Kimlik Kayıp Nereye Başvuru Yapılır?

Kimlik Kayıp Nereye Başvuru Yapılır? Kimlik Kaybetme Cezası Ne Kadar? Başka şehirde nüfus cüzdanı yenileme yapılır mı? İle ilgili bilinmesi gerekenler…

Kimlik Kayıp Nereye Başvuru Yapılır? Kimlik Kaybetme Cezası Ne Kadar?

Kimlik Kayıp Nereye Başvuru Yapılır
Sayfa İçeriği: Kimlik Kayıp Nereye Başvuru Yapılır

Son zamanlar da en çok merak konusu olan kimlik kayıp nereye başvuru yapılır? sorusu ile ilgili aramalar bulunmaktadır. Yazımızın içeriğin de, siz değerli dostlarımız için kimlik kaybetme cezası ne kadar? ve başka şehirde nüfus cüzdanı yenileme yapılır mı? Soruları ile ilgili bilgilere de ayrıntılı olarak ulaşabilirsiniz. Sizde yazımızın devamına giderek kimlik kaybetme ve kimlik kayıp başvurusu işlemleri ile ilgili bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz. Peki kimlik kayıp nereye başvuru yapılır?

Türkiye’de yaşayan her vatadaşın Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartını almak zorundadır. 2 Oca 2017 yılı itibariyle eski kimliklerin yerine, yeni çipli kimlik kartı getirildi. Yeni kimlik kartlarınıın gündeme girmesi ile 15 yaşını tamamlayan vatandaşlar Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı başvurusun da, biyometrik veri, biyometrik fotoğraf vede imzası alınmaktadır. Bu işlemler tamamlandıktan sonra yeni kimliklerini alabilirler. Peki kişiye özel kimlik kartlarını kaybeden bireyler ne yapmalı? Bunun için yazımızın devamına giderek ayrıntılı olarak bilgi edinebilirsiniz.

Kimlik Kaybettiğinizde Yapmanız Gerekenler

Kimlik Kartı Yenileme İşlemi

Kimliğinizi herhangi bir nedenden dolayı kaybettiyseniz öncelik ile kimlik kartının kaybedilmesi ya da çalınması durumunda kayıp/çalıntı bildirimi yapmanız lazım. Bunun sonucun da kimlik kartınız iptal edilecek. Bunun için kayıp/çalıntı bildirimi Alo 199 çağrı merkezini arayarak da yapabilirsiniz. Bulunduğunuz nüfus müdürlüğüne giderekte bu işlemleri yapabilirsiniz. Olası bir durum ile karşılaşmamak için en yakın nüfus müdürlüğüne gereken belgelerle gitmeniz lazım. Nüfus müdürlüğün de yer alan yetkili kişiye, kimlik kartınızı kaybettiğinizi ve yenisini istediğinizi bildirin. Size verilecek formu eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Doldurmuş olduğunuz bu form ile kimlik kartı isteğiniz onaylanacaktır. Kimlik kartı çıkarmak zaman alacağı için vatandaşların kullanabilmesi için geçici kimlik kartı verilmektedir. Geçici kimlik kartı ile normal kimlik kartı gibi yaptığınız işlemlerin gerçekleştirilmesin de herhangi bir sorun karışıklık çıkarmamaktadır. Yeni kimlik kartının basılmasından sonra belirttiğiniz adrese kimlik kartınız gönderilecektir.

Yeni Kimlik Kartı Çıkarma İşlemi

Kimliğini kaybeden kişi eğer 15 yaşın altında ise, kimlik başvurusunu velisi ya da vekaletname ibraz eden kişiler tarafından yapılması gereklidir. 15 yaşın altındaki bireylerden fotoğraf istenmemektedir. Kimlik kartını çıkarmak için 25 TL kimlik çıkarma ücretini yatırmanız gerekmektedir. Kimlik kartını çıkaracak kişi eğer 15 yaşını tamamlamış ise, şahsen kimlik kartı başvurusunu kendi yapması zorunludur. Başvuru da bulunurken sürücü belgesi, pasaport, uluslararası aile cüzdanı gibi başka bir fotoğraflı kimlik belgeniz yanınız da bulunması zorunludur. Yanınız da 1 adet biyometrik fotoğraf da bulundurulmalıdır. Kimlik çıkarmak için 25 TL ücreti de yatırmış olmanız lazım.

Yeni Kimlik Kartı Çıkarma
Yeni Kimlik Kartı Çıkarma

Kimlik kartlarını kaybedenler için herhangi ceza ücreti alınmamaktadır. Yalnız kimlik çıkarmak için, değerli kağıt ücreti ödemeniz lazım. Kayıp kimlik ücreti olarak ödemeniz gereken ücret kimlik çıkarma ücreti olarak geçmektedir. Bu ücret nüfus cüzdanını kaybedenler farklı, T.C kimlik kartını kaybedenler de farklı ücrettir. T.C. kimlik kayıp ücreti 60 TL , Nüfus cüzdanı kayıp ücreti ise 30 TL alınmaktadır.

Eskiden nüfus cüzdanı kaybedildiğinde gazeteye hükümsüzdür ilanı vererek, kimliğin geçersiz olduğu bildirilir veya emniyet makamlarına müracaat edilirdi. Bu durum günümüz de gazeteye ya da emniyete gitmeden kolay bir şekilde yeni kimlik kartı çıkarılabilir vede eskisi iptal edilebilir. Yeni nüfus cüzdanı çıkarıldığı zaman, kaybetmiş olduğunu kimliğiniz hukuken geçersiz olmaktadır.

Başka Şehirde Kimlik Kartı Çıkarma

İkamet ettiğiniz şehirden, farklı bir şehirde yaşıyor iseniz, kimlik kartınızın kaybedilmesi durumun da yeni kimlik kartının çıkarılması için ikamet ettiğiniz şehire gidilmesi gerekmektedir. Farklı bir şehirde kimlik kartı çıkarılması mümkün değildir. Boşanma, kayıp dışında, fotoğraf ekleme veya evlilik gibi nedenlerden dolayı kimlik kartlarının yenilenmesi talep edildiğin de, bu işlem farklı şehirler de yer alan nüfus müdürlükleri tarafından yapılabilir.

Kimlik Kayıp Nereye Başvuru Yapılır, yeni kimlik kartını çıkarmak için bireylerin 15 yaşından büyük, yurt içinde nüfus müdürlüklerine şahsen başvuru yapmaları zorunludur. Kimlik kartını başkasının adına gidilip, çıkarılamaz. Kişi kimlik kartını şahsen kendi gidip, çıkarması gerekmektedir. Yeni çipli kimlik kartı kayıp edildiğin de yeniden başvuru yapılmalıdır. Kimliklerini kaybeden bireyler öncelikle muhtarlıktan nüfus cüzdanı talep formu alması lazım. Sonra son 6 ay içinde çekilmiş 3 biyometrik fotoğraf vede form ile nüfus müdürlüğüne başvuru yapılmalıdır. Eğer sizin de kimlik kayıp nereye başvuru yapılır, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Kimlik kayıp nereye başvuru yapılır, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da kimlik kayıp başvurusu yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Hafıza Geliştirme Nasıl Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed