Homojen ve Heterojen Karışım Özellikleri Nedir?

Homojen ve Heterojen Karışım Özellikleri Nedir? Heterojen Karışım Nedir? Homojen Karışım Nedir? Hakkında merak edilen bazı bilgiler yazımızda.

Homojen ve Heterojen Karışım Özellikleri Nedir? Heterojen Karışım Nedir?

Homojen ve Heterojen Karışım Özellikleri Nedir
Sayfa İçeriği: Homojen ve Heterojen Karışım Özellikleri Nedir

Maddeler saf vede karışım olarak iki farklı biçimde yer alırlar. Saf olmayan maddelerin hepsi karışım olarak nitelendirilmektedir. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için homojen karışım nedir? ve heterojen karışım nedir? Sorularının cevaplarına ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Peki Homojen ve heterojen karışım özellikleri nedir?

Karışım birden fazla maddenin, kimyasal özellikleri değişmeyecek biçimde, bir araya gelmesi ile meydana gelen madde topluluğuna denir. Karışımlar fiziksel yöntemler ile bileşenlerine ayrılabilirler. Temel olarak iki farklı çeşit karışım bulunmaktadır. Bunlar ise homojen vede heterojen karışımlar olmaktadır. Karışımların ise kendine özel özellikleri bulunmaktadır. Homojen karışımlar; Her tarafında aynı özelliği gösteren ve tek bir madde gibi gözüken karışımlara denir. Karışımı oluşturan maddeler gözle ya da optik aletler ile görülmez. Homojen karışımlara genel olarak çözeltiler de denmektedir. Şekerli su, tuzlu su, alkollü su, vede çeşme suyunu da homojen karışıma örnek olarak gösterebiliriz. Yazımızın devamına giderek homojen ve heterojen karışım özelliklerini ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz.

Homojen ve Heterojen Karışımlar Nedir?

Homojen ve Heterojen Karışım Özellikleri

Karışım da yer alan maddelerin miktarı gelişi güzeldir. Araların da belirli, sabit bir oran bulunmaz.
Karışımın yapısında farklı cins atom ya da molekül bulunmaktadır.
Karışımların öz kütleleri sabit değildir. Karışımı meydana getiren maddelerin miktarına bağlı olarak karışımım öz kütlesi değişmektedir.
Erime vede kaynama notları çözünenin değişimine bağlı olduğundan sabit değildir.
Fiziksel yollar ile ayrıştırılabilirler.
Karışımlar saf halde değildir.
Karışımı meydana getiren maddelerin kimyasal özelliklerinde değişiklik olmaz.

Heterojen Karışım Nedir?

Her tarafa aynı özellikler yer almayan vede içindeki taneciklerin göz ile görülebildiği karışımlara denir. Heterojen tanımı birbirinden bağımsız işlevleri olan değerleri barındıran bir bütünlüğü tanımlamak için kullanılır. Bu bütünlük çevresinden yoğunluk olarak farklılaşmasına vede bu sayede kolayca tanımlanabilmesine rağmen, gurubun içinde bulunan nesne ya da verilerin kendi içinde çok farklı olduğu durumlar da heterojen grup olarak tanımlanmaktadır. Homojen ve heterojen terimi, fen vede matematik bilimlerin de sıklık ile kullanılan terimlerdir. Homojen vede heterojen terimleri birbirlerinin zıt anlamlısı olmaktadır. Heterojen kelimesi, fen bilimin de madde dağılımı vede özellikleri her yerinde aynı olmayan karışım anlamına gelmektedir. Yer altından çıkarılan maden filizleri, odun parçaları, kaya parçaları, bir bitki yaprağı, sis, ayran, petrol su karışımı, beton parçası, toprak ile ayran, meyve suyu, süt, çamurlu su, toprak, yağlı su vb. heterojen karışımlara örnek sayılabilir. Heterojen karışımlar 4 ana gruba ayrılmaktadır. Bunlar; Koloit, Aerosol, Süspansiyon vede emülsiyondur.

Aerosol; Bir katı ya da sıvının gaz içinde dağılması ile meydana gelen karışımlardır. Sprey, baca dumanı vede sis buna örnek verilebilir. Aerosol karışımlarım çoğu koloite örnek olmaktadır. Koloit; Bir maddenin sıvı içerisinde asılı kalması ile meydana gelen karışımlara denmektedir. Homojen gibi görünürler, karışımı oluşturan maddeler göz ile görülemezler yalnız karışımdan ışın demeti ya da lazer ışını geçirilerek fark edilebilirler. Jöle, duman ve boya gibi maddeler koloite örnek verilebilir. Süspansiyon; Bir sıvı da çözünmeyen katının heterojen olarak dağılmış biçimidir. Su-kum karışımı, su-tebeşir tozu karışımı gibi örnek verilebilir. Emülsiyn; Bir sıvı da çözünmeyen başka bir sıvının heterojen olarak bulanık bir biçimde dağılmış halidir. Su-zeytinyağı karışımı, su-benzin karışımı örnek verilebilir.

Homojen Karışım Nedir?

Her tarafı aynı özelliği gösteren, tek bir madde gibi gözüken karışımlara denmektedir. Karışımı oluşturan maddeler gözle ya da optik aletler ile görülemez. Homojen karışımlara genel olarak çözeltiler de denmektedir. Şekerli su, tuzlu su, çeşme suyu, alkollü su homojen karışıma örnek sayılabilir. Heterojen terimin zıt anlamlısıdır. Homojen terimi aynı ya da birbirine yakın değerleri barındıran bir bütünlüğü tanımlamak için kullanılır. Bu bütünlük yakın değerlere sahip olup, çevresinden yoğunluk olarak farklılaşır vede bu sayde kolayca tanımlanabilir. Grup içinde bulunan nesne ya da verilerin tamamının veya çoğunun benzer ya da aynı olduğu durumlar da homojen grup olarak tanımlanmaktadır.

Homojen ve Heterojen Karışım Özellikleri Nedir, birden fazla madde, bir araya geldiğinde tanecikler karışımın her tarafına eşit olarak yayıldı ise bu duruma homojen karışım denmektedir. Birden fazla madde bir araya geldiğinde, tanecikler karışımın her tarafına eşit olarak yayılmıyor ise, bu durumu da heterojen karışım denmektedir. Eğer ki sizin de homojen ve heterojen karışım özellikleri nedir, yazımız hakkında sorularınız varsa, bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Homojen ve heterojen karışım özellikleri nedir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için, arkadaşlarınızı da homojen ve heterojen karışım nedir yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Google Lens Uygulaması Nedir?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2022 Kardesiz Blog Designed