Kurban Bayramı Nezaman? Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

Kurban Bayramı Nezaman? Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün? Bildiğiniz üzere kurban bayramına az bir vakit kaldı, her insan kurban bayramı tatilini beklemekte. 2017 yılının ikinci bayramı olan kurban bayramına nerde ise 1 aydan az bir vakit kaldı. İnsanların yarısından çoğu, işlerinde senelik izine çıkmış bununmakta. Bu sene nerde ise, her insan tatile vede köylerine akın ettiler.

Kurban Bayramı Nezaman? Kurban Bayramı Tatili Kaç Gün?

Peki, kurban bayramı tatili kaç gün, insanların kafasında bu soru yankılanmaktadır. İnsanların kurban telaşıda olduğundan tatili çok düşündükleride gözlerden kaçmıyor. Kurban bayramını bekleyen insanlar, kurbanlarınıda almayla uğraşmakta vede 1.ci günü kurbanlıklarını kesip, tatil yoluna koyulacaklarına bakılıyor.

Kurban Bayramı Nezaman

Kurban bayramı 2017 yılında, 1 Eylül‘e gelmektedir. Kurban bayramı tam 4 gün sürmektedir. 1 Eylül’de başlayan kurban bayramı 4 Eylül‘de sona erecektir. Kurban bayramının arifesi ise 31 ağustos 2017 tarihlerine denk gelmektedir.

Bütçesi olan müslümanlar, bu kurban bayramında, kurbanlıklarını kesmek için büyük sabırsızlıkla bekleyiş içindeler.

Aslında bu yıl kurban bayramı, 30 ağustos zafer bayramına denk gelmektedir. 30 ağustos zafer bayramı, resmi tatil olarak geçirilecektir. Vede ertesi gün ise arife, 31 ağustos yarım gün olarak geçirilecektir.

Eğerki 31 ağustos arife günüde tam gün tatil ilan edilirse, vatandaşlar bayramda tam zafer bayramından bu zaman dilimine kadar 6 gün tatil yapmış sayılacaklar.

Kurban Bayramı

Kurban Kesilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Kurban bayramında müslüman aleminin islami ibadet görevini, yerine getirdiğini tüm müslüman kardeşlerimiz bilmektedir. Vede bu durumda, kurban kesmeye bütçesi olmayan müslüman kardeşlerimizede et yardımında bulunacak. Böylelikle islam dininin yardımlaşma vede paylaşma dini olduğunu vurgulayacaklar. Unutmayalım ki bu bayramda, sevgiyle, barışla, hoşgörü ile, dayanışma saygısı ile geçmesini arzu edelim.

Peki kurban kesilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

– Kesilecek hayvan acı çekilmeden kesilmelidir, eğerki eziyet ediliyorsa hayvana kesim durdurulmalı vede hayvanın sakinleşmesi beklenmeli daha sonra kesime devam edilmelidir.

– Çevre temizliği için önceden tedbirler alınmalı vede çevre temiz olmalıdır.

– Yaşlarını doldurmamış henüz kesime uygun olmayan hayvanlar kesinlikle kesilmemelidir.

– Kesime başlamadan önce, hayvanın yüzü vede ayakları kıbleye doğru gelecek şekilde sola yatırılmalıdır.

Kurban Bayramı Nezaman?

– Tekbir vede tehlil getirilirken kıbleye karşı durulmalıdır.

– Hayvan tamamen ölmedikçe, kafasını vede ayaklarını koparmak yahut derisini yüzmek, eziyet etmek, mekruhtur.

– Tekbir vede tehlil’in ardından ‘Bismillahi Allahu Ekber’ denilerek, hayvanın boğazına keskin bıçak vurulmalı ve herhangi şekilde, eziyet etmeden hayvan kesilmelidir.

Kurban Bayramı Ne Zaman 2017

Kurban bayramında, dikkat edilmesi gereken bazı hususlar can güvenliğiniz için önemlidir. Bayram tatilinde yollarda olan sürücülerimiz için, lütfen çok surat yapılmaması, alkollu araça binilmemesi vede araç kullanırken telefonla konuşulmaması en önemlisi ise hayatınız için emniyet kemerinizi mutlaka takıp yola çıkınız. Unutmayın ki sizden başka canlarda taşıyorsunuz. Yolda, stress vede kavgadan uzak, huzurlu sürüşler dileriz.

Kurban Bayramı Tatilinde Can Güvenliğiniz İçin Önemli Maddeler:

– Surat Yapılmaması.
– Alkollu Araça Binilmemesi.
– Telefonla Konuşulmaması.
– Emniyet Kemersiz yola çıkmamanız.

Daha bir çok maddeler bulunmaktadır, bunlarıda sizin uygulamanız can güvenliğiniz için huzurlu bir tatil geçirmenizi sağlayacaktır.

Kurban Bayramı Nezaman, adlı yazımızda size kurban bayramının tarihi vede zamanı hakkında kısa bilgiler sunmuş bulunuyoruz. Kurban bayramı, hakkında verdiğimiz bilgiler sizlerin huzuruna daha verimli hale getirilmektedir. Şimdiden Kurban Bayramınızı En İçten Dileklerimizle Kutlarız.

Eğerki yazımızı faydalı bulduysanız paylaşarak bize destek olabilirsiniz, soru vede şikayetleriniz için lütfen yorum bölümünden bize ulaşınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kardesiz Blog Logo
DMCA.com Protection Status
Copyright © 2014 - 2024 Kardesiz Blog Designed