Kazalara Karşı Alınması Gereken 15 Altın Önlem

Kazalara Karşı Alınması Gereken 15 Altın Önlem vede Kural! Dünyada her insan kaza’ya karışabilir önemli olan önlem almamak vede tedbirsiz davranmaktır. Bizde kardeşiz blog olarak bugün size kazalara karşı alınması gereken 15 altın önlem hakkında maddeler sunacağız.

Kazalara Karşı Alınması Gereken 15 Altın Önlem vede Kural!

Trafik yoğunluğunda kazaların olma olasılığı çok yüksektir. Bu yüzden sizinde çok tedbirli davranmanız vede kendinizi dinç hissederek yola çıkmanız gerekebilir. Bazen uzun yollarda seyahat ederken dalgınlığa kapılıp kaza yapan çok insan vardır. Bu sebeple sizlere Kazaların önlenmesi, yada birazda olsa alt seviyede bilgi sahibi olmanız için 15 altın kural‘dan bahsedeceğiz.

Kazalara Karşı Alınması Gereken 15 Altın Önlem vede Kural
Kazalara Karşı Alınması Gereken 15 Altın Önlem vede Kural

Her araç kullanan insan kazaya karışabilir arkadaşlar, kimse usta şoförüm demesin bir anlık dalgınlığımız bile bize canımız pahasına etkilemektedir. Onun için yolculukta, gözlerimizi mutlaka sıkı açmalıyız vede her zaman yolu takip etmeliyiz. Biran olsun dikkatimizi dağıtacak şeyler ile uğraşmamamız gerekir.

Kazalar neden oluyor?

Kazalara Karşı Alınması Gereken 15 Önlem
Kazalara Karşı Alınması Gereken 15 Önlem

Kazalar neden oluyor sorusuna gelince, aslında dikaktli araç kullanılsa kaza olma riski çok düşüktür. Trafikte sinirli araç kullanmakta kazaya davetiyedir. Stres’den arınarak yola çıkın, mutlaka o gün birşeye sinirlendiyseniz, sinirinizi trafikte ki şoförlerden çıkarmayın. Unutmayın ki, diğer sürücülerde sizin gibi can taşımaktadır.

Trafik kurallarına mutlaka uyun, uymayanları sakin dille uyarın tartışmaya girmeden. Huzurlu araç kullanmak sizin için daha iyidir. Her zaman araçınıza mutlu binin vede araçınızdan mutlu ayrılın. Sinire, strese asla gerek yok can vede mal kaybı yaşamanıza olanak vermeyin.

Kazalara Karşı Alınması Gereken 15 Kural
Kazalara Karşı Alınması Gereken 15 Kural

Kazalara Karşı Alınması Gereken 15 Altın Kural

– Yol için en önemli önlemlerden biri olan araçınızın lastik basınçını vede diş derinliğinizi mutlaka yola çıkmadan kontrol edin.

– Araç içinde rahat hareket edebilecek eşyalar giyinin vede araçınızda bağaja koyduğunuz eşyaları sabitleyin içerde ise görüşünüze mani olacak eşya olmasın.

– Unutmayın yola çıkmadan önce gideceğiniz yerin planını iyi yapın. Giderken ise acele etmeyin, gideceğiniz yere 5 – 10 dakka geç gidin ama hız kesinlikle yapmayın. Seyahat durumunuzda sabırsız davranmayın unutmayın ki, kazaların çoğunluğu sabırsızlıktan olmaktadır. Gidecekleri yere 80 – 100 km kala olduğunu bilin.

– Yola çıkacakken sakın ayran içmeyiniz, ayran içerseniz yolda uykunuz gelecektir. Yağlı vede ağır yiyecekler tüketmeyin sürüşünüzü etkeleyecektir.

– Uzun yolda klima kullanmanız daha mantıklıdır yalnız araçınızı belli süre içerdeki havayı temizlemek için camlarınızı açınız.

– Tüm yolcuların güvenliği vede sizin güvenliğiniz için emniyet kemerinizin takılı olduğundan emin olun.

– Gündüz trafiğinde mutlaka kısa farlarınızı kullanın, çünkü fark edilebilmeniz daha kolay olur.

– Uzun yola çıkmadan önce mutlaka araçınızın bakımlarını eksiksiz şekilde yaptırınız. Eğerki yakın zamanda yaptırdıysanız bakımını, tekrar kontrol ettirmekte fayda vardır. Unutmayın ki, sizin dinç olmanız kadar araçınızında dinç olması önemlidir.

– Trafikte mutlaka kurallara uyun. Hız sınırlarını geçmeyin, hava vede yol şartlarına göre davranın, limitleri kendiniz ayarlayın.

– Takip mesafenizi her zaman koruyun. Gereksiz sollamadan kaçının vede yerinde, zamanında sollama yapın. Eğerki tehlike arz eden sollamalarda, sollama manevrası yapmayın.

– 8 Saatten fazla araç kullanmayın. 2 saatte bir mola vermeyi vede mola verdiğinizde hareket etmeyi unutmayın.

Kazalara Karşı Alınması Gereken Önlemler
Kazalara Karşı Alınması Gereken Önlemler

– Yerleşim yerlerinde azami hızınıza dikkat edin. Trafikte, levhalara, ışıklara, işaretçilere uyun.

– Araçta kesinlikle cep telefonu kullanmayın. Yoldan gözünüzü ayırmayın, dikkatinizi dağıtacak şeylerle ilgilenmeyin.

– Trafikte gereksiz tartışmaya girmeyiniz, kimseyle mücadele etmeyin sabırlı davranın.

– Eğerki trafikte maddi hasarlı trafik kazasına karışırsanız öncelikle, bulunduğunuz kaza yerinin güvenliğini alınız.

Kazalara Karşı Alınması Gereken 15 Altın Önlem vede Kural hakkında siz değerli ziyaretçilerimize güvenli yolculuk yapmanız için maddeler sıraladık, yola çıkmadan önce bu sıralamış olduğumuz maddelere dikkat ederseniz, daha güvenli sürüş vede kaza olma riskini azaltmış olursunuz.

Eğerki yazımızın faydalı olduğunu düşünüyorsanız, arkadaşlarınızın’da bilgi sahibi olması için paylaşmayı unutmayın. Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Türkiye’de En Tehlikeli Olan 10 Yol!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed