Koruk Suyu Nasıl Yapılır?

Koruk Suyu Nasıl Yapılır? Koruk Suyu Tarifi Yapılışı, Koruk suyu nasıl hazırlanır ve malzemelerine yazımızın içeriğinden ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz.

Koruk Suyu Nasıl Yapılır? Koruk Suyu Tarifi Yapılışı

Koruk Suyu Nasıl Yapılır
Sayfa İçeriği: Koruk Suyu Nasıl Yapılır

Koruk suyunun inanılmaz faydaları vardır. Doğal su olan koruk suyu, olgunlaşmamış üzümlerden oluşmaktadır. Yazımızın içeriğin de siz değerli dostlarımız için hazırladığımız koruk suyu nasıl hazırlanır? ve koruk suyu malzemeleri ile ilgili bilmeniz gereken bazı bilgilere yer verdik. Peki Koruk suyu nasıl yapılır?

Koruk suyunu evde siz de kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Koruk suyunu hazırlamak için olgunlaşmamış üzüm tek ihtiyacınız olan malzemedir. Koruk suyunun faydaları sindirimi rahatlatmakta ve kabızlık sorununa iyi gelmektedir. Göz ağrılarını dindirme özelliği vardır. Ciltte ki kızarıklıklara da iyi gelir. Egzama vede kurdeşen hastalığın da sıklık ile başvurulan doğal yöntemdir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağırsakları çalıştırıp, tembellikten kurtarmaktadır. İştah açıcı etkisi bulunmaktadır. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Antioksidan özelliği bulunmaktadır. Siz de yazımızın devamına giderek koruk suyu tarifinin yapılışına ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz.

Koruk Suyu Tarifi

Koruk Suyu Malzemeleri

Olgunlaşmamış üzüm.

Koruk Suyu Hazırlanışı

Koruk saplarından ayrılarak taneleri kabın içine koyun. Sonra bol suyun altında güzelce yıkayın ve bir saat sirkeli suda bekletin. Ardından ise tekrar bir kaç kez bol suyla yıkayın. Eviniz de bulunan parçalayıcı yardımı ile suyunu sıkın. Çekirdeklerin küçük kısmı şifa için parçalanabilir. Yalnız tüm çekirdeklerin parçalanması koruk suyunu acı tat almasına neden olur. Geleneksel yöntemler ile hazırlandığında da, derince havanlar da ya da başka kaplara alınan koruklar, tokmak veya tahta kaşıklar ile çatlatılır, çatlatılan koruklar insan gücü ya da farklı pres yöntemleri ile suyuna ayrılır. Koruk suları öncelikle iri gözenekli kevgirlerden geçirilir bir kaba alınır, hala kaba tortuya sahip koruk suyu, bu kez süt süzgeci ya da tülbent kullanılarak bir kere daha süzülür.

Elde edilmiş olan koruk suyu, bu haliyle veya bir fiske tuz eklenerek cam şişelere konur. Bir kaç gün cam önünde güneş ışığı alan yerde bekletilir. Bu süre zarfın da tortusu dibe çöker iken, koruk suyunun rengi bir parça dönmektedir. Koruk suyu saklanmak üzere serin vede güneş görmeyen yere konur.

Koruk Suyu Nasıl Yapılır, Ege’de koruk suyunun üst bölümüne koruyucu bir tabaka oluşturması için bir miktar zeytin yağı ilave edilerek şişelenir. Koruk suyu saf hali ile şişelene bildiğinden, bazen elde edilen koruk suyu bir tutam tuz eklenerek, bir kaç saat kaynatılır. Bu süre zarfın da, kontrollü olarak köpükleri alınır vede rengi hafif şarabi renge dönen koruk suyu durultulup şişelenir. Eğer ki sizin de koruk suyu nasıl yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Koruk suyu nasıl yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da koruk suyu tarifi yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Koruk Suyu Nasıl Saklanmalı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed