Kaplıcalarda Hijyen Nasıl Olmalı?

Kaplıcalarda Hijyen Nasıl Olmalı? Kaplıcalarda Hijyen Kuralları Nelerdir? Kaplıcalara gitmek isteyenler hijyen kuralları ile ilgili bilgiler yazımızda.

Kaplıcalarda Hijyen Nasıl Olmalı? Kaplıcalarda Hijyen Kuralları Nelerdir?

Kaplıcalarda Hijyen Nasıl Olmalı
Sayfa İçeriği: Kaplıcalarda Hijyen Nasıl Olmalı

Kaplıcalarda hijyen kuralları ile ilgili bir çok merak edilen sorular bulunmaktadır. Bir çok insan kaplıcalara hastalıkları için gidip, ağrılarını ve hastalıklarına iyi geldiğinden son zamanlarda yaşanan pandemi durumunda hijyen konuları da insanları korkuttu. Kaplıcalarda gerekli önlemlerin alınması hijyenin en başında gelmektedir. Pandemi sürecinde tekrar faaliyete giren kaplıcalar, hastalığının yayılmasını önlemek için bazı tedbirler aldı. Kaplıcalarda hijyen kuralları ile ilgili bilgilere yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.

Kaplıcalar, bir çok hastalığa şifa gelmektedir. Kaplıcalar bir çok insan tarafından tercih edilmekte. Kaplıca sularına sahip olan ülkemiz dünyad termal kaynak suları açısından en zengin minerallere sahiptir. Kaplıcaların barındırdığı mineral oranının fazla olması hastalıkların tedavi edilme sürecinde oldukça etkili olmaktadır. Bu yüzden kaplıca kaynaklarında hijyen kurallarına en önemli vede dikkat edilmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Kaplıcalarda hijyen kuralları oldukça kişiler için önemlidir. Sizde kaplıcalarda hijyen kuralları ile ilgili ayrıntılı bilgilere sayfamızdan yardım alarak ulaşabilirsiniz.

Kaplıcalarda Hijyen Kuralları Nelerdir?

Kaplıcalarda Hijyen Nasıl Sağlanır?

Kaplıcalar da köpük masajı veya kese gibi uygulamalar yaptırmaktan kaçının.

Fizik tedavi birimlerin de kişisel odalardaki uygulamalar sırasında sosyal mesafe kurallarına mutlaka dikkat edilmelidir. Odalar da çoklu kullanıma asla izin verilmemelidir. İşletme tarafından sunulan bornoz, peştamal vede havlular ambalajlı vede açılmamış olması lazım.

Şezlonglar vede dinlenme koltukları arası mesafe en az 1 metre olmalıdır. Havuz başında ve kenarında yeme, içme asla olmamalıdır. Şezlongların üzerinde kumaş minder kullanıma izin verilmemelidir. Bunun yerine silinebilir ve yıkanabilir minderler tercih edilmelidir. Bunlar ise her kullanımdan sonra temizlenmelidir.

Öksürük, ateş, burun akıntısı, nefes darlığı gibi belirtileri bulunan covid-19 vede temaslısı olan insanları kaplıcaları kullanması müsade edilmemeli. Bunun için girişte sağlık beyanı alınmalı vede ateş ölçümü yapılmalıdır.

Su vede buharla maskenin ıslanabileceği alanlar dışında bekler iken, soyunup giyinir iken veya dinlenir iken kişiler maske takmalıdır. Maskelerini çıkarmamaları gerekir. Giriş bölümünde maskesi olmayanlar için maske kesinlikle bulundurulması gerekmektedir.

Kişisel sosyal mesafeye uygulamaları konusunda sürekli kişiler takip edilmeli ve uyarılmalıdır. Sosyal mesafenin sağlanamadığı sıra banyosu gibi alanlar da banyolar bir rehbere göre kullanımı sağlanmalıdır.

Temas riskini yükselttiğinden kaplıca havuzu vede sıra banyosunda uzun süre beklememek lazım

El hijyenine mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir. Kişilerin kendilerine ait havlu, peştamal vede bornoz getirmesi kullanması teşvik edilmelidir. Kullanılan havlular kişiye özel olmalı.

Covid-19 ishal belirtileriyle de seyredebileceği için özellikle tuvalet eğitimini tamamlamamış, bez kullanan ya da ishal belirtileri bulunan bebek vede çocuklar havuz vede banyolara alınmamalıdır. Çocuklar sosyal mesafeyi korumaları zor olacağı için ebeveyn gözetiminde havuz vede banyoları kullanması gerekmektedir.

Kaplıcalarda Alınması Gereken Bazı Hijyen Kuralları

Kaplıcalarda Hijyen Kuralları
Kaplıcalarda Hijyen Kuralları

Masaj salonları, sauna, spor salonları vede çocuk kulüpleri mümkün olduğu kadar kullanılmamalıdır. Kullanımı durumun da rezervasyon ile sınırlı sayıda kayıt tutularak kullanılmalıdır. Bu gibi alanların mekanik temizkikleri vede havalandırmaları düzenli aralıklar ile yapılmalıdır.

Kaplıcalar da burun, ağız vede yüze yakın temas içeren masaj gibi uygulamalar covid-19 bulaşması açısından riskli büyük olduğundan yapılmamalıdır. Toplu egzersiz de yapılması sakıncalıdır.

Kaplıca havuz alanların da çalışanlar dahil 4 metre kareye 1 kişi vede yine kaplıca havuzu içinde 4 metrekareye 1 kişi olacak şekilde kapasite belirlenmelidir. Havuz içinde kişiler sosyal mesafeyi en az 1 metre olacak şekilde ayarlamalıdır.

Musluk, duş bataryası vede sabunluk gibi malzemelerin sensörlü olanlarının kullanımı yönelik teşvik yapılması lazım.

Tüm kullanım alanlarında özellik ile havuz girişlerinde kullanıcıların duş alabilmelerini vede ayak dezenfeksiyonu yapabilmelerini sağlayacak yerler vede düzenekler bulunmalıdır. Bu düzeneklerin kullanımı zorunlu hale getirilmelidir.

Girişte vede belirli noktalar da el antiseptiği ya da el yıkama lavaboları oluşturulmalıdır. Kaplıca girişin de kalabalık oluşmasını engellemek için dış kapıya içeri girilmesini önleyecek basit bir uyarıcı konulmaldır. Kaplıcalar da tüm işleyişten sorumlu en az bir personel sürekli olarak bulundurulmalı…

Kaplıcalarda Hijyen Nasıl Olmalı, kaplıcalar ülkemiz de en çok tercih edilen ve hastalığa şifa gelen, hastalıkların ise iyileşme süresini hızlandıran zengin mineraller sahip kaplıca sularıdır. Sizde kaplıcalarda hijyen kurallarını yazımızın içeriğinden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Kaplıcalarda bazı alınması gereken hijyen kurallarını yazımız da sizler için derledik. Eğer sizin de kaplıcalarda hijyen nasıl olmalı, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kaplıcalarda hijyen nasıl olmalı, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kaplıcalarda hijyen kuralları yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Probiyotikler Ne İşe Yarar?

2 thoughts on “Kaplıcalarda Hijyen Nasıl Olmalı?

  1. Kaplıcalar yaşlı kişiler için tercih edilen güzel mineralli suları bulunuyor. Hijyen konusunda baya dikkat etmeleri gerekli hastalıkları tedavi etmek için giderken hasta olmasınlar. 2 kez gitmiştik eşimle ağrılara birebir bence gidilmeli ama şu zamanda biraz zor artıkk

  2. Kaplıcalara pandemi sürecinde gitmek doğru olmaz o yüzden şu sıralar evde sıcak su buharı yapmak en doğru çözüm ağrılar için ne kadar hijyen sağlansada çok insan olan yerde hastalık daha çabuk kapma ihtimali var sosyal mesafeye uyum sağlansada evde kalmalıyızzz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed