Kaşmir Özellikleri Nelerdir?

Kaşmir Özellikleri Nelerdir? Kaşmir Nasıl Elde Edilir? Kaşmir hakkında bir çok şey merak edilmekte vede kaşmir nedir hakkında bilgiler araştırılmakta.

Kaşmir Özellikleri Nelerdir? Kaşmir Nasıl Elde Edilir?

Kaşmir Özellikleri Nelerdir
Sayfa İçeriği: Kaşmir Özellikleri Nelerdir, Kaşmir Nasıl Elde Edilir, Kaşmirin Kullanım Alanları, Kaşmir Nedir, Kaşmir Nasıl Elde Edilmekte, Kaşmirin Kullanım Alanları Nelerdir, Kaşmir Neden Pahalı, Kaşmir Kumaşlar Nasıl Yıkanır, Kaşmir Nasıl Anlaşılır, Kaşmir Kumaşın Özellikleri, Kaşmir Keçisi, Kaşmir Kumaş Kışlık Mı

Kaşmir özellikleri nelerdir, kaşmir hakkında insanlar tarafından merak edilen bir çok soru bulunmaktadır. Bizlerde siz değerli kullanıcılarımız için kaşmir ile ilgili tüm herşeyi derleyip, hazırladık. Kaşmir ile ilgili tüm detaylara sayfamızdan ulaşabilir vede kaşmir hakkında herşeyi öğrenebilirsiniz. Peki kaşmir nedir? Günümüz de tekstil sektörünün en değerli yünü olarak bilinen parlak görüntüsü vede ipeksi dokusu yumuşaklığı ile gözleri kamaştıran kumaş türüne kaşmir denmektedir. Bu yün ile yapılan giysiler hem kış, hemde yaz mevsimin de giyilebilmekte özellikle soğuk kış mevsiminde vede gecelerinin serin olduğu zamanlarda kurtarıcı olarak ön planda bulunmak vede tercih edilmektedir.

Kaşmir kumaş türünden elde edilmektedir. Yumuşak vede ince yapısı bulunmaktadır. Kaşmir keçisinin kıl örtüsünden elde edilen, handistan’ın kaşmir bölgesinde yaşayan vede aynı ismi taşımakta olan keşinin kıllarından elde edilmektedir. Kaşmirin yetiştiği diğer yerler ise, çin, moğolistan,iran vede tibettir. Bu ülkelerin ortak yanları ise kış aylarının daha sert vede soğuk geçmesidir. Alt tabası ince yünden, üst tabası ise kıl’dan oluşmaktadır. Kaşmir kıyafeti 2 tür kıldan oluşmaktadır. Kaşmir keçisinden alınan kıllar ya taranarak yada kesilerek yapılmaktadır. Kaşmir keçisinde belli zamanlar da üstteki ünlerinin altında koruyucu vede ipeksi iç tüyler oluşmaktadır.

Kaşmir keçilerini soğuk kış ayların da sıcak tutan tüyler yıl da bir kez genel olarak bahar ayların da keçilerin üzerinden zarar verilmeden alınmaktadır. Güvelenmesin diye ise ağzı kapalı, hava almayan plastik poşetlere konmaktadır. Daha sonra ise, üzerindeki yağ,kir vede bitkisel atıkların arınması için yıkama işlemine geçilmektedir. Yıkama işleminden sonra ise, ayrıştırma işlemi yapılır, en ince vede en uzun tüyler seçilir. En iyi tüyler seçildikten sonra ise yünler kök boya yardımı ile istenilen renge boyanmaktadır.

KAŞMİRİN KULLANIM ALANLARI

Kaşmir keçisinin kıllarından yapılan başlıca giyim ürünleri, şal, kazak, eldiven, elbise, bere, bornoz’dur. Kaşmir yününden halı’da yapılabilmektedir. Ülkemiz de siirt bölgesinde yorganların iç kısımlarında kaşmir keçisinin kaba yünü kullanılmaktadır.

Kaşmir özellikleri açısından merinos yününe çok benzeyen kaşmir lifi, pulumsu yüzey, medula vede korteks takabalarından meydana gelmektedir. Doğal renkleri ise, beyaz, kahverengi vede gridir. Yün lifi vede kaşmir lifi arasında bir kaç farklar yer almaktadır. Yün lifi örtü hücrelerinin mikroskop incelemesin de az belirgin göstermesi vede kalkık şekilde olmasıdır. Kaşmir lifinde ise kaşmirin pulları ince yapılı olup vede geniş olmasıdır. Yündan daha parlak olmasını kaşmir bu özelliğine borçludur. Hem yazın hemde kışın giyilebilmektedir. Enine görüntüsü yuvarlak daireler şeklinde olan kaşmir lifinin mikroskop inceleme sonucudur. Diğer yünlere göre kaşmir yününün nem emme oranı ise oldukça fazladır.

Kaşmir Özellikleri Nelerdir, hakkında merak edilenleri sayfamızdan bulabilir vede kaşmir nedir? öğrenebilirsiniz. Kaşmir özellikleri nelerdir yazımız hakkında kafanıza takılan soruları bize yorum bölümünden sorabilirsiniz. Kaşmir özellikleri nelerdir sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması vede sayfamız dan haberdar olmaları için onlarla da paylaşabilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Facebook Nota İşareti Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed