Kadar Süre Dayanır, gülleci bulamacı kesinlikle bodo bulamacı ile karıştırılmaması lazım. Uygulama yapar iken, ikisini de tercih edebilirsiniz. Bordo bulamacı bazik etkiye sahiptir. Gülleci bulamacı ise asidik etkiye sahiptir. Eğer ki sizin de gülleci bulamacı ne kadar süre dayanır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Gülleci bulamacı ne kadar süre dayanır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da gülleci bulamacının faydaları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Koruk Suyu Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed