MS Hastalığında Yorgunluk Nasıl Başedilir?

MS Hastalığında Yorgunluk Nasıl Başedilir? MS Hastalığı Tedavi Edilir Mi? MS hastaları kaç yıl yaşar? Hakkında bir çok merak edilen soruların cevapları…

MS Hastalığında Yorgunluk Nasıl Başedilir? MS Hastalığı Tedavi Edilir Mi?

MS Hastalığında Yorgunluk Nasıl Başedilir
Sayfa İçeriği: MS Hastalığında Yorgunluk Nasıl Başedilir

MS hastalığı öldürücü hastalık değildir. Son zamanlar da bir çok merak edilen MS hastalığı ile ilgili sorular bulunmaktadır. İstatikler MS hastalarının, genel toplumun ortalama yaşam süresine yakın ya da bir kaç yıl daha az bir hayat süresi olduğunu gösterir. Yazımızın içeriğin de ise siz değerli dostlarımız için MS hastalığında yorgunluk ile ilgili bilgilere ayrıntılı olarak ulaşabilir ve öğrenebilirsiniz. Yazımızın devamına giderek, MS hastalığı tedavi edilir mi? ve MS hastaları felç olur mu? Sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Peki MS hastalığında yorgunluk nasıl başedilir?

MS hastalığı, genç erişkinler de nörolojik özürlülüğe neden olmaktadır. Vücut kendi sinir dokusunu bir miktop gibi algıladığından, reaksiyon vermektedir. Hastalığın temel özelliği, akson denilen sinir hücrelerinin birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan sinir hücresi uzantılarının hasar görmesidir. MS hastalığı beyin vede omuriliğin meydana getirdiği merkezi sinir sisteminin genç erişkin, yaş grubun da en yaygın nörolojik hastalıklarından biridir. Bulanık görme, uyuşma, dengesizlik, felç, konuşma bozukluğu ve halsizlik gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. Yazımızın devamına giderek MS hastalığı tedavi edilir mi? öğrenebilirsiniz.

MS Hastalığında Yorgunluk Nedir?

MS Hastalığı Tedavi Edilir Mi?

MS hastalığın da aslında tam olarak tedavi bulunmamaktadır. MS ataklarını vede olağan atakların etkilerini azaltmaya yönelik tedaviler yapılmaktadır. Sürekli olarak MS atağı geçiren hastalara atakları %30/40 oranın da önleyen koruyucu tedaviler yapılır. Koruyucu tedavi atak sonrası engelli kalma riskini de azaltmaktadır. MS atak tedavisin de tüm MS ataklarının tedavi edilmesine gerek görülmeye bilir. Hafif geçirilen MS ataklar veye başka bir deyiş ile bireyin günlük yaşam aktivitelerini engellemeyen, çok rahatsızlık vermeyen MS atakların tedavi edilmesi her zaman luzüm görülmeyebilir. Bazı MS ataklar tedavi edilmeden, kendiliğinden geçebilmektedir.

MS Hastalığında Yorgunluk Nedir
MS Hastalığında Yorgunluk Nedir

MS Hastalarının Beslenmelerine Dikkat Etmesi Gerekir.

Gün içinde değişik zamanlar da sebze ve meyve tüketilmeli.
Günlük yağ alımını olabildiğince azaltmalı.
Farklı tip de besinler tüketilmeli.
Sıradan buğday ununu azaltın.
C vitamini günde 1 gram tüketin.
Zerdeçal sabah, akşam 2 tatlı kaşığı tüketin.
Sık sık turşu tüketilmeli.
Alkol vede sigara kullanmayın.
Çay, kahve ve kola gibi içecekleri sınırlı tüketmeli.
Salatalar da limon yerine, sirkeyi tercih etmeli.
Her gün bir su bardağı tercihen kefir veya probiyotik içeren başka besin tüketilmeli.
E katkılı gıdalardan uzak durulmalı. Özellikle E620/E629 arası numaraları içerenlerden.

MS Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Katı yağları kesin ya da iyice azaltın.
Omega-6 için ayçiçeği, mısır özü, çuha çiçeği veya soya yağı.
Omega-3 için balık yağı, keten tohumu veya balık yağı kapsülleri.
Hafta da 2 defa balık tüketin. Her hangi balık olabilir. Yağlı balıklardan çipura, somon, sardalye olabilir. Yalnız bazı pis sular da yakalanmış balıklar ağır metaller içermektedir. O yüzden kaynağını öğrenin. Gerekirse deniz değil, temiz kültür balıkları tüketin.
Kırmızı et tüketimini azaltın. Yalnız kırmızı eti kesmek, b12 vitamini eksiliğine neden olabilir. Bu açığı kapatmak için B12 vitamini iğnesi ayda bir veya her gün spirulina yosun kapsülünden 1 adet alabilirsiniz.
E vitamini alın. Aşırı balık veya doymamış yağ asidi desteği alıyorsanız ek olarak vitamin E kullanmalısınız.
Glüten barındıran gıdalardan uzak durun.
D vitamini, 4000 ünite/ gün ya da hafta da bir ampul D vitamini kırıp kaşıkla tüketin.

MS Hastalığında Yorgunluk Nasıl Başedilir, MS hastalığı ortaya çıkış şikayetlerinin ayrı zamanlar da, önceden tahmin edilemeyen şekilde meydana gelmesine atak denmektedir. Klinik bulgulardan bir veya bir kaçının en az 24 saat süre ile meydana gelmesi vede bunların arasında en az 1 ay süre ile devam etmesine denir. MS atakları saat, gün, hafta vede aylarca sürebilir. Eğer sizin de ms hastalığında yorgunluk nasıl başedilir, yazımız hakkında sorularınız varsa bize yorum bölümünden ya da sosyal ağlarımızdan sorabilirsiniz. Ms hastalığında yorgunluk nasıl başedilir, sayfamızı arkadaşlarınızın da bilgisi olması için onlarla paylaşarak, arkadaşlarınızı da ms hastalığında yorgunluk nedir yazımızdan haberdar edebilirsiniz.

Bizleri facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz. Facebook sayfamıza gitmek için TIKLA

Soru vede şikayetleriniz için bize yorum bölümünden yazabilirsiniz. Her türlü sorunlarınız için yardımcı olmaya çalışmaktayız.

Dikkatinizi çekebilecek diğer tavsiye bağlantımız; Kimlik Kayıp Nereye Başvuru Yapılır?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2021 Kardesiz Blog Designed